Forgókínpad

Forgókínpad

Szele Tamás: A kémcsalád és a robbantások

2024. április 30. - Szele Tamás

Gondolkodtak már azon, milyen lehet egy család, amelynek minden tagja titkos ügynök? Papa kém, mama kém, fiuk is kém, kicsikém! Körülbelül ez valósult meg a Šapošnikov famíliában, ahol talán csak a lányukat nem szervezték be GRU-ügynöknek, de ebben sem lehetünk teljesen biztosak. A Šapošnikovokról a The Insider rántotta le a leplet, legalább három évnyi kitartó nyomozással.

kemcsalad_aprilis_30_2024.jpg

(Képünk illusztráció)

A történet lényege az, hogy a GRU 29155-ös egysége, Oroszország merénylő és szabotázsosztaga lőszerraktárakat robbantott fel Csehországban. Ebben segítségükre volt Elena és Nikolai Šapošnikov, egy fegyverkereskedőként dolgozó, mélyen beépült kémházaspár.

Egy villa Hellászban

Az észak-görögországi Halkidikiben, Framában található Villa Elena háromemeletes szálloda nagy szabadtéri medencével, pavilonnal, saját kerttel büszkélkedhet, nem beszélve a kiterjedt telekről. Még ha a belső tér – csupa harsány zöld és lila szín, arany szegélyű szekrényekkel – reménytelenül posztszovjetnek tűnik is, a kényelemhez habpárnák, hajszárítók és fürdőköpenyek tartoznak. 155 dollárért éjszakánként rosszabbat is kaphatnánk. De Nyikolaj és Elena Šapošnikov, akikről az Égei-tengeren álló, oszlopos épület a nevét kapta, nem hétköznapi szállodatulajdonosok. Ők orosz „illegálisok”, vagyis diplomáciai fedezet nélkül tevékenykedő kémek, akik évtizedeken át álcázva éltek Csehország honosított állampolgáraiként.

És a Villa Elena sem egy átlagos szálloda.

Az elmúlt tizenöt évben a GRU 29155-ös egységének, Vlagyimir Putyin legsötétebb gyilkos- és szabotázsosztagának görögországi menedékhelyeként szolgált, amely a Kreml ellenségeinek megmérgezéséért és a Csehországban és Bulgáriában - mindkét ország NATO-tagállam - tárolt hadianyag felrobbantásáért felelős, mielőtt azt a grúz és az ukrán hadseregnek, valamint a Nyugat által támogatott szíriai lázadóknak küldték volna. Ezek a végfelhasználók így vagy úgy, de az orosz erők ellen harcoltak, vagy Oroszország valamelyik fontos partnere hatalmának megdöntésére volt esélyük. Valójában Šapošnikovék segítették elő azokat a bombamerényleteket, amelyeket a 29155-ös egység munkájaként lepleztek le.

A Cseh Terrorizmus és Szervezett Bűnözés Elleni Hírszerző Központ nyilvánosságra hozta a 29155-ös egység szerepével kapcsolatos többéves vizsgálat eredményeit, amely 2014-ben két cseh kormányzati fegyver- és lőszerraktár megsemmisítésében játszott szerepet Vrběticében, egy dél-morvaországi kisvárosban, Csehország dél-morvaországi régiójában. Ezeket a támadásokat, amelyek következtében Prága kiutasított 18, az országban diplomáciai fedésben működő orosz hírszerzőtisztet, a 29155-ös egység legfelismerhetőbb ügynökei által elhelyezett robbanószerkezetekkel hajtották végre. Az elkövetők neve: Alekszandr Miskin, 44 éves, és Anatolij Csepiga, 45 éves. Mindketten nemzetközi hírnévre tettek szert azzal, hogy 2018-ban az angliai Salisburyben megpróbálták meggyilkolni Szergej Szkripalt, a GRU brit kettős ügynökké vált tisztjét és lányát, Juliát a Novicsok nevű katonai idegméreggel.

Šapošnikovék nemcsak azt intézték el, hogy Miskin és Csepiga két különböző vrběticei raktárba jusson be, hanem közvetlenül kommunikáltak az 58 éves Andrej Averjanov tábornokkal, a 29155-ös egység alapító parancsnokával is, aki megbízta őket azzal, hogy segítsék elő az őket befogadó nemzet elleni erőszakos cselekményeket.

A GRU, akárcsak az SZVR, Oroszország külföldi hírszerző szolgálata, már régóta fenntartja saját illegális tevékenységét. De Šapošnikovéké az első ismert eset, hogy illegális ügynökök valaha is a 29155-ös egységhez tartoztak, amelynek feladata szigorúan kinetikus. Márciusban a The Insider a 60 Minutes és a Der Spiegel oknyomozó partnereivel együtt olyan bizonyítékokat tárt fel, amelyek szerint a 29155-ös egység részt vett az irányított energiával végrehajtott támadásokban, amelyekről azt feltételezték, hogy a Havanna-szindróma - az amerikai hírszerző tiszteket és diplomatákat világszerte sújtó, legyengítő megbetegedések gyűjtőneve - okozói.

Míg mindkét Šapošnikov, aki Oroszország számára kémkedett, segítette a GRU szabotázsműveleteit, a feleség, a 62 éves Šapošnikova a jelek szerint közvetlenül kapcsolódott a 29155-ös egységhez, amint azt mind a cseh nyomozók megállapításai, mind a The Insider által felfedezett független dokumentációs bizonyítékok mutatják. A cseh nyomozók arra a következtetésre jutottak, hogy valószínűleg ő irányította és felügyelte férje – és valószínűleg a fiuk – tevékenységét az orosz állami érdekek támogatására. A család titkos feladatai a hírszerzéstől a logisztikai segítségnyújtásig terjedtek, biztonságos menedékhelyeket biztosítottak, toborzást végeztek, sőt, még a szabotázsakciókat végrehajtó GRU-ügynökök fizikai bejutásának biztosításában is segédkeztek.

Az Insider azt is felfedezte, hogy Šapošnikova még egy titkos orosz szolgálati útlevéllel is rendelkezett, amely a 29155-ös egység kémei számára fenntartott speciális sorozatból származott. Még az Oroszországi Föderáció Hőse kitüntetést is megkapta, a legmagasabb állami elismerést, amelyet azoknak ítélnek oda, akik „az orosz állam és a nemzet szolgálatát végzik, általában hősies tettet elkövetve”. A címet maga Putyin adományozta Šapošnikovának egy titkos moszkvai ceremónia keretében, az Unit 29155 csehországi és bulgáriai szabotázsakcióit követően.

2023-ban a cseh hatóságok, miután független bűnügyi vizsgálatot folytattak Šapošnikovék 2014-es vrběticei robbantásos merényletekben játszott szerepével kapcsolatban, a házaspárt „gyanúsítottnak” nyilvánították, és a görög hatóságoktól kérték kihallgatásukat. Nyikolaj és Elena Šapošnikov nyilatkozatot nyújtott be a görög hatóságokhoz, amelyben azt állítják, hogy Csehország üldözi őket, és „ismeretlen érdekek bűnbakjai” lettek. Nyikolaj Šapošnikov 2024 februárjában, 62 éves korában szívrohamban meghalt Görögországban.

Az illegálisok

Nyikolaj Šapošnikov 1961-ben született a messzi északnyugat-oroszországi Szeverodvinszkben, hadmérnöki családban. 1983-ban végzett a bakui katonai parancsnoki iskola mérnöki szakán, és az azerbajdzsáni fővárosban, Bakuban egy motorizált lövészszázad parancsnokává nevezték ki. A feljegyzések szerint Šapošnikov egységét 1983-1986 között, az ország szovjet megszállása idején Afganisztánban vetették be. 1985-ben elvált első feleségétől, Nataliától, és azonnal feleségül vette Elena Šapošnikovát (született Lisetskaja), egy kijevi születésű mérnöknőt, egy alezredes lányát, aki a kijevi katonai parancsnokképző intézetben tanított. Házasságkötésük idején a bakui Fizikai Intézetben dolgozott. Elenának volt egy fia, Pavel, egy korábbi házasságából. Nyikolajtól egy lánya született, Valeria, aki 1986-ban jött világra.

A következő évben a Szovjetunió megkezdte kivonulását Afganisztánból. Šapošnikovot áthelyezték Csehszlovákiába, amely akkoriban a Varsói Szerződés tagja volt. A mai Szlovákia területén fekvő Jelsavában szolgált egy motorizált lövészszázad parancsnokaként. Katonai karrierje – legalábbis papíron – három évvel később ért véget, amikor Csehszlovákia a többi keleti blokk országgal együtt lerázta magáról a kommunista uralom igáját. 1989 februárjában Šapošnikovot kizárták a kommunista pártból és elmarasztalták a parancsnokai „a hadsereg üzemanyagának és akkumulátorainak ismételt eltulajdonítása” miatt. Ez a folt az önéletrajzában, akár valós, akár kitalált, nem sokkal később jól jött.

1990-ben Nikolajt nyugdíjazták a katonai szolgálatból, hivatalosan egészségügyi okokból (gerincsérülésben szenvedett), és tartalékosként az ukrajnai Kijevbe vezényelték, ahol akkoriban a felesége családja élt.

De mivel a szovjet csapatok alig egy évvel később ezt az országot is elhagyták, Šapošnikov visszatért Csehszlovákiába, ahol egy zvoleni rendőrőrsön jelentkezett. Politikai menedékjogot kért, arra hivatkozva, hogy a Szovjet Kommunista Pártból való kizárása bizonyítja ellenzékiségét. 1991 augusztusában, miután megjárt több menekülttábort, Nyikolaj megkapta a politikai menekült státuszt. Néhány hónappal később csatlakozott hozzá felesége, Elena és két kisgyermekük. Ők is megkapták a csehszlovák politikai menedékjogot 1992-ben.

Miután a Cseh Köztársaság békésen függetlenné vált Szlovákiától, a magát szovjet disszidensnek valló család azonnal állampolgárságért folyamodott. Kérelmük azonban tele volt hiányosságokkal, hamisításokkal és koholmányokkal. Šapošnikov hamisan állította, hogy nem katonatisztek, hanem hivatalnokok családjába született. Azt is eltitkolta, hogy ő is katona volt, hogy parancsnokként szolgált Afganisztánban, és hogy van egy lánya egy korábbi házasságából. Végül bemutatott egy hamisított születési anyakönyvi kivonatot Pavel, Elena első házasságából származó fia számára, így azt a látszatot keltve, mintha Nyikolaj lenne Pavel biológiai apja.

Elena Šapošnikova hamis állításai a cseh állampolgárság megszerzése érdekében még kirívóbbak voltak. Azt hazudta, hogy lemondott ukrán útleveléről, amikor 1992-ben csehszlovákiai menedékjogot kapott, holott valójában többször is használta az ukrán okmányt, hogy Oroszországba és Ukrajnába beutazhasson – éppen azokba az országokba, ahol állítólag politikai üldöztetés fenyegette.

Mindezek ellenére Šapošnikovék mégis cseh állampolgárok lettek, valószínűleg megvesztegetés vagy korrupt bürokraták segítségével. Nikolay 1999-ben kapta meg az útlevelét, míg Elena „legalább hat” próbálkozás után 2004-ben jutott hozzá a sajátjához Stanislav Gross, Prága hírhedten korrupt belügyminiszterének közreműködésével. Az Elena ügyén dolgozó bevándorlási tisztviselő még egy kézzel írt feljegyzést is csatolt az aktájához: „Az egész kérelmen vörös vonalként végigvonult, hogy különböző emberek folyamatosan megpróbáltak beavatkozni a pozitív elbírálás érdekében”.

Minden a családban marad

A szovjet korszakból származó fegyverek fehér- és feketepiaci kereskedelme még a kommunizmus összeomlása után is virágzó üzletág volt, tekintettel arra, hogy a világ számos országának – köztük az EU és a NATO újonnan belépő tagállamainak – hadserege még mindig a Szovjetunióban vagy annak holdudvarában gyártott felszerelésekre támaszkodott. A 2000-es évek elején Nyikolaj felajánlotta katonai szakértelmét Petr Bernatiknak, az ŠtB, a csehszlovák állambiztonsági szolgálat egykori titkos ügynökének. A mérnök végzettségű Bernatik titkos informátorként dolgozott az ŠtB kémelhárítási osztályán, amely szoros kapcsolatot tartott fenn a szovjet KGB-vel és a megszálló Vörös Hadsereggel. Miután a Cseh Köztársaság szabad piacgazdasággá vált, Bernatik számos fegyverkereskedő céget indított, és a cseh titkosrendőrség korábbi parancsnokait alkalmazta bennük. Nyilvánvalóan nem okozott neki lelkiismeret-furdalást, hogy egy volt orosz tisztet is alkalmazzon.

Bernatik legnagyobb fegyverkereskedő cége az Imex Group volt. Šapošnikov nem hivatalosan üzletfejlesztési vezetőként tevékenykedett a vállalatnál: felkutatta az értékesítési lehetőségeket, valamint tanácsadást és támogatást nyújtott az Imex nemzetközi ügyfeleinek. Idővel Šapošnikov egyre több saját családtagját vonta be az Imexbe. 2012-re már Valeria és Pavel, a lánya és mostohafia is a vállalat alkalmazásában állt.

A prágai egyetemen végzett Pavel 2014-ben csatlakozott a csehországi liberális balközép Kalózpárthoz, és egy online fórumon úgy jellemezte magát, mint egykori „külkereskedelemmel foglalkozó alkalmazottat”, akinek „a feletteseitől eltérő véleménye van”. Pavel csodálta az alulról szerveződő mozgalom nyitottságról és átláthatóságról szóló doktrínáját. „Jelenleg nem tudom, hogyan tudnék hasznos lenni” – írta a párt online fórumán a jelentkezése részeként, „de talán majd kiderül valami”. Pavel neve később felkerült a gyanús új jelentkezők listájára, akik fotó helyett avatarokat használtak az online kommunikációjukban. Az utazási adatok szerint Pavel 2019-ben Szimferopolba, az Oroszország által megszállt Krím tartományi fővárosába repült.

Elena eközben saját vállalkozást vezetett: egy olyan céget, amely állítólag nyersvasat importált a volt szovjet köztársaságokból. De ahogy később a cseh rendőrség kiderítette, Elena mélyen benne volt férje vállalkozásában is, és közelről ismerte az Imex működését. Sok tekintetben úgy tűnt, hogy Nyikolaj tevékenységét felügyeli és irányítja, és közvetlenül Andrej Averjanovval, a 29155-ös egység vezetőjével egyeztet. Andrey Averjanov tábornokkal e-mailben kommunikált; az orosz IP-címről regisztrált Gmail-címe a vitazi31@gmail.com. („Vityazi” oroszul „lovagokat” jelent.)

Elena a Šapošnikovok pazarló életmódját is hihetőnek tüntette fel. Annak ellenére, hogy Šapošnikovnak szerény jövedelme volt az Imexnél (körülbelül havi 650 dollár), a család olyan értékű ingatlanokat vásárolt Csehországban és Görögországban, amelyek értéke messze meghaladta azt, amit a közös jövedelmük lehetővé tett. Ahogy a cseh nyomozók megjegyzik, „egyes esetekben a hivatalos jövedelmük még a havi telefonszámlát sem tudta fedezni”. Továbbá, Elena egy Marshall-szigeteken bejegyzett cég tulajdonosa volt, és két svájci bankszámlát vezetett. Úgy tűnik, hogy ezek az offshore számlák, valamint a cseh bankokba érkező megmagyarázhatatlan készpénzbefizetések és egy sor készpénzben történő kifizetés volt a jövedelem valódi forrása.

A GRU görögországi rejtekhelye

2009-ben Šapošnikovék egy hatalmas villát vásároltak a görögországi Halkidiki festői égei-tengeri félszigetén. A The Insider által megszerzett közjegyzői adásvételi okiratban rögzített ár 275 292 euró, azaz akkoriban 300 000 dollár volt. Elena később azt mondta a nyomozóknak, hogy a beruházást "a szülei pénzéből" finanszírozta – ami nem lehetett kis összeg a Kijevben élő, havi 300 dollár alatti nyugdíjból élő, hetvenéves házaspár számára.

Šapošnikovék 2010-ben költöztek be a Villa Elenába, és szállodaként kezdték el üzemeltetni. Ettől kezdve csak alkalmanként látogattak Csehországba.

Bár az olyan oldalak, mint a Booking.com és a Tripadvisor tartalmaznak hivatkozásokat a szálláshelyről, ahol a jelek szerint legalább néhány nyaraló megszállt, és még véleményt is hagyott, az Insider nem talált nyilvánosan foglalható időpontokat, mióta 2021-ben megkezdte a vizsgálatot.

A nem publikus turisták közé tartoznak a 29155-ös egység tagjai, akik a közeli kikötővárosba, Thesszalonikibe – a villától mindössze egy órányi autóútra délkeletre – kezdtek el járni, amint Šapošnikovék birtokba vették az épületet.

Averjanov „Andrej Overjanov” fedőnéven utazott Thesszalonikibe, és 2013. július 15. és július 21. között egy hétig tartózkodott a Villa Elena közelében - derült ki az eldobható telefonjának metaadataiból, amelyeket az Insider szerzett meg. Averjanov a következő évben tért vissza Szalonikibe, egy 2014. augusztus 25-én Amszterdamba tett útja során. A 29155-ös egység legalább négy másik tagja is Szalonikibe utazott, és valószínűleg szintén a Villa Elenában szállt meg a 2012 és 2018 közötti időszakban. E látogatások némelyike egybeesett az ügynököknek a régióban végzett küldetéseivel.

A 29155-ös egység tagja, Alekszej Kapinos például, akit Šapošnikov a cseh nyomozóknak „a család barátjaként” jellemzett, 2014. április 25-én diplomáciai útlevéllel repült Szalonikibe. Alig egy nappal korábban Kapinos GRU-s társai, akik mindannyian hamis személyazonossággal utaztak, Bulgáriába érkeztek. A The Insider és a Bellingcat közös nyomozása szerint, amelyet azóta a bolgár ügyészek vádiratai is megerősítettek, a 29155-ös egység ezen az utazáson mérgezte meg Emilian Gebrev bolgár fegyverkereskedőt egy azonosítatlan szerves foszfát-hatóanyaggal.

Emilian Gebrev, az EMCO cég vezetője az Insidernek elmondta, hogy Šapošnikovék 2012-ben barátkoztak össze vele. Az illegális ügynökök nyilvánvalóan az ő barátságát keresték annak ellenére, hogy kevés közös üzleti tervük volt. Gebrev elmondta, úgy emlékszik, hogy Elena volt a domináns partner a házasságban, mindig az általa preferált irányba terelte a beszélgetést.

Amint azt a The Insider korábban nyilvánosságra hozta, a mérgezés idején Gebrevet az ukrán hadsereg jelentős lőszerellátójának tekintették, amely akkoriban újjáalakult, miután Oroszország elfoglalta a Krímet, és „szeparatista” lázadást rendezett a kelet-ukrajnai Donbássz régióban. Gebrev azt állítja, hogy nem sokkal a mérgezése előtt abbahagyta Ukrajna lőszerrel való ellátását, önkéntesen betartva a minszki megállapodásokat, a 2014 szeptemberében és 2015 februárjában Ukrajna, Oroszország és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) által aláírt két, sorozatosan megsértett tűzszüneti megállapodást. Két, az ukrajnai fegyverbeszerzésben akkoriban tevékenykedő forrás a The Insidernek elmondta, hogy közvetlenül Gebrev megmérgezése után Šapošnikov „megbízható helyettesítést” ajánlott az ukrán kormány vásárlóinak a bolgár fegyverkereskedő helyett. Kijev azonban a Šapošnikov által javasolt szállítótól soha nem vásárolt, mivel a készletének minősége kifogásolható volt.

A szabotőrök

A cseh rendőrségi nyomozók most nyilvánosságra hozták, hogy Elena, a házaspár magasabb rangú tagja a Gmail-fiókján keresztül kommunikált Averjanovval, és kritikus információkat ajánlott fel az Imex Groupot érintő, függőben lévő fegyvereladási szerződésekről. A Šapošnikovéknak kifizetődött a Gebrevvel való foglalkozásuk. Cégük gyakran kezdett kereskedni az EMCO-val, amely a szovjet korabeli tüzérségtől kezdve a páncélozott járművekig mindent gyártott és javított számos bulgáriai üzemében, gyakran Grúziába és Ukrajnába exportálva. Az EMCO felújította a cseh gyártmányú, elavult lőszereket is, beleértve az Imex Group által később megvásárolt lövedékeket is – derül ki a vállalati feljegyzésekből.

Averjanov érdeklődése az Imex Group NATO-partnerei iránt nyilvánvaló volt. Az Oroszország érdekeivel ellentétesnek ítélt eladások ideális célpontok lennének a 29155-ös egység számára, amely célba vehetné a fegyvereket és lőszereket, vagy akár meg is próbálhatná megölni a közvetítőket, akik ellenséges államoknak vagy nem állami szereplőknek – például a Szabad Szíriai Hadseregnek (FSA), a nyugati támogatású, Bassár el-Aszad szíriai diktátorral szemben álló lázadócsoportok csoportjának – adták el azokat. A csehek azt állítják, hogy az Imex Group olyan üzletekben vett részt európai partnereivel, amelyekben aknákat, rohamlövegeket, rakétagránátokat és páncéltörő rakétákat értékesítettek tovább. Az egyik szlovák cég, a Kelson közvetítő cégeken keresztül igyekezett megszerezni ezeket a termékeket, mindezt azzal a szándékkal, hogy azokat a szaúdi védelmi minisztériumnak adja tovább. A csehek következtetése szerint az FSA volt „valószínűleg” a végső címzett. (Szaúd-Arábia valóban vásárolt Horvátországban olyan fegyvereket, amelyek az FSA birtokába kerültek, amint arról a New York Times 2013-ban beszámolt).

A szolgálaton belül egy szigorúan kinetikus egységet felügyelő magas rangú GRU-parancsnokként Averjanovot Moszkva utasította, hogy akadályozza meg a szíriai főáramú felkelőknek szánt titkos fegyverszállítmányokat, akik az ország polgárháborújába való 2015-ös orosz közvetlen katonai beavatkozás előtt veszélyesen közel álltak ahhoz, hogy lerombolják Oroszország egyik legértékesebb közel-keleti szövetséges rendszerét. A CIA és a török hírszerzés támogatta az Aszad hadserege és az Irán által támogatott milíciák ellen harcoló FSA-alakulatok tucatjait, amíg a keményvonalas dzsihadisták, különösen az Iszlám Állam felemelkedése át nem alakította a NATO terrorellenes küldetését Szíriában.

2013. július 24-én Averjanov azt írta Šapošnikovának, hogy „nagyon, nagyon nagy szükségünk van egy teljes listára...” a keresett platformokról. Később továbbította a GRU tábornokának a csatolt „Aircraft_FSA.pdf”, „Ammunition_FSA.pdf” és „Weapons_FSA.pdf” című PDF-fájlokat, amelyeket Pavel Šapošnikov augusztus 3-án küldött el neki.

A GRU tehát „elejétől a végéig tájékozott volt a tervezett üzletről” – állapítják meg a cseh nyomozók. „Ezeket az árukat kizárólag Vrběticében tárolták a 16-os és 12-es számú raktárakban. Az ezt követő robbantások következtében az árukat nem szállították le, mivel teljesen megsemmisültek”.

Šapošnikovék – valószínűleg ifjabb Petr Bernatik, az Imex ügyvezető igazgatója, az alapító fia segítségével – biztosították a fizikai hozzáférést ezekhez a raktárakhoz. Az is elképzelhető, hogy arra szövetkeztek, hogy segítsenek a GRU-nak kalózkodás vagy tengeri terrorcselekmény elkövetésében.

A 29155-ös egység első, katonai szállítmányt szabotáló esete egy Vietnamba szánt pontonhíd-alkatrészeket és ukrán gyártmányú KrAZ teherautókat szállító hajó eltüntetését jelenthette. Az „INA” nevű ukrán hajó 2013-ban tűnt el valamikor azután, hogy áthaladt a Szuezi-csatornán és kikapcsolta a transzponderét. A cseh nyomozók szerint Elena és Averjanov „kommunikáltak erről a megrendelésről”, amely 2013. december 17-én indult el a bolgár Várna kikötőjéből, ahová Šapošnikovék személyesen érkeztek, hogy felügyeljék az indulást. Az ügyletet ismerő személyek a The Insidernek elmondták, hogy ez a szállítmány megzavarta volna egy orosz fegyverexportőr cég Vietnamba irányuló közvetlen eladását, és a hajó eltűnésével a konkurens beszállító szabotálását célozhatták meg.

Majdnem egy évvel később, 2014. október 16-án az első vrběticei raktár lángba borult.

A cseh nyomozók szerint egyértelmű, hogy ez a 29155-ös egység keze munkája volt. Ugyanezen év szeptember 26-án Averjanov a Gmail-fiókjáról üzent Šapošnikovának: „Helló Elena, kérést küldök a raktárak meglátogatására...”.

Az ezt követő digitális üzenetváltás a GRU kezelője és cseh ügynöke között udvariaskodásból és üzletelésből állt. Šapošnikova boldog születésnapot kívánt „Andrjusának”, sőt, szeptember 29-én, és a következő hónapban személyes találkozót terveztek Portugáliában. A bizonyítékok azt mutatják, hogy Averjanov és Nyikolaj, valamint Elena és lányuk, Valeria október 3-án valóban találkoztak Lisszabonban.

Egy héttel később Šapošnikovék ismét Csehországban voltak, ahol Nikolai találkozott ifjabb Petr Bernatíkkal, az Imex Group alapítójának fiával, aki a nyomozók szerint „a csoport működésének egyik kulcsszereplője”. Averjanov ezután egy üres e-mailt küldött az ifjabb Bernatik vállalati Imex-címére. Az üzenet két férfi Photoshoppal készített útlevélszkennelését tartalmazta: a „Ruszlan Halimovics Tabarov” és „Nyikolaj Popa” nevek szerepeltek rajtuk. Ezek Miskin és Csepiga hamis személyazonosságai voltak, a 29155-ös egység ügynökeié, akik később megmérgezték a Szkripalokat Salisburyben.

Október 11-én, szombaton 8 óra 31 perckor ifjabb Bernatik továbbította az e-mailt az asszisztensének. Ifjabb Bernatiknak aznap nem volt más levelezése, és az Imex Group számára sem végzett más feladatokat. Felhívta azonban Šapošnikovot, mielőtt és miután továbbította Averjanov üzenetét. Valamivel több mint egy órával Averjanov e-mailjének továbbítása után, nem sokkal délelőtt 10 óra előtt Miskin és Csepiga átmentek az útlevélellenőrzésen Prágában. Még aznap bejelentkeztek a cseh fővárosban lévő Florentina Boat Hotelbe, ahol elvegyültek és flörtöltek egy fiatal ukrán nővel, ugyanazt az abszurd fedősztorit használva, amit a Szkripal-merényletnél is használtak: utazó sporttáplálkozási szakembereknek mondták magukat.

Október 13-án, hétfőn ifjabb Bernatik asszisztense utasította a vrběticei raktárhatóságot, hogy október 14. és 17. között bármikor engedélyezze a belépést „Ruszlan Tabarov” és „Nyikolaj Popa” számára.

Šapošnikovék éppen ebben a pillanatban találkoztak Averjanovval és a helyettesével, Alekszej Kapinossal a szlovákiai Besenova községben található Gino Paradize Hotelben. Útban a szálloda felé Šapošnikovék Žilina városán haladtak át, ahol a 29155-ös egység másik ügynöke, Nyikolaj Jezsov a Polom Hotelben szállt meg, miután Averjanovval együtt megérkezett Moszkvából.

Alekszej Kapinosz és Nyikolaj Jezsov, valamint a 29155-ös egység több más tagjának bűnrészességét a Vrbeticében elkövetett robbantásokban korábban a The Insider és a Bellingcat közös nyomozása hozta nyilvánosságra. A cseh nyomozók által közölt új részletek alátámasztják és kiegészítik a The Insider megállapításait.

A 16-os raktár október 16-án 9:30-kor robbant fel, az egész épületet lángoló pokollá változtatva. Másodlagos robbanások is voltak, amelyeket a meggyulladó lőpor és gyújtószerkezetek okoztak. A keletkezett robbanás olyan erős volt, hogy egy órával később a Cseh Tudományos Akadémia Geofizikai Intézete nagy erejű földrengést regisztrált. Az Imex csoport két alkalmazottja, Luděk Petřík és Vratislav Havránek azonnal életét vesztette, miközben az EMCO tulajdonában lévő repülőgépmotorok és 152 milliméteres tüzérségi lövedékek ellenőrzését végezték. Petřík és Havránek is azonnal darabokra szakadt; egyikük maradványaiban később egy szovjet/orosz PG-15 páncéltörő gránát, egy lőszertípus repeszét találták meg.

Másfél hónappal később, december 3-án tüzérségi fegyverek, aknavetők és rohamlövegek – amelyek nagy része az EMCO tulajdonában volt – robbantak fel ugyanannak a vrběticei létesítménynek a 12-es raktárában.

Az árulkodó útlevél

Šapošnikovékat a cseh nyomozók először 2021-ben szembesítették a 29155-ös egységgel folytatott tevékenységük, találkozóik és kommunikációjuk, valamint a nem csak Csehországban, hanem a bulgáriai fegyverraktárakban történt robbantások közötti gyanaős egybeesések sorozatával. Amint arról a The Insider elsőként beszámolt, a 29155-ös egység első kinetikus műveletére az EU és a NATO területén 2011-ben került sor a bolgár Lovnidol faluban, miután az egység más ügynökei házi készítésű detonátorok segítségével felrobbantottak egy újabb EMCO tüzérségi lövedékszállítmányt, amelyet nemrég szállítottak a vrběticei létesítményből. Ezt követően Bulgária további 6 robbantás és gyújtogatás célpontja volt, amelyeket mind a 29155-ös egység követett el.

Šapošnikovékat több kihallgatásnak vetették alá, melyeket a görög és a bolgár hatóságok megbízottjain keresztül folytattak le (a házaspár nem volt hajlandó Csehországba utazni, hogy ott hallgassák ki őket). Többször megváltoztatták vallomásukat, hogy megpróbáljanak alkalmazkodni az új, független forrásokból származó bizonyítékokhoz, amelyekkel szembesültek. Ártatlanságuk mellett szóló fő érvük az volt, hogy a 29155-ös egységgel való kapcsolatuk „személyes” volt, illetve az Imex csoport törvényes üzleti érdekei vezérelték őket. Šapošnikovék azt állították, hogy nem tudták, hogy Andrej Averjanov vagy Alekszej Kapinosz egy nemzetközileg körözött állami terrorszervezet tagja. Ragaszkodtak továbbá ahhoz, hogy nem segítették tudatosan a 29155-ös egységet a szabotázsakciókban. A házaspár a cseh hatóságokat orosz származásuk miatt politikai üldözéssel vádolta. Ráadásul nincs alapbűncselekmény, mivel a 2014-es vrběticei robbanások - állításuk szerint - ipari balesetek következményei voltak.

Nem valószínű, hogy Šapošnikovék védekezése kiállja a cseh nyomozók által összeállított törvényszéki bizonyítékok súlyát – vagy a The Insider által e cikk megjelenésekor tett új felfedezést.

Az orosz kormányzati adatbázisokból kiszivárgott terabájt méretű adatbázisnak köszönhetően nemrég hozzáférhetővé vált utazási és határátlépési adatokból kiderült, hogy Elena Šapošnikova titokban orosz útlevéllel rendelkezik. A kilenc számjegyű útlevél száma egy olyan számsávba tartozik, amelyet kizárólag a 29155-ös egység tagjai számára tartanak fenn, és csak az utolsó két számjegye különbözik a kollégáiétól. Šapošnikováé a 646518955.

Šapošnikova legalább két alkalommal használta ezt az útlevelet Görögország és Oroszország közötti utazásra, egyszer 2015 decemberében, másodszor pedig 2017 decemberében. Mindkét esetben kifinomult trükköket alkalmazott, amelyekkel igyekezett eltüntetni nyomait az európai hatóságok számára hozzáférhető adatbázisokban. Az utazásait például a cseh útlevelével foglalta le és a repülőjegyeit is a cseh útlevéllel vásárolta meg, és csak ezt az állampolgárságot regisztrálta a görög légitársaságnál. Az orosz határ átlépésekor azonban Šapošnikova a titkos orosz útlevelét használta, így megkerülte a cseh állampolgárként számára kiadott orosz vízum megszerzésének szükségességét, és eltüntette a vonatkozó kérelemhez kapcsolódó digitális lábnyomot.

Figyelemre méltó, hogy Šapošnikova első moszkvai útja a GRU szolgálati útlevelével mindössze két napig tartott. Szalonikiből 2015. december 3-án utazott Moszkvába, ahonnan december 5-én távozott. Az út rövid volt, de annál rövidebb. Vlagyimir Putyin ezen a látogatáson adományozta neki az Oroszországi Föderáció Hőse címet, amelyen a honosított cseh fegyverkereskedő és szállodaipari szakember ma már sok kollégájával osztozik az orosz gyilkosok és szabotőrök elit bandájában.

Nos, sok mindennek lehet nevezni a Šapošnikov családot – ügynököknek, kémeknek, csalóknak, gyilkosságokban legalábbis bűnrészesekenek, de hogy pont hősöknek? Azért ez elég komoly túlzás volt, még Putyin részéről is. És van egy olyan érzésem, hogy Pavel Šapošnikovról még hallunk.

Ilyen egy több generációs, nagy múltú kémdinasztia. A harmadik nemzedéket valószínűleg már a pelenkában fogják beszervezni.

 

Szele Tamás

süti beállítások módosítása