Forgókínpad

Forgókínpad

Szele Tamás: Maia Sandu győzelme

2024. november 04. - Szele Tamás

Jó hírekkel szolgálhatok: Maia Sandu hivatalban lévő moldovai elnök győzelmet aratott a 2024. november 3-án tartott moldovai elnökválasztáson. Ezzel Moldova elindult az Európai Unióba vezető úton, és látható, hogy nem fog letérni róla. Arról az elnöke gondoskodni fog.

moldova_november_4_2024.jpg

(Képünk illusztráció)

A Moldovai Központi Választási Bizottság (CEC) által közölt előzetes eredmények szerint Maia Sandu a szavazatok mintegy 55 százalékát szerezte meg, legyőzve a Kreml-barát elnökjelöltet, Alekszandr Stoianoglót. A moldovai CEC november 3-án jelentette, hogy a moldovai választópolgárok több mint 54 százaléka szavazott az elnökválasztás második fordulójában, szemben a 2024. október 20-án tartott első választási forduló mintegy 51 százalékos részvételi arányával. Az ISW november 4-én számolt be a moldovai elnökválasztás végeredményéről, miután a Moldovai Választási Bizottság befejezte az összes szavazat összeszámlálását, beleértve a moldovai diaszpóra szavazóinak szavazatait is, akiknek a szavazatainak összeszámlálása az időzóna különbség miatt hosszabb időt vesz igénybe.

A moldovai hatóságok kiterjedt orosz beavatkozásról és szabotázsakciókról számoltak be a 2024. november 3-án tartott elnökválasztás során, amelyek valószínűleg a Kreml-barát Stoianoglo támogatását célozták. Sandu nemzetbiztonsági tanácsadója, Stanislav Secrieru november 3-án jelentős orosz manipulációra figyelmeztetett az időközi választásokon, megemlítve a szavazók szállítását Transznisztriában (ami a moldovai törvények szerint illegális); buszok és charterjáratok szervezését Oroszországból Azerbajdzsán, Törökország és Fehéroroszország szavazóhelyiségeibe; pénz és utalványok osztogatását a moldovai szavazóknak Moszkvában; valamint kibertámadásokat a moldovai CEC választói tájékoztató oldala ellen. Az IPN moldovai független sajtóügynökség november 2-án arról számolt be, hogy az orosz hatóságok előzetesen 150 moldovai állampolgárt szállítottak Oroszországból Törökországon keresztül ingyenesen Moldovába egy összehangolt törekvés keretében, hogy maximalizálják a Kreml-barát Stoianoglo szavazóbázisát. A moldovai hatóságok számos nyugati országot is értesítettek az orosz próbálkozásokról, hogy a moldovai diaszpóra külföldi szavazását megzavarják a szavazóhelyiségeknél hamis bombafenyegetések útján. A moldovai diaszpóra különösen nagy mértékben támogatta Sandut az elnökválasztás első fordulójában. Dorin Recean moldovai miniszterelnök kijelentette, hogy a moldovaiak országszerte névtelen „halálos fenyegetéseket” kaptak telefonhívásokon keresztül, valószínűleg a választási eredmények befolyásolására irányuló megfélemlítési taktika részeként. Az ISW korábban már beszámolt a 2024-es moldovai elnökválasztás első fordulójában tett nagyszabású orosz beavatkozási kísérletekről, amelyek célja az eredmény javítása volt Stoianoglo javára és Moldova európai uniós (EU) népszavazása ellen, amely végül igen kis különbséggel ment át. Sandu október 21-én kijelentette, hogy „bűnözői csoportok” és „külföldi erők” – valószínűleg Oroszországra és a Kremlhez kötődő moldovai ellenzéki politikusra, Ilan Șorra utalva – több tízmillió eurót fordítottak a Moldova destabilizálását célzó propaganda terjesztésére. Sandu azt is elmondta, hogy a moldovai hatóságoknak bizonyítékuk van arra, hogy a bűnözői csoportok 300 000 moldovai szavazatot akartak vásárolni az elnökválasztás első fordulójában, és hogy a csalás mértéke „példátlan” volt.

Azért az idézőjel, mert példa akad épp elég, íme egy, a helyi, azaz moldovai Ziarul de Garda alapján:

Szombat este egy 68 éves Drochia járásbeli férfi értesítette a rendőrséget, miszerint neki és feleségének pénzt ajánlottak fel, hogy ma egy választási jelölt ellen szavazzanak. A javaslat egy 43 éves, ugyanarról a településről származó nőtől érkezett. A nő nem szorítkozott az ajánlatra, még aznap reggel eljött a házaspár otthonába, és a férfinak 1600 lejt, feleségének pedig 2700 lejt ajánlott fel.

Az ügyben büntetőeljárás indult, és a nő otthonában engedélyezett házkutatás során előkerült mintegy 24 000 lej, listák azokról a személyekről, akiknek pénzt fizettek azért, hogy egy adott választási jelölt ellen szavazzanak, szórólapok, üzenetek, amelyek megerősítik a nő részvételét ezekben a törvénytelenségekben, valamint egyéb, a büntetőeljárás szempontjából fontos bizonyítékok. A nőt 72 órára őrizetbe vették.”

Azért voltak még pikáns részletei ennek a választásnak. Szintén a Ziarul de Garda írja, hogy Maia Sandu hazai pályán is megverte ellenfelét: Orheien, ahonnan Ilan Șor, a Stoianoglót támogató, sikkasztásért elítélt, Moszkva-barát üzletember indult. 

Maia Sandu kapta a legtöbb szavazatot az Orhei körzetben, amely az elmúlt években arról volt ismert, hogy az ellentmondásos politikus és üzletember, Ilan Șor ott lépett be a moldovai politikai életbe. Sandu a szavazatok 52,44%-át szerezte meg az Orhei körzetben. Alexandr Stoianoglóra, az Ilan Șor által támogatott szocialisták jelöltjére az urnáknál jelenlévők 47,76%-a szavazott.

Az Orhei körzetben 44608 választópolgár adta le szavazatát. Ebből 23305-en Maia Sandura, 21303-an pedig Alexandr Stoianoglo mellett tették le voksukat.

2015. május 21-én Ilan Șor a Ravnopravie társadalmi-politikai mozgalom nevében indult az Orhei közetben zajló polgármester-választáson. Másnap, május 22-én az ügyvédei által benyújtott kérelem alapján bírósági felügyelet mellett kiengedték a házi őrizetből, hogy részt vehessen a választási kampányban. Néhány nappal később a helyi stadionban indította el választási kampányát, ahol román nyelven mutatta be választási programját, noha oroszul is beszél.

2015. június 14-én Ilan Șor elsöprő fölénnyel, a szavazatok több mint 61,97%-ával megnyerte a választásokat, annak ellenére, hogy a „Takarékbank” ügy vádlottja volt. Hivatalosan 2015. július 1-jén iktatták be Orhei polgármesterévé. Ezt követően Ilan Șor az oroszbarát „Ravnopravie” (Egyenlőség) szociálpolitikai mozgalmat „Șor-párttá” alakította át. A Șor-párt a 2019-es és a 2021-es választásokat követően parlamenti párttá vált, majd alkotmányellenesnek nyilvánították. Șor azonban továbbra is népszerű maradt Orheien, és a 2015 után a régióban tartott választások többségét megnyerte.”

Eddig tartott a nyerő széria, domnule Șor. Addig járt a korsó a kútra, míg el nem tört, oda most már Orhei is. Kicsit olyan ez, magyar viszonyokra alkalmazva, mintha Felcsúton nyerne egy kutyapártos jelölt – bármilyen választást.

De mit szól a nagyvilág Maia Sandu győzelméhez? Elsőként – ez minden szempontból érthető – a szomszédos Románia jelenlegi elnöke, Klaus Iohannis gratulált (ő már csak idén elnök, november 24-én rendezik a romániai elnökválasztások első fordulóját, a másodikat december 8-án, a kettő között pedig, december 1-jén parlamenti választásokat tartanak). Lássuk, mit üzent?

Gratulálok, Maia Sandu, történelmi győzelméhez! A román nép a Moldovai Köztársaság polgárai mellett áll ebben a sikerben, amely visszafordíthatatlanul beágyazza az ország sorsát az európai családba.

Az Önre bízott új mandátummal egyedülálló lehetősége van arra, hogy folytassa és megszilárdítsa az elmúlt 4 év reformjait és fejlődését, a stabilitás, a jólét és a béke biztosítása érdekében. Románia továbbra is a Moldovai Köztársaság fejlődésének legelkötelezettebb támogatója.”

Ukrajna Moldova másik szomszédja – összesen kettő van – érthető tehát, hogy Volodimir Zelenszkij is azonnal megküldte jókívánságait:

Gratulálok Maia Sandunak a moldovai elnökválasztás megnyeréséhez. Ukrajna támogatja a moldovai nép európai választását, és kész együttműködni partnerségünk megerősítése érdekében.

A moldovaiak egyértelmű döntést hoztak – a gazdasági növekedés és a társadalmi stabilitás felé vezető utat választották. Csak a valódi biztonság, a békés és egységes Európa garantálhatja minden egyes embernek és családnak a bizalmat, hogy reménykedve és biztonságban nézzenek szembe a holnappal.”

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az első európai tisztviselők között volt, aki gratulált Sandunak.

„Ritka erő kell ahhoz, hogy legyőzzük azokat a kihívásokat, amelyekkel a választásokon szembesült. Örülök, hogy továbbra is együtt dolgozhatok Önnel Moldova és népe európai jövőjéért” – írta Ursula von der Leyen.

Roberta Metsola, az uniós törvényhozás elnöke szintén egy bejegyzést szentelt Maia Sandu választási győzelmének.

„Maia Sandut, aki a demokráciáért, a jogállamiságért és az európai jövőért folytatott küzdelmet vezette, újraválasztották az elnöki tisztségre. Hatalmas bátorságról és kiváló vezetői képességekről tett tanúbizonyságot népe védelmében. Európa továbbra is Moldova mellett fog állni ezen az úton” – mondta az Európai Parlament elnöke.

Emmanuel Macron francia elnök román nyelvű gratuláló üzenetet hagyott az X platformon.

„Szeretnék gratulálni Maia Sandunak a Moldovai Köztársaság elnökének újraválasztásához. A demokrácia győzedelmeskedett minden beavatkozással és manőverrel szemben. Franciaország továbbra is Moldova mellett fog állni az európai úton” – hangsúlyozta Macron.

Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő szintén gratulált az elnöknek.

„Ön legyőzte a legkeményebb ellenfelet, ami egy elnökjelöltnek csak lehet: legyőzött egy egész diktatúrát, az Oroszországi Föderációt.

Sok sikert a jövőre nézve! Továbbra is Ön és a Moldovai Köztársaság mellett fogok állni az európai úton!” – biztosította Mureșan egy Facebook-bejegyzésben.

Azt még megértem, hogy Vlagyimir Putyin nem gratulált, ugyanis neki nincs mit ünnepelnie Sandu győzelmén, azt is, hogy Biden sem írt – őt most lefoglalják a holnapi, amerikai választások – de valahogyan sehol sem találom Orbán Viktor (legrosszabb esetben Szíjjártó Péter) üdvözlő sorait. Pedig hát mégiscsak közelebb fekszik Budapest Moldovához, mint Párizs vagy Brüsszel.

Vagy lehet, hogy én nézek rossz térképet, éjjel, míg aludtam, átrendeződtek Európa terepviszonyai és míg korábban Chișinău keletre feküdt Budapesttől, most már nyugatra esik tőle? Ahogy körülnézek, el kell fogadnom: így van.

Mindenesetre nem fog ártani az óvatosság Moldovának: az orosz medvét ugyan elzavarták, tépett bundával távozott, de nem mondott még le az országról, ott leselkedik a sarkon, Transznisztriában: sok kellemetlen meglepetésre lehet számítani tőle a közeljövőben.

Egyelőre viszont érdemes örülni: ennek a kis országnak így talán biztosabb és boldogabb lesz a jövője, mintha megmaradt volna Moszkva uszályában.

 

Szele Tamás

süti beállítások módosítása