Komolyan mondom, nem tudom hova tenni a Romániában kialakult helyzetet, pedig elég alaposan ismerem azt az országot, hiszen ott születtem, ott is nőttem fel és később is gyakran látogattam oda. Az a kisebbik baj, hogy én nem tudok mihez kezdeni a mostani kavarodással, a nagyobbik az, hogy maguk az ország polgárai is többnyire így vannak ezzel.
(Képünk illusztráció)
Tegnap délben ott hagytuk abba, hogy a román Alkotmánybíróság (CCR) mára halasztotta a döntését az elnökválasztás első fordulójának ügyében, aztán, gondolom, elmentek ebédelni. Hogy mit ehettek-ihattak, azt nem tudjuk, de furcsa, vicces anyagok csúszhattak a pacalcsorbába vagy a flekkenbe, mert ebéd után újból összeültek, és estére úgy határoztak, hogy újra kell számolni az összes, múlt vasárnap leadott szavazatot. Igaz, ez a döntés a Legfelsőbb Védelmi Tanács ülése után született, mely kimondta, hogy észleltek egyes (valószínűleg orosz) kibertámadásokat, melyek veszélyeztethették a választás tisztaságát, de akkor is – pár óra alatt lett a halasztásból azonnali döntés. Majdnem kiugrottam a bőrömből dühömben, fél napi munkám veszett kárba. Igazán várhattak volna legalább huszonnégy órát a szószegéssel az alkotmánybírák. De lássuk részletesen is a hotnews.ro alapján, miről van szó.
A román elnökválasztásért felelős Központi Választási Iroda (BEC) csütörtök este, a román alkotmánybíróság (CCR) döntésével kapcsolatos további lépések megvitatására összehívott ülést követően bejelentette, hogy újraszámlálja az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatokat. Azt is közölték, hogy az ellenőrzött jegyzőkönyvek beszkennelt változatát 2024. december 1-jén 22 óráig, míg az eredeti változatokat legkésőbb december 3-án, kedden 16 óráig kell elküldeni el e-mailben a BEC-nek és a statisztikusoknak.
„Románia Alkotmánybírósága elrendelte a 2024. november 24-i romániai elnökválasztáson leadott érvényes és érvénytelen szavazatokat tartalmazó összes szavazólap újraellenőrzését és újraszámlálását, és az újraellenőrzés és újraszámlálás eredményének benyújtását a bíróságnak. Így a Románia 2024-es elnökválasztásáért felelős Központi Választási Iroda (BEC) úgy döntött, hogy a megyei választási irodák, a külföldi szavazókörzetek esetében a 48-as számú választási iroda és a bukaresti kerületek választási irodáinak jegyzőkönyvei alapján átveszik a 2024. november 24-i romániai elnökválasztáson leadott érvényes és érvénytelen szavazatokat tartalmazó szavazólapokat az illetékes bíróságtól, illetve a diplomáciai és konzuli képviseletektől” – áll a BEC képviselőinek közleményében.
„Ugyanakkor a megyei választási irodák, a külföldön lévő szavazóhelyiségek esetében a 48-as számú választási iroda, valamint a bukaresti önkormányzat kerületeinek választási irodái felbontják a fent említett választási anyagokat tartalmazó zsákokat, jegyzőkönyvben rögzítik a felbontási műveletet, és gondoskodnak az illetékességi területükhöz tartozó szavazóhelyiségekben leadott érvényes és érvénytelen szavazatokat tartalmazó összes szavazólap ellenőrzéséről és újraszámlálásáról, mind a választópolgár jelenlétében a szavazóhelyiségben, mind a levélben leadott szavazatok esetében, és e tevékenységek eredményét közlik a Központi Választási Irodával” – tette hozzá a BEC közleménye.
Az ország szavazóhelyiségeivel kapcsolatos választási anyagokat a Belügyminisztérium szervezeteinek személyzete által felügyelt őrség mellett veszik át, szállítják és tárolják – közölte a forrás.
A fent említett tevékenységek eredményeit minden szavazóhelyiségre vonatkozóan jegyzőkönyvben rögzítik, és központi jegyzőkönyvet készítenek megyénként, Bukarest önkormányzatának minden szektorára, külföldre és a levélszavazásra vonatkozóan is.
„A jegyzőkönyvek beszkennelt változatát 2024. december 1-jén, 22.00 óráig e-mailben kell eljuttatni a Központi Választási Irodához és a Központi Választási Iroda statisztikusaihoz, míg a jegyzőkönyvek eredeti változatát legkésőbb 2024. december 3-án, 16.00 óráig kell eljuttatni a BEC-hez” – közölte a BEC.
A közlemény szerint az alkotmánybíróság plénuma csütörtökön megvizsgálta Cristian Vasile Terheșnek a 2024. november 24-i romániai elnökválasztás megsemmisítésére irányuló kérelmét, és egyhangú szavazással elrendelte a romániai elnökválasztáson leadott érvényes és érvénytelen szavazatokat tartalmazó összes szavazólap újraellenőrzését és újraszámlálását.
A román alkotmánybíróság (CCR) csütörtöki újraszámlálási határozata most egy nehézkes mechanizmust indít el a 2024-es elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok sikeres újraszámlálására.
A CCR döntése után a szavazóhelyiségek országszerte a Központi Választási Iroda döntésére vártak. A BEC által most csütörtök este meghozott döntés után pedig egy sor további lépés következik – magyarázta a HotNews.ro-nak egy, a BEC-hez fűződő viszonyhoz közel álló politikai forrás.
A szavazatokat tartalmazó zsákok jelenleg le vannak pecsételve. Ahhoz, hogy feltörjék a pecsétet, a szavazóhelyiség elnökének jelen kell lennie, mert ő írta rá a pecsétet. Az újraszámlálásra nem a szavazóhelyiségekben kerül sor, és nem kell a szavazóhelyiség minden tagjának jelen lennie, csak az egyes szavazóhelyiségek elnökeinek.
Attól függően, hogy hol lesz az újraszámlálás, az elnököket a rendőrség a zsákokkal együtt a helyszínre kíséri.
Előfordulhat az is, hogy a szavazatszámlálás a választókerületi választási irodákban történik majd, ahová a zsákok a számlálás után érkeztek meg.
A BEC még nem határozta meg konkrétan a szavazatok újraszámlálásának menetét és azt, hogy kik vegyenek részt benne.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke a CCR döntése után úgy reagált, hogy lehetetlen egy vagy több nap alatt újraszámolni a szavazatokat.
„A 41 megyében tárolt több mint 9 millió szavazat újraszámlálását nem lehet órák, esetleg egy vagy két nap alatt elvégezni. Nem tudom megbecsülni, mennyi ideig tartana, hiszen több mint 9 millió, a bírósági archívumokban tárolt szavazatról beszélünk. Meggyőző bizonyítékoknak kellene lenniük arra, hogy ez a számlálás nem megfelelően történt.” – mondta az Állandó Választási Hatóság (AEP) vezetője a Digi24-nek nyilatkozva.
Gratulálok, ugyanis innen, Budapestről, komoly távolságról is látszik (sőt, talán a Holdról is), hogy ennek a világon semmi értelme vagy haszna nem lesz. Először is: körülbelül kilencmillió voksot kell újraszámolni, éspedig kézzel. Ahányszor újraszámolják, annyiféle eredmény fog kijönni, elég, ha az elcsigázott számlálóbiztos véletlenül téved, és már más lesz az eredmény – ráadásul, mint korábban írtam is, az első két jelölt között csak hajszálnyi volt a különbség, de még a harmadik sem sokkal maradt le tőlük, az eltérések más országban belefértek volna a hibahatárba, tehát könnyen lehetséges, hogy változni fog az eredmény. Akár többször is. Ahányszor számolják, annyiszor. Ez persze aláássa a demokratikus intézményrendszerbe vetett bizalmat, és így a szélsőjobb malmára hajtja a vizet.
Mi több: Romániában vasárnap országgyűlési választásokat is tartanak, hát hogyan fogják ezt megszervezni? Kétszer, talán háromszor több alkalmazottra lenne szüksége az Állandó Választási Hatóságnak, hogy ha vontatottan is, de képes legyen ellátni a feladatát. Ha már ragaszkodnak az újraszámláláshoz – azt csak az Alkotmánybíróság tudja, miért ennyire fontos ez, talán azért, hogy mindenképpen változzon meg az első forduló eredménye – az lenne a legbölcsebb, ha minden egyéb választást elhalasztanának, míg ezzel nem végeztek.
Sőt, szó is van erről a halasztásról. Amennyiben az Alkotmánybíróság úgy dönt, hogy törli az elnökválasztás első fordulójának eredményeit, az első fordulót december 15-én, a másodikat pedig december 29-én ismétlik meg – közölte pénteken Toni Greblă, az Állandó Választási Hatóság elnöke. A november 24-én leadott 9 465 257 szavazat újraszámlálásáról az AEP vezetője elmondta, hogy a legtöbb megyében még ma befejezik ezt a folyamatot, de a nagyobb probléma a külföldről érkező szavazatokkal lesz.
Az AEP vezetője elmondta, hogy „ha a CCR úgy találja, hogy a szavazás eredménye olyan súlyosan hibás, hogy megváltoztatja a politikai versenyzők sorrendjét”, és elrendeli a szavazás első fordulójának érvénytelenítését, akkor azt december 15-én megismétlik.
„Nem számítok a CCR döntésére, nem kommentáltam és nem is kommentálom azt. Csak azt mondom, hogy technikailag, az első forduló érvénytelenítésének forgatókönyve szerint a törvény értelmében az első fordulót a bíróság döntését követő második vasárnap, azaz december 15-én tartják meg újra. Az elnökválasztás első fordulóját megismételnék mind a 14 jelöltet tartalmazó szavazólappal, akiket az elnökválasztási versenyben regisztráltak, függetlenül attól, hogy egyesek közülük nyilvánosan nyilatkoznak, akár visszalépnek, akár támogatják, akár sürgetik. A második forduló pedig december 29-én lenne”
– mondta az AEP vezetője. A választási hatóság elnöke azt is elmondta, hogy az ország legtöbb megyéje pénteken véglegesíti a szavazatok újraszámlálását, viszont aprobléma a diaszpóra szavazataival lesz.
„A megyék nagyon jól haladnak, és a legtöbb megyében ma befejeződik az újraszámlálás. Vannak olyan megyék, ahol körülbelül 200 ezer szavazatot adtak le. A nagy megyékkel bonyolultabb a helyzet, de különösen a tengerentúli szavazóhelyiségek szavazólapjaival akad gond azokban az országokban, ahol a légi összeköttetések nehezebben működnek. Ezeket el kell hozni Romániába, és a külföldi szavazóhelyiség bukaresti irodájában kell újraszámolni. Remélem, hogy a külügyminisztérium tudni fogja, mit kell tenni, és megoldást talál.
– tette hozzá Greblă. (Megeszem a gereblyémet – a „greblă” szó „gereblyét” jelent – ha ez a manőver egy nap alatt sikerülhet, még jó, hogy nincs ilyen szerszámom).
Hogy szebb legyen az élet, a román alkotmánybíróság pénteken 14 órakor újból összeül, hogy megtárgyalja a Cristian Terheș jelölt által benyújtott, az elnökválasztás első fordulójának eredményének megsemmisítésére irányuló kérelmet.
Az alkotmánybírák két ügyet tűznek napirendre:
A 2024. november 24-én tartott romániai elnökválasztás első fordulójának eredményének megerősítése/hitelesítését és Cristian Vasile Terheș kérelmét a 2024. november 24-i romániai elnökválasztás első fordulójában tartott választások eredményének megsemmisítése iránt.
A Terheș által benyújtott óvásról szóló döntést november 28-án, csütörtökön kellett volna kihirdetnie a testületnek, de az alkotmánybírák a mai napra halasztották a döntést.
Mondjuk ha megsemmisítik az eredményeket, akkor nem lesz mit újra számolni, csak akkor meg újból meg kell tartani az első fordulót, mint az szóba is került, és ez esetben Georgescu erős lépéshátrányból indul, hiszen vasárnap este óta annyi furcsaság és kompromittáló adat derült ki erről a korábban ismeretlen jelöltről, hogy jó eséllyel még a Kárpátok farkaspopulációja sem választaná meg falkavezérnek, pedig közéjük való lenne.
Egyébként az országgyűlési választások előtti utolsó felmérés is különös eredménnyel járt. Az AUR megelőzte a PSD-t (vagyis a Szociáldemokrata Pártot) – derül ki az AtlasIntel által 2024. november 26–28. között végzett közvélemény-kutatás adataiból. A felmérés 2116 fős mintán készült.
A felmérés nem vette tekintetbe az Alkotmánybíróság csütörtöki döntésének lehetséges hatásait, miszerint az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálását írják elő.
A közvélemény-kutatás szerint a George Simion vezette párt a románok szavazatainak 22,4 százalékát kapná meg, amelyet a PSD követ 21,4 százalékkal és az USR 17,5 százalékkal.
A negyedik helyen a PNL (a Nemzeti Liberális Párt) áll 13,4%-kal, míg az utolsó párt, amely bejuthat a parlamentbe, az RMDSZ 5,5%-kal.
A Diana Șoșoaca vezette S.O.S Románia pártja szintén nagyon közel van az 5%-os választási küszöbhöz, akárcsak az eddig ismeretlen Fiatalok Pártja (POT), amely bejelentette, hogy támogatja Călin Georgescut. Mindketten 4,6 százalékon állnak.
A független jelöltek eredményei: 2,8%-on áll, a Forța Dreptei és a SENS, 2,5%,-on a REPER ,1,5-on a Partidul Drept, 0,2%-on a PNCR, 0,1%-on a Hazafiak Népe Párt (Partidul Patrioții Poporului).
A számítások szerint a szuverenista pártok a szavazatok valamivel több mint 30 százalékát szereznék meg, ami nem sokkal marad el attól a 36 százaléktól, amelyet Călin Georgescu és George Simion együttesen ért el az első fordulóban.
Az AtlasIntel közvélemény-kutatását digitális véletlenszerű mintavételezéssel végezték, hibahatára pedig 95 százalékos megbízhatósági szinten +-3 százalék.
Ami a tüntetéseket illeti, több mint 1500 ember vonult utcára csütörtökön a negyedik egymást követő este a román fővárosban, hogy az elnökválasztási versenybe bejutott független jelölt, Călin Georgescu szélsőséges nézetei ellen tiltakozzon. Az Egyetem téren (a szobroknál) összegyűlt emberek az Alkotmánybíróság elleni üzeneteket skandáltak a szavazatok első fordulójának újraszámlálásáról szóló döntés után, de a PSD ellenieket is.
Ugyanakkor már második egymást követő este Georgescu támogatói is az utcára vonultak. Két csoportosulás fejezte ki támogatását. A Patrioții Poporului Român (A Román Nép Hazafiai) párt által összehívottak az Egyetem tér szökőkútjánál gyűltek össze, a másik, a Független Szociáldemokrata Párt által szervezett támogató gyűlést pedig a Bukaresti Nemzeti Színház közelében tartották.
A Călin Georgescu elleni tüntetés, amely csütörtökön az Egyetem téren zajlott, akárcsak kedd este, 23.00 óra körül ért véget. A mintegy 1500 embert megmozgató tüntetésen minden korosztály részt vett.
Visszhangoztak az előző napok antifasiszta üzenetei, valamint a választás- és LMBT-párti üzenetek, emlékeztetve az 1966-os abortuszt tiltó rendeletre is. Olyan üzeneteket is skandáltak, mint „Románia ne felejtsd el, Európa az otthonod”, összefüggésben Georgescu EU- és NATO-ellenes kijelentéseivel, amelyeket később megtagadott.
A tömegben elégedetlenséget váltott ki az is, hogy a Központi Választási Iroda (BEC) elutasította a Funky Citizens civil szervezet képviselőinek kérését, hogy független megfigyelők legyenek jelen az elnökválasztás első fordulójának újraszámlálásánál.
A másik oldalon Călin Georgescu támogatói ezzel nem értettek egyet, és a csendőrök választották szét őket a tüntetőktől. Így a Nicolae Georgescu körút mindkét oldalán tüntettek. EU- és NATO-ellenes, de homofób üzeneteket is harsogtak, sőt, a Patrioții Poporului Român vasgárdista himnuszokat is lejátszott felvételről. Mi több, Mihai Lasca, a PPR vezetője, Călin Georgescu támogatója „hazafias elnöknek” nevezte Nicolae Ceausescut. (Olyan jó lenne ehhez hozzátenni most, hogy „temetéséről később gondoskodnak”, de sajnos ez még nem időszerű...)
A demokráciapárti tüntetés tánccal ért véget. A háttérben a Bella Ciao című antifasiszta dal szólt.
„Minél többen vagyunk, annál erősebbek leszünk” – kiabálták a tüntetők. Azt mondják, holnap újra az utcára vonulnak.
Külön érdekesség, hogy még a brüsszeli románok is tüntettek csütörtökön Calin Georgescu ellen. „Spontán tüntetés volt, körülbelül 25-30 ember volt az EU melletti román állandó képviselet előtt” – mondta a HotNewsnak Elisa Podaru.
Galatiban is összegyűlt egy tüntető csoport, hogy kifejezzék elégedetlenségüket Călin Georgescu szélsőséges nézeteivel és a CCR döntésével kapcsolatban, miszerint Galatiban újraszámolják a szavazatokat.
Kolozsváron újból megtartották a Georgescu-ellenes tüntetést. Ennek alkalmából a Transtelex tudósítójénak vlégre sikerült frappánsan magyarra fordítania a Georgescu elleni demonstrációk román jelszavát. ez románul úgy hangzik, hogy „Tinerii vă cer în cor: Nu votați un dictator”, magyarul pedig: „Fiatalok kérnek sorra: ne szavazzatok diktátorra”. A tüntetés rendbontások nélkül zajlott le.
Általában, Románia-szerte demonstrációk zajlottak, számukat sem tudni, ellentüntetésről viszont egyelőre csak Bukarestből érkezett hír.
Összességében elmondható, hogy senki sem tudja, mi lesz most. A szavazatok eredményét újraszámolják, megsemmisítik, az országgyűlési választást megtartják, annak eredményét vagy elfogadják, vagy újraszámolják, vagy megsemmisítik, minden választást újra megtartanak, eredményüket megint újraszámolják, esetleg megsemmisítik, az elhalasztott határozatokat meghozzák, a meghozottakat elhalasztják... Meșterul Manole, a román Kőműves Kelemen jut eszembe, aki hasonlóképpen eredménytelenül építette Argeș kolostorát, mint a mi Kelemenünk magos Déva várát.
Kérdés, hogy most ki lesz az áldozat, kit falaznak be. Félek, hogy a román demokráciát. De ne feledjük: Manole mester is belepusztult abba a bizonyos ingatlanfejlesztési vállalkozásba.
Szele Tamás