Forgókínpad

Forgókínpad

Szele Tamás: A konteóvilág apokalipszise

2025. július 16. - Szele Tamás

Nagy idő jön, kérem, akárki meglássa, már csapkodnak a villámok a láthatáron, már hallatszik a mennydörgések robaja. Donlad Trump népszerűsége megrendülni látszik, az Egyesült Államok konteó-hívői baljósan morognak: nincsen meg az Epstein-lista – és más hibák is mutatkoznak a kréta körül. A paranoiára épülő MAGA-világkép düledezik.

trump_a_maglyan_julius_16_2025.jpg

(Képünk illusztráció)

Vegyük először az Epstein-ügyet, a Meduza összefoglalója nyomán. 

A MAGA-tábor már egy hete tombol az Egyesült Államokban. Donald Trump elnök általában nagyon is lojális hívei, képviselői az FBI és az igazságügyi minisztérium nyilatkozata miatt bírálják őt a tizenéves lányokkal való szexuális kapcsolattal vádolt és hat éve börtönben elhunyt Jeffrey Epstein pénzember ügyében. Trump, aki évekkel ezelőtt még jó viszonyban volt Epsteinnel, a halála után elkezdett politikai előnyöket szerezni azzal az összeesküvés-elmélettel, amely szerint Epstein „ügyféllistát” vezetett, amelyen azok szerepeltek, akiknek kiskorúakat „kölcsönzött” szexuális célokra. A listán állítólag demokrata politikusok is szerepeltek volna, és Trump megígérte, hogy nyilvánosságra hozza a lajstromot, miután visszatért az elnöki székbe. Most azonban kormánya közölte, hogy nem létezik semmiféle „ügyféllista” – és ez váratlanul súlyos csapást mért Trump reputációjára leghűségesebb támogatói körében.

Július 7-én az FBI és az amerikai igazságügyi minisztérium jegyzéket adott ki Jeffrey Epstein, a kiskorú lányok szexuális kizsákmányolásával vádolt és 2019-ben börtönben elhunyt, dúsgazdag amerikai pénzember ügyében. Az FBI és az igazságügyi minisztérium közölte, hogy nincs semmilyen bizonyítékuk Epstein úgynevezett „ügyféllistájának” létezésére, amellyel állítólag megzsarolta ügyfeleit, és tagadhatatlan, hogy a pénzember halála öngyilkosság volt, nem pedig gyilkosság.

Jeffrey Epsteint azzal vádolták, hogy emberekkel kereskedett szexuális kizsákmányolás céljából. Az ellene felhozott vád szerint szexuálisan kihasznált egyes kiskorú lányokat, és „kölcsönadta” őket más befolyásos embereknek. Epstein akár 45 év börtönbüntetéssel is számolhatott. A milliárdos nem ismerte el bűnösségét. 2019 júliusában vették őrizetbe, augusztusban pedig öngyilkosságot követett el egy New York-i börtöncellában.

Halála után Donald Trump akkori amerikai elnök arra kezdett utalni, hogy a Clinton családnak köze lehetett a bűncselekményekhez és Epstein halálához (Bill Clinton volt amerikai elnök egyébként személyesen ismerte Epsteint – akárcsak maga Trump is).

2022-ben a pénzember egykori barátját és asszisztensét, Ghislain Maxwellt 20 év börtönbüntetéssel sújtották. Bűnösnek találták kiskorúak kényszerítésében arra, hogy szexuális kapcsolatot létesítsen Epsteinnel.

2024-ben a bíróság számos, Epstein ügyében keletkezett iratot hozott nyilvánosságra. 2025 februárjában a Pam Bondi által vezetett igazságügy-minisztérium (DOJ) újabb aktákat tett közzé, de kiderült, hogy azok nagy része már ismert volt. Trump támogatói azt várták, hogy a Fehér Ház az ügy nyilvánosságra még nem hozott aktáit is kiadja, de nem publikáltak semmit. Ez ürügyet adott a Trumppal júniusban összeveszett Elon Musknak arra, hogy azt állítsa, Epstein aktáit azért nem adják ki, mert azokban maga a hivatalban lévő elnök is szerepel.

Ez a hír felháborodási hullámot váltott ki a Donald Trumphoz általában lojális MAGA-táborban. Alex Jones jobboldali összeesküvés-elméletíró és az InfoWars podcast házigazdája „undorítónak” nevezte a DOJ és az FBI nyilatkozatát, és azt mondta, „senki sem hiszi el”. A MAGA más prominens képviselői – Tucker Carlson tévés műsorvezető, Steve Bannon, Trump volt tanácsadója, Marjorie Taylor Greene kongresszusi képviselőnő, Laura Loomer jobboldali aktivista – azzal vádolták a Trump-kormányt, hogy megpróbálja elrejteni az Epstein-üggyel kapcsolatos információkat. Még Kevin Spacey színész is követelte az akták nyilvánosságra hozatalát, pedig a neve szerepelt a pénzember büntetőügyének anyagában.(Vagy talán épp azért követelte a nyilvánosságot, hogy tisztázhassa a nevét).

A MAGA-tábor reakciója nemcsak heves, hanem elhúzódó is – az elnöki adminisztráció kritikája egy hete nem csillapodik. Ez azzal magyarázható, hogy Trump és támogatói egy egész összeesküvés-elméletet kreáltak az Epstein-ügy köré. Ez nagyon is valós tanúvallomásokon alapul, miszerint Epstein nemcsak maga vette igénybe tinilányok szexuális szolgáltatásait, hanem befolyásos barátainak is felajánlotta őket. Állítólag ezeket a barátokat felvette egy „ügyféllistára”, amelyen végül a liberális intézményrendszer számos tagja szerepelt, és megzsarolta őket, végül ezért került börtönbe.

Nem ez az egyetlen összeesküvés-elmélet, amelyet Trump saját céljaira használt fel, de – ahogy a MAGA-tábor megosztottsága is mutatja – az egyik legfontosabb. Hogy miért? Az amerikai sajtó szerint erkölcsileg egyértelmű a történet (a gyermekbántalmazás elfogadhatatlan) és a politikai berendezkedéssel szembeni mély bizalmatlanságot testesíti meg („a liberális elit büntetlenül vétkezhet”). "Az Epstein-sztori az egyik kulcseleme a MAGA vádjainak Amerika úgynevezett uralkodó osztálya ellen. Ha úgy gondoljuk, hogy az uralkodó elit képes gyermekbántalmazásra, akkor természetesen arra is képesek, hogy „orosz választási beavatkozást” inszcenáljanak, vagy megpróbálják ellopni a 2020-as elnökválasztást. Aki ilyen dolgokra képes, az bármire képes" – írja a The New York Times munkatársa, David French.

Ironikus módon éppen Trump – aki a pénzember baráti köréhez tartozott – nevezte Epsteint „nagyszerű fickónak”, és ő jegyezte meg, hogy közös az érdeklődésük a „gyönyörű nők” iránt. Viszont ezek után tőkét kovácsolt az Epstein-ügyet övező összeesküvés-elméletből. Trump és Epstein legalább az 1980-as évek vége óta ismerte egymást, együtt jelentek meg partikon és utaztak Epstein repülőgépén, de a 2000-es évek elején összevesztek egy Palm Beach-i ingatlanügylet miatt. Miután Epsteint azzal vádolták, hogy tizenéves lányokkal folytatott viszonyt, Trump azt állította, hogy semmit sem tudott a szokásairól – annak ellenére, hogy az Epstein elleni vádak egyik koronatanúja azt állította, hogy Trump Mar-a-Lago-i üdülőjében találkozott vele.

Trumpnak sikerült meggyőznie támogatóit arról, hogy ő maga nem keveredett bele Epstein bűncselekményeibe, de a demokrata vezetők igen. Így közvetlenül Epstein börtönben bekövetkezett halála után arra kezdett célozgatni, hogy politikai ellenfele, Hillary Clinton családja is érintett lehet.

E pletykák terjesztésében Trumpot aktívan segítették második kormányának leendő tagjai. 2023-ban a Trump Corporation csúcsvezetője, Cash Patel (jelenleg az FBI igazgatója) azt mondta, hogy az Epstein-lista az FBI kezében van. 2024-ben Dan Bongino kommentátor (ma az FBI igazgatóhelyettese) azt jósolta, hogy a lista „meg fogja rázni a Demokrata Pártot”. 2025 februárjában, miután Trumpot újraválasztották második ciklusára, Pam Bondi igazságügyi miniszter, amikor az Epstein-listáról kérdezték, azt mondta, hogy az épp az asztalán hever (Bondi később azt mondta, hogy általában utalt az Epstein-ügy aktáira, nem pedig konkrétan az „ügyféllistára”).

Mindezek miatt az FBI és a DOJ közös nyilatkozata, miszerint az Epstein-listának nem volt köze a halálához, és egyáltalán nem is létezett ilyen lista, feldühítette Trump támogatóit. Szintén olaj volt a tűzre, hogy nyilvánosságra hozták a börtön biztonsági felvételét, amelyből kiderül, hogy Epstein cellájába senki sem lépett be a halála előtt. A felhasználók egyetlen „elveszett percet” találtak a videón, ami újabb összeesküvés-elméleteket szült, bár Bondi a börtön megfigyelőrendszerének technikai hibáira fogta, mivel azt minden este újra kellett indítani, ami körülbelül egy percet vett igénybe. A hírek szerint Bondi a videó miatt összeveszett Bongino FBI-igazgatóhelyettessel, aki állítólag még le is akart mondani a posztjáról.

Bondi volt az, akit a MAGA-tábor az Epstein-akták botránya miatt hibáztat. A Fox News korábbi műsorvezetője, Megyn Kelly őt nevezte „a történet főgonoszának”. „Vagy azt hisszük, hogy Pam Bondi akkor mondott igazat, amikor azt mondta, hogy az Epstein-lista„ az asztalán volt, vagy azt, hogy most mond igazat, de mindkettő egyszerre nem lehet igaz” – mondta Kelly, aki annak a véleményének adott hangot, hogy a történet „Trump győzelmébe kerülhet a félidős választásokon (vagyis a 2026-os kongresszusi választásokon)”.

Maga Trump közel egy hétig kimaradt a botrányból, de július 12-én egy hosszú posztban dicsérte Bondit, arra biztatva, hogy felejtse el Epsteint - és váratlanul azt állította, hogy az ügyében szereplő kompromittáló dokumentumokat a Demokrata Párt vezetői manipulálták. Nemcsak az újságírók találták ügyetlennek ezt a magyarázatot. („Obama fabrikálta az Epstein-aktákat, hogy Trumpot bemocskolja, de a demokraták valamiért nem voltak hajlandók kiadni őket?” – tűnődött Jonathan Chait, a The Atlantic munkatársa), de sok Trump-rajongó is tanácstalan. Az amerikai elnököt most bírálták először saját közösségi oldalán.

Az amerikai média szerint valószínűleg ez a legerősebb negatív reakció a Trumphoz lojális aktivisták részéről a mostani elnöksége alatt. Azt azonban nem tudni, hogy ennek lesz-e komoly és tartós hatása. A Republikánus Párt politikatechnológusai úgy vélik, hogy a Fehér Háznak változtatnia kell az Epstein-ügyhöz való hozzáállásán, és több információt kell kiadnia. „Bondi túl sokat ígért, és túl keveset teljesített” – mondta egyikük a The Hillnek. Laura Trump, az elnök menye július 14-én megerősítette, hogy a Fehér Ház kész több adatot kiadni az Epstein-üggyel kapcsolatban: „Azt hiszem, ez meg fog történni. Tudom, hogy ez fontos az elnöknek. Nagyon feldúlt. Helyre akarja majd tenni a dolgokat”.

Ugyan mind akarhatja, a WIRED elemzése szerint egyre nagyobb a baj.

Az Epstein körüli felzúdulás csak a legújabb a Trump világában felbukkanó problémák sorában. Tucker Carlsonnak, a Fox News egykori műsorvezetőjének, aki most az X-en közvetít, Irán bombázása miatt vannak kifogásai. Az összeesküvés-elméleteket sulykoló, Trump fülébe sugdosó, közismert Laura Loomer számára az volt a gond, hogy Trump elfogadott egy katari luxusrepülőgépet. Ben Shapiro, egy Trump-párti podcaster a vámokat kifogásolja. Joe Rogan, egy rendkívül népszerű podcaster számára a nem bűnöző migráns munkások ellen indított ICE-razziák elfogadhatatlanok. Elon Musk, aki nemrég távozott a washingtoni kormány különleges alkalmazottjaként betöltött szerepköréből, a Big Beautiful Billt nem szenvedhette.

Eddig a legtöbb magasan jegyzett jobboldali médiaszemélyiség megállta, hogy ne támadja közvetlenül Trumpot, és inkább Bondi vagy más kormányzati személyek ellen fordította dühét. De ahogy a neheztelés tovább nő ezekben a közösségekben, akik úgy érzik, hogy Trump elárulta őket, ez megváltozhat.

Az egyik első jele annak, hogy a jelenlegi Trump-kormányzat nem lesz képes minden támogatóját boldoggá tenni, az volt, amikor Robert F. Kennedy Jr. egészségügyi miniszter a januárban kezdődött halálos kanyarójárvány texasi kitörése miatt támogatta az MMR-vakcinát. Kennedyt kinevezésekor az alternatív egészségügyi közösség vakcinaellenes hősként üdvözölte, de ugyanezen emberek közül sokan dühösek voltak az oltások ajánlása után. „Sajnálom, de mi arra szavaztunk, hogy megkérdőjelezzük az orvosi intézményrendszert, nem pedig arra, hogy papagájként ismételgessük az eddigi elveiket” – írta áprilisban az X-en Mary Talley Bowden, a Covid vakcinákat bíráló orvos, sok más dühös reakciót összegezve.

Múlt héten egyes összeesküvés-elméleteket vallók, akik szerint a kormány titokban irányítja és manipulálja az időjárást, hogy az amerikai lakosságot kontrollálja, elkezdtek Trump ellen fordulni.

Lee Zeldin, a Környezetvédelmi Ügynökség vezetője egy videót tett közzé, amelyben azt mondta, hogy az ügynöksége nyilvánosságra fog hozni „mindent, amit tudni lehet” a geomérnöki tevékenységről. Amikor az ezt követő weboldalak elkezdték cáfolni a „chemtrail” összeesküvés-elméletet, Trump támogatói nem voltak boldogok. A chemtrail összeesküvés-elmélet azt állítja – tökéletesen hamis módon –, hogy a repülőgépek mögött látható egyenes vonalú kondenzcsíkok valójában mérgező vegyi anyagok felhői, amelyeket a kormány által irányított repülőgépek permeteznek a lakosság megfertőzése érdekében.

Zeldin szánalmas kárelmentési kísérletet folytat az égboltunkon tomboló időjárás-háború gyorsan növekvő ismertsége miatt” – írta az X-en Dane Wigington, aki egy összeesküvésektől hemzsegő „geomérnöki” blog gazdája.

Trumpot még a kulcsfontosságú konzervatív platformok is kritizálják. Bár úgy tűnt, hogy Trump az ultrakemény bevándorlási gyakorlat és az olyan szélsőjobboldali politika felkarolója, mint a visszavándoroltatás, ezzel pedig a legszélsőjobboldalibbak kívánságaira is választ ad, egyesek aggódnak, hogy a kitoloncolások közel sem történnek elég gyorsan.

A tömeges kitoloncolások valójában nem történtek meg” – írta a fehér nacionalista Nick Fuentes az X-en a múlt héten, majd később hozzátette: „A tömeges kitoloncolásokról szóló összes hír hazugság”: „Egy bizonyos ponton túl már nem lehet folyton a »rossz tanácsadókat« vagy a Trump körüli stábot hibáztatni. Ezt a játékot már több, mint tíz éve játsszuk. Ki nevezte ki egyébként az összes munkatársat? Nem maradt több kifogás.” Ezt a nézetet számos szélsőjobboldali közösség osztotta meg az interneten. „Trumpnak egyszerűen le kell csapnia a Mélyállamra. Azért választottuk meg, mert azt mondta, hogy megteszi. Csak tegye meg” – írta a The Donald csoport egyik tagja.

Néhány influencer már közvetlenül is elkezdte leszólni Trumpot.

Pontosan az ellenkezőjét teszi mindannak, amire szavaztam” – mondta Andrew Schulz komikus, egyike azoknak a nagynevű podcastereknek, akik a tavalyi választásokat megelőzően interjút készítettek Trumppal

Trump számára az jelentene valódi kockázatot, ha a tömeg, amely pénzt áldoz az előfizetésekre, amely YouTube-videókat néz és podcastokat hallgat, valami mást kezdene el követelni az influencerek osztályába tartozó emberektől. Az influencer-osztálynak alkalmazkodnia kell ahhoz, ami egy új paradigma lenne a jobboldali politikai média működésében. Szerintem még messze nem tartunk itt, de ha ez valaha is megváltozna, akkor elképzelhetőnek tartom, hogy elég gyorsan megtörténne, mivel a különböző figurák látják majd, hogy mások sikert aratnak ezzel.”

mondta Matthew Gertz, a progresszív médiafigyelő csoport, a Media Matters for America vezető munkatársa. Hát igen, a piaci igény felül fogja írni a politikai szimpátiákat.

Összegezve: az alapvető hibát Trump még az első ciklusa alatt követte el, amikor létrehozta a „valóságon túli világ” fogalmát, az alt-right konteóinak igazolása céljából. A konteó mindig szebb, izgalmasabb, színesebb a szürke valóságnál, egyszerű – bár hazug – magyarázattal szolgál bonyolult kérdésekre, tehát kiváló politikai eszköz, valóságos csodafegyver. Trump második megválasztásában ennek a csodafegyvernek már a továbbfejlesztését vetették be, a QAnon-konteót, ami szintetizálta magában az összes korábbi összeesküvés-elméletet, aki addig a chemtrailben hitt, az is megtalálta benne a maga „igazát”, aki a Mélyállamra acsargott, az is, aki pedofil gyíkembereknek tartotta a világ vezetői, nemkülönben. A konteók svájci bicskája a QAnon-elmélet, csakhogy ugyanaz a baja, ami a svájci bicskának: nem használ olyan anyag ellen, ami erősebb, mint a fém, amiből készült.

Most szembejött a valóság, és erősebb QAnon minden fortélyánál. Csak hát – a konteókban már tíz- és százmilliók hisznek, a legtöbben épp az Egyesült Államokban. És ezeknek a híveknek a többsége bizony szavazhat is.

Trump azzal nyerte meg az elnökválasztást, hogy boszorkányégetést ígért. Csakhogy kiderült: nincsenek boszorkányok.

Nincs Epstein-lista, nincs chemtrail, nincsenek gyíkemberek, nincs Mélyállam. Amikor valódi járvány tombol, azt csak valódi oltással lehet megfékezni, és ezen semmit sem változtat az, hogy a közönség nagy része mit hisz vagy nem hisz.

A választóknak boszorkányégetést ígértek, a máglyák már állnak is, a tömeg a téren várakozik a borzalmas látványosságra és egyre hangosabban zúgolódik – gyorsan meg kell égetni valakiket, míg ők nem vetik máglyára azokat, akik összetrombitálták őket.

Valaki itt égni fog, legkésőbb a félidős választások idején.

Trump ellen fordult a saját csodafegyvere.

A konteó-világ már recseg-ropog: hatalmas robajjal fog összeomlani és rengeteg aljas hazugságot temet majd maga alá.

Igen, a MAGA alá.

 

Szele Tamás

süti beállítások módosítása