Forgókínpad

Forgókínpad

Szele Tamás: Digitális kormánypolitika

2025. július 27. - Szele Tamás

Kérem, én ugyan már foglalkoztam ezzel a kérdéskörrel tegnap egy másik lapban, de amint látom, még egy misét megér, mert sokan nem értik, miért mondom, hogy a kormánypárt komoly versenyben van a digitális analfabetizmus terén mindenki mással, de kezd ebben a vetélkedésben behozhatatlan előnyre szert tenni. Ezt a DPK létrehozása is bizonyítja.

orban_internet1_julius_27_2025.jpg

(Képünk illusztráció)

Elég komoly vita zajlik a közbeszédben – már hetek óta – arról, hogy mire is jó a Harcosok Klubja, ebben alkata szerint mindenki kialakította már a saját álláspontját, nekem az a nézetem, hogy már eredetileg sem volt alkalmas semmire, de most a DPK-val, vagyis a Digitális Polgári Körökkel megerősítve még sokkal feleslegesebb lesz, mint egyedül. Fogalmam sincs, milyen szándékkal alapították ezeket a társulatokat, már amennyiben egyáltalán volt az alapítónak bármely határozott elképzelése arról, mire fogja őket használni, de a péntek óta előállt helyzetben sok minden megváltozott. Most figyelmet kérek, mert fontos mondat következik:

A közösségi médiaóriás Meta bejelentette, hogy októbertől nem futtat politikai, választási vagy társadalmi témájú hirdetéseket az EU-ban.

Itt minden szó számít. Tehát: a hirdetések futtatása tilos, a témákról magukról lehet is, szabad is beszélni, írni, azt meg is szabad osztani, csak éppen meghirdetni tilos az ilyesmiről szóló posztot vagy újságcikket. Vagyis nem tilos, hanem lehetetlen, nem fogják elfogadni, ez a hirdetési kategória is megszűnik, és ha valaki másnak akarja álcázni a meghirdetett posztot, mondjuk „szórakozásnak” vagy „klubéletnek”, azt kiszűri az algoritmus.

Ami a mi kis magyar prérinken azt jelenti, hogy lőttek a Megafon sok száz milliós vagy inkább milliárdos, hirdetési úton vásárolt olvasottságának, tehát magának az eszköznek is, mert a kormány nem fogja drága pénzen fenntartani, ha nem lesz elég hatékony. És bizony, ha a fizetett hirdetést nem tolja be mindenki képernyőjére a Facebook, vagyis a Meta, akkor nem lesz az, akkor pont annyira lesznek olvasottak az agyonajnározott „influencerek” posztjai, mint bárki másé.

Vagy kevésbé – ne feledkezzünk meg a tartalmi és minőségi szempontokról sem.

Lehet, hogy a Harcosok Klubját eredetileg trollhadseregnek szánták, nem vonom kétségbe, habár ez egy minimum tíz évvel ezelőtti gondolkodási szintre vall, lehet, hogy a DPK meg egy inkubátor akar lenni, ahol a vitára lusta vagy ahhoz eszköztelen kormánypártiakat pátyolgatják szerető kezek, langy véleménybuborék, tollpihével bélelve – de a mostani helyzetben ők lesznek (mert más módszer nincs) a kampányüzenetek kézbesítői. Hiszen hirdetni októbertől nem lehet. A propaganda viszont csak akkor működik – ha egyáltalán működik – ha még a vízcsapból is az jön. Evidens, hogy ezt a két társaságot be fogják fogni a megafonos tartalmak osztogatására, a kormánymédiából származó cikkekkel és videókkal együtt, sőt, rájuk bízzák a Nemzeti Ellenállási Mozgalom reklámjainak a terjesztését is, mivel... nincs más, aki ezeket terjeszthetné. De így is kudarcra van ítélve a kísérlet, ugyanis ezek élő személyek, valós felhasználók, és az algoritmus – tartalomtól függetlenül – már legalább tíz éve letiltja azokat, akik túl sok mindent osztanak meg.

Tehát ha özvegy vitéz Levendula Levédia néni, barátnőinek csak Védike, megoszt naponta ötven kormánypárti tartalmat, akkor igen hamar el is búcsúzhat a fiókjától. De akkor is elbúcsúzhat ám, ha ellenzéki vagy semleges tartalmakat oszt ilyen mennyiségben!

Ez azért van, mert a Meta, vagyis a Facebook a hirdetésekből él. És nagyon nem szereti a házon belüli konkurenciát. Most visszadobja a politikai hirdetéseket az európai uniós szabályzás miatt (fel kellene tüntetnie mindegyiknél, ki fizetett érte és mennyit, de ezt a hirdetők nem szenvedhetnék), de tízszer annyit kap a kereskedelmi hirdetésekért. Szóval, ha valaki átmegy agitátorba és teleszórja a Facebookot a digitális röpcéduláival, azt azért fogják fenékbe billenteni, mert mindegy, hogy politikáról vagy érett túróról van szó, itt csak a közösségi oldal, valamint annak barátai és üzletfelei hirdethetnek. Ez, kérem, üzlet.

Amúgy ezeknek a közösségeknek a létrehozása is felesleges volt szerintem, ugyanis alapszabály, miszerint csak azt tudom meggyőzni bármiről, aki legalább egy kicsit már eredetileg is egyetértett velem.

A propaganda senkinek nem változtatja meg a véleményét, ha csak nem ingott meg az már korábban valamiért, a manipuláció csak a már meglévő tábort képes összetartani. És az eléggé érdekes lenne, ha a Fidesznek csak annyi híve volna, ahányan a HK-ban és a DPK-ban elférnek – bár az sem kizárt, hogy tényleg csak annyian maradtak. Ezek tehát véleménybuborékok, és a saját héjukon kívül maximum trollkodásra és jelentgetésekre alkalmasok, de ez is tíz évvel ezelőtti módszer, mára már ez is sokat változott.

Szóval: bárminek is szánták ezt a két „lovagrendet”, de a mostani feltételek mellett digitális rikkancs, újságkihordó, kisbíró lesz belőlük, mármint amíg le nem tiltják őket a sok megosztás miatt. Értem, hogy a kormány nagyívű online kampányt tervezett, csak sajnos szembejött a Valóság és nagyobbat koppantak rajta, mint valaha. Majd a Pesti Srácok indít egy cikksorozatot, amiben elmagyarázzák, hogy az egész Európára kiterjedő tilalmat csakis a magyar kormánypárt ellen hozták.

Apropó Pesti Srácok, náluk is érdekes dolgok jelennek meg. Jelesül épp tegnap adták közre, miszerint:

Óriási átveréssel próbálkozott a mesterséges intelligencia, nem ment át az ukrán propaganda”

Mint kiderült, a Pesti Srácoknál azt értették ukrán propaganda alatt, hogy a munkatársuk a ChatGPT-vel akarta megíratni a cikkét az ukrán termékenységi rátáról, és a mesterséges intelligencia elsőre egy 2019-es előrejelzés adatait mutatta be neki a 2023-as, már meglévő információk helyett.

Elsőre azt mondanám, tessék Grokot használni a ChatGPT helyett, az tán csak nem lesz ukránbarát, de a fene tudja, lassan már a Grok is fellázad néha. A valóság ennél sokkal szomorúbb. A felhasználók többsége, miként a PS munkatársa is, a mesterséges intelligenciákat tévedhetetlen orákulumoknak és digitális rabszolgáknak tekinti, amelyek képesek helyettük a világon mindent kideríteni és meg is írni, nekik csak a bankszámlaszámukat kell megadniuk, és máris dől a lé. Nos, ez nagyon nem így van. Én magam napi munkám során két mesterséges intelligenciát is használok, az egyik a DeepL, ami a nyersfordításokban segít, a másik a NightCafé, amivel az illusztrációkat készítem. Azt viszont már csak a közvetlen környezetem tudja (meg aki a közelben jár), milyen cifrákat mondok, pontosabban ordítok, mikor a DeepL szó szerint szabotál, a NightCafé meg már tizedjére sem a szép, hosszú, pontos és alapos, angol nyelvű promptnak megfelelő képet készít.

Az ugyanis a helyzet, hogy ezek a mesterséges legények többet tévednek, mint bárki gondolná: emberi felügyelet nélkül nem szabad használni a termékeiket, bár a mai magyar sajtóban szokás, tudnék olyan emberkéket mondani, akiknek felismerem az írásaiban a DeepL jellegzetes fordítási hibáit, manírjait. Egy ilyen fordításon végig kell menni szóról szóra, mondatról mondatra, meg kell magyarosítani, szórendet kell változtatni, szinonimákat kell alkalmazni... viszont hatalmas segítség, hogy kap az ember egy nyersfordítást. Azonban nem árt, ha beszéljük a nyelvet, amiből dolgozunk, mert össze is kell hasonlítani az eredetivel, az MI mániásan fordítja az „aknázást” „bányázásnak”, a „tüzérségi lövedéket” „kagylónak” és így tovább. Szóval, kartársak: a munkát sehogyan sem lehet megúszni, legfeljebb könnyíteni lehet rajta.

És azt sem árt tudni, hogy az MI mindig válaszol, csak hülye kérdésre hülye választ ad. Én például most feltettem pár kérdést a ChatGPT-nek, azt kiderítendő, mennyire „baloldali”, „liberális” vagy „ellenfele a magyar kormánynak”. Mutatom az eredményt, szerkesztett formában.

- Kérlek, sorold fel tíz sorban Orbán Viktor főbb erényeit.

- Természetesen. Íme tíz sorban Orbán Viktor főbb erényei a támogatóinak megítélése szerint:

1. Határozott vezetői stílus – következetes és erőteljes politikai irányvonalat képvisel.

2. Nemzeti szuverenitás védelme – gyakran fellép az EU-s vagy külső befolyás ellen, a nemzeti érdekeket hangsúlyozva.

3. Gazdasági stabilitásra törekvés – kormányzása alatt gazdasági növekedést és alacsony munkanélküliséget hirdet.

4. Családpolitika támogatása – demográfiai programokat indított a családok ösztönzésére.

5. Infrastruktúra-fejlesztések – jelentős beruházások történtek utakban, stadionokban, intézményekben.

6. Migrációs politika szigorítása – a határok védelmét központi kérdéssé tette.

7. Politikai stabilitás megteremtése – hosszú távon kormányoz, stabil kormányzati többséggel.

8. Nemzetközi kapcsolatok építése több pólus mentén – Kelet és Nyugat között lavíroz.

9. Erős kommunikációs stratégia – jól használja a médiát üzenetei közvetítésére.

10.Konzervatív, keresztény értékrend képviselete – erkölcsi és kulturális alapokat hangsúlyoz.

Na, ez akár még le is jöhetne a PS-ben... folytassuk!

- Kérlek, mondd el ugyancsak tíz sorban, miért Donald Trump az emberi jogok és a demokrácia legnagyobb barátja.

- Az alábbiakban felsorolok tíz olyan érvként használt nézőpontot, amelyeket a támogatói hoznak fel annak alátámasztására, hogy szerintük Trump az emberi jogok és a demokrácia barátja:

1. Szólásszabadság védelme – gyakran kritizálta a „cancel culture”-t, és kiállt a politikailag kényes vélemények mellett.

2. Független nemzetek önrendelkezése – ellenezte a túlzott nemzetközi beavatkozást, támogatva a nemzeti szuverenitást.

3. Gazdasági szabadság hangsúlyozása – adócsökkentései és deregulációs politikái a vállalkozások jogait erősítették.

4. Bírósági kinevezések – számos konzervatív bírót jelölt, akik támogatják az alkotmányos jogértelmezést.

5. A „nép hangját” képviselő retorika – sokak szerint hangot adott a „hallgatag többségnek”, akik eddig mellőzöttnek érezték magukat.

6. Demokratikus választásokon való részvétel és győzelem – kétszer is jelentős társadalmi bázist mozgósított.

7. Kínai emberi jogsértések bírálata – kormányzata több esetben is fellépett Kínával szemben emberi jogi alapon.

8. Közel-keleti békemegállapodások támogatása – Izrael és arab államok közötti békefolyamatokat segített.

9. Vallásszabadság védelme – hangsúlyozta a keresztény és más vallási közösségek jogainak megőrzését.

10. Az amerikai alkotmányos rend fontosságának hangoztatása – gyakran hivatkozott az alkotmányos jogokra, például a fegyvertartás szabadságára.

Mondom én, hogy kérdezni tudni kell. Pont azt válaszolja ez a gép az embernek, amiről azt gondolja, hogy hallani szeretné a kérdező!

- Mondd el, kérlek, további tíz sorban, miért szabadabb az Oroszországi Föderáció és Kína a világ többi részénél.

- Bemutatom, milyen érveket használnak ezen államok saját kormányzati narratívák vagy szimpatizánsaik ennek alátámasztására. Íme tíz ilyen gyakran használt érv:

1. Szuverén döntéshozatal – nem engedik, hogy külföldi hatalmak beleszóljanak belügyeikbe.

2. Kulturális önazonosság védelme – saját civilizációs modelljükre építenek, nem másolják a nyugati rendszereket.

3. Politikai stabilitás – a központi hatalom erős, nem veszélyeztetik gyakori kormányváltások vagy pártharcok.

4. Gazdasági fejlődés irányított keretek között – a gyors növekedés és modernizáció államilag koordinált.

5. Társadalmi rend és biztonság – alacsonyabb a bűnözés számos területen, mint bizonyos nyugati országokban.

6. Internetes szuverenitás – saját digitális szabályozást alkalmaznak, nem engednek külső platformoknak szabad kezet.

7. Kollektív jólét hangsúlya az egyéni jogok helyett – a közösség érdekeit előbbre sorolják.

8. A „nyugati képmutatás” kritikája – szerintük a nyugati országok szabadságképe kettős mércét alkalmaz.

9. Állami irányítású média – „információs stabilitás” – nem engedélyezik a társadalmi megosztottságot gerjesztő sajtó megjelenését.

10. A hagyományos értékek védelme – kiállnak a család, a vallás és a kulturális normák mellett a „progresszív ideológiákkal” szemben.

Ezt még akár a Stefka is írhatta volna. De akkor miért nem tudta kezelni az MI-t a munkatárs? Azért, mert fogalma sem volt arról, hogy ő egy nagy nyelvi modellel, egyfajta statisztikai szoftverrel beszél, azt hitte, hogy az Emberi Tudás Egyetemes Tárházába nyúlt bele, ami ráadásul még dolgozni is fog helyette. Mi több: ingyen. Tessék már megérteni végre: ezek az MI-k azt mondják, amit hallani akar tőlük az ember, kis ráhagyással, és általában a kérdésből kiszűrt pártállású megszólalások általános véleményét tükrözik! Nem a bölcs Salamon ül a drót másik végén, hanem egy óriási adatbázis és egy azt kezelő szoftver. Ráadásul egyik sem tökéletes, ezért gyakoriak a „hallucinációk”, amikor például élő embereket nyilvánítanak holttá (ez konkrétan velem esett meg).

Egyszóval: az még hagyján, hogy a kormányoldalon nem tudják használni a digitális eszközöket, az a szép, hogy azt sem tudják, mit használnak rosszul!

És ezek akarnak győztes online választási kampányt levezényelni.

Na, ezt majd még majd megnézzük magunknak.

Egyelőre ott tartunk, hogy Orbán Viktor, mint egy mindenre elszánt Vágási Feri, „beszáll az internetbe”.

Lehet, hogy majd vesznek Windows 95-öst is!

Van egy olyan érzésem, hogy sokat fogunk még nevetni.

Szele Tamás

süti beállítások módosítása