Ma elég fontos kérdésről lesz szó, ami ugyan csak az újságírókat és az újságolvasókat érinti, bár, ha jobban belegondolok, ezen a két kategórián kívül már tényleg csak az analfabéták léteznek. Konkrétan az a gond, hogy fogalmunk sincs, mi történik magával a sajtóval, de elég nagy bajban van.
(Képünk illusztráció)
Azt olyan két éve látni, hogy meredeken csökkennek az olvasottsági mutatók. Hol van az már, amikor 2022 februárjában félmillióan olvasták az egyik írásunkat (én voltam bátor elkövetni) az orosz páncélozott harcjárművekre festett jelzésekről? Manapság tízezer olvasó már nagyon szép eredmény, és például a Huppa nem is áll olyan rosszul, vannak nálunk jobban dotált lapok, például a Magyar Hírlap, amiket már auditálni sem lehet, annyira kevesen olvassák őket. Minálunk lehetne mondani, hogy volna több olvasó bőven, csak lenne normális lapfelület, de ránk ragadt Hano, míg el nem kapom és ki nem fordítom a bőréből, de mi lehet a baj máshol, ahol minden megvan? (Bár, speciel a Magyar Hírlapnál a nyomtatott kiadás már nincs meg, mert annyira nem lehetett eladni, hogy megszüntették, ami környezetvédelmi szempontból üdvös, az online kiadásukban is egymásnak köszöngetnek Putyinnal a szittyák és a földönkívüliek).
A helyzet az, hogy lehetne hivatkozni sok mindenre, de a probléma globális. Tegnap került elém egy két héttel ezelőtti statisztika, mégpedig az amerikai alt-right egyik orgánumából (azt is kell olvasni, kérem, hiába, hogy nem szeretjük: tudni kell, mit gondolnak a kerítés túloldalán). Hát, az adatok egyszerűen rémítőek. Idézném, szó szerint:
„2024. február 22., New York, NY - A TheRighting bemutatta első 2020-2024 közötti választási év forgalmi elemzését – jelentette be ma Howard Polskin, az orgánum elnöke és alapítója. Az új funkció, amely 2024 folyamán havonta jelenik meg, 15 jobboldali hírportál 2020-as forgalmát vizsgálja, és szembeállítja azt a 2024-es forgalmukkal. A TheRighting hasonló összehasonlítást végzett a 2019 óta rendszeresen követett három mainstream hírmárkával is: a CNN-nel, a The New York Times-szal és a The Washington Posttal.
A Comscore adatainak elemzése során a TheRighting a 2020 és 2024 közötti négyéves időszakban egy kivételével minden általa megfigyelt hírportálnál jelentős nézettségi eróziót talált a 2020 és 2024 közötti időszakban. A három legnagyobb hírportálnál volt a legkisebb a közönségcsökkenés: CNN (-20%), The New York Times (-22%), Fox News (-24%). Majdnem minden jobboldali hírportál legalább 50%-os közönségcsökkenést szenvedett el, három hírportál - a Breitbart, a Townhall és a Washington Free Beacon - pedig 87%-os visszaesést könyvelhetett el. A TheRighting által vizsgált hírportálok közül egyedül a Newsmax produkált közönségnövekedést (+37%) 2020 januárja és 2024 januárja között.
„Az egész kritikus év során előrehaladva a választási év forgalmában 2020-tól 2024-ig hasonló vagy még élesebb havi veszteségekre számítok, több okból kifolyólag” – mondta Howard Polskin. „Ezek közé tartozik a fogyasztói hírkerülés és annak rokona, a válságfáradtság, valamint az alternatív hírforrások térnyerése.”
„Fontos megjegyezni, hogy 2020 azért volt a forgalom szempontjából kiemelkedő év, mert ez volt a század legjelentősebb éve az amerikai történelemben. A legfontosabb 2020-as események közé tartozott a világjárvány, a George Floyd halálát követő polgári zavargások és a Donald Trump és Joe Biden közötti, az elnökségért folytatott küzdelem. Hacsak nem történik valami kifürkészhetetlen esemény, nehéz elképzelni, hogy 2024-ben a legtöbb hírmárka közel azonos nézettségi szintet fog produkálni, mint négy évvel ezelőtt.”
A TheRighting exkluzív, a Comscore 2024. januári adatain alapuló, a mobil és asztali számítógépes forgalomra vonatkozó exkluzív elemzése szerint csak két kiemelkedő jobboldali hírportálon nőtt a forgalom az előző évhez képest. Ez már az ötödik egymást követő hónap, amikor a TheRighting által követett konzervatív hírportálok többsége esetében csökken a forgalom.
Egy másik aggasztó jel e kiadványok számára, hogy a TheRighting havi jelentésében a jobboldali kiadványokról a szokásos 20 helyett csak 18 weboldal szerepel. „A TheRighting 2017 óta publikálja a top 20-as rangsort” – mondta Howard Polskin, a TheRighting elnöke és alapítója. „Azonban már a második egymást követő hónapban nem volt 20 mérhető jobboldali hírportál, mert túl alacsony volt a forgalom.”
A 2024. januári hírforgalom a TheRighting által havonta nyomon követett három mainstream híroldalnál is visszaesett. A legkisebb visszaesést a The Washington Post regisztrálta (-12%), amelyet a The New York Times (-13%) és a CNN.com (-20%) követett.
„A 2024. januári forgalomcsökkenés különösen azért volt meglepő, mert ebben a hónapban olyan drámai hírek bontakoztak ki, amelyekről azt feltételeztem, hogy nagyobb közönséget vonzanak a választóvonal mindkét oldalán” – mondta Polskin. „Ezek közé tartozott a Donald Trump elleni 83 millió dolláros rágalmazási büntetés, az iowai választási kampányok, a New Hampshire-i előválasztás és a Harvard elnökének, Claudine Gaynek a lemondása.”
Győztesek és vesztesek a 18 legjobb jobboldali hírportál között 2024 januárjában
(az egyedi látogatók százalékos növekedése/csökkenése az egy évvel ezelőttihez képest)
Győztesek
- Daily Signal (+4%)
- Newsmax (+2%)
Vesztesek
- The Gateway Pundit (-75%)
- Townhall (-70%)”
Először is le kell szögeznem, hogy itt amerikai értelemben vett jobb- és baloldalról van szó, tehát a „jobboldalon” alt-right értendő, a „baloldalon” pedig nagyjából minden, ami balra esik a Washington Posttól, tehát nem az Iszkráról vagy a Komszomolszkaja Pravdáról beszél az úr. Hanem az a baj, hogy igazat beszél: akkor tehát a kerítésen túl is ugyanakkora a baj, mint a kerítésen innen. Ezek hajmeresztő adatok: 75-87 százalékos olvasottsági visszaesés, például a Breitbartnál? Ilyen helyzetben már nem is lenne elég becsukni a szerkesztőséget, le is kell locsolni vízzel, körbeárkolni és hívni a tűzoltókat, mert félő, hogy öngyullladás miatt leég saját magától, gömbvillámokat szórva. Mi okozhatja ezt?
Nos, nekem az a véleményem, hogy habár Polskin úr logikusan érvel, minden tiszteletem az övé – ne feledjük, mégis kultúrember, ami meglátszik a gondolkodásán is – nem a hírek tehetnek a dologról. Nálunk például még vagy két éve is szépen futott a szekér, a nagy végromlás egy éve kezdődött, ahogy náluk is. A baj gyökere az X lehet.
Miről is van szó? Arról, hogy Elon Musk körülbelül egy éve vett le minden moderációt a korábban Twitter néven ismert X közösségi oldalról. Aminek aztán emiatt ugyan jelentősen csökkent az olvasottsága, mivel elszabadult a Pokol, olyan nézetek és vélemények kapnak rajta nyilvánosságot, amikért jobb nyolcadik kerületi kocsmákból ebrúdon vezetik ki az embert, de ott ezt is szabad mostanság. És azért még így is, hogy úgy mondjam, „csökkentett üzemmódban” van olyan népszerű a felület, hogy minden radikális vélemény, minden politikai bolondgomba jobbról is, balról is, oda törekszik – mert ott kapja a legnagyobb nyilvánosságot.
Tehát nem fognak nyilatkozni a megmondóemberek mondjuk a Fox Newsnak vagy a valamikor óriás Breitbartnak, ha pár sorban elmondhatják az X-en is, miszerint úgy hiszik, hogy a Föld bolygó belsejében van egy másik gömb is, ami sokkal nagyobb, mint a külső, és ezt kizárólag Hillary Clinton miatt kell eltitkolni, vagy az a nézetük, hogy mindenki viseljen bivalyszarvas kalpagot, mert kizárólag így kerülhető el a zombiapokalipszis. Egyszerűbb leírni az X-en.
Ugyanez a helyzet „baloldalon” is, bár a mi öreg Európánkban már kezdi értelmét veszteni ez a kettős felosztás: ha valakinek az a nézete, hogy olcsóbb lesz a sajtos pogi, ha elénekeljük a Poljuskát a vörös lobogó alatt, magassarkú topánkában, szivárványszínű csillámpónin ülve, az is az X-en fogja elmondani, mondjuk ennek az is az oka, hogy a RIA Novosztyi nem közölné.
Jó, ezek vélemények. De mi van a hírekkel?
A hírek tapasztalatom szerint az olvasók mintegy 15 százalékát érdeklik. Ami ebben a forrongó, válságos korban nagyon szomorú, de sajnos ez a helyzet: igazából a valódi sajtót ennek a 15 százaléknak írjuk, mindenki másnak ott vannak a pártlapok és az X. Hogy ez mitől van? Attól, hogy az emberek többsége elhitte: a véleménye sokkal fontosabb, mint az objektív tények. Ő számít, ha ég a ház, tőle kell megkérdezni, hogyan oltsák, majd ő megszavazza bázisdemokratikus alapon a módszert, csak előtte megszakérti. Hogy közben leég? Az nem számít: az számít, hogy az ő szent egója ne sérüljön, neki joga van dönteni minden kérdésben.
Ha őseink a jégkorszakban így gondolkodtak volna, valószínűleg nem is tudnánk a jégkorszak megtörténtéről, ugyanis eleve nem léteznénk.
Akkor tehát: mi lesz a sajtóval, világszerte?
Meglátásom az, hogy hatalmas visszaesés után még nagyobb következik az ellenséges információs környezetnek és a befogadás hiányának köszönhetően, aztán majd megállunk valahol az említett 15 százalék környékén.
Igazából a hírek körülbelül ennyi embert érdekelnek. Ahogy az objektív valóság is.
Mindenki másnak meg ott az X és a vélemények.
Szele Tamás