Akkor lássuk, mi minden történt a héten Afrikában, ahol egyre alaposabban, sőt, majdhogynem akadálytalanul terjeszkedik Oroszország. Mi több, Irán is megjelent a nyomában, és Kína sem maradt távol... a híreket, mint általában, az ISW jelentése alapján állítottam össze.
(Képünk illusztráció)
A legfontosabb hírek röviden:
Nyugat-Afrika.
Az Egyesült Államok megerősíti a terrorizmus elleni és védelmi együttműködést a nyugat-afrikai part menti országokkal, miközben Nigerből való kivonulását tervezi. Az orosz erők már megkezdték az amerikai csapatok helyettesítését az amerikai erők kivonulásának tervezésekor, ami rövid távon korlátozott és alacsony szintű amerikai–orosz összecsapások kockázatát jelenti Nigerben. Oroszország nigeri jelenléte a következő hónapokban a kapacitáskorlátok miatt valószínűleg kicsi marad, de még mindig lehetővé teszi a Kreml számára, hogy a jelenlegi hálózatában lévő logisztikai hiányosságokat pótolja, és növelje befolyását az országban. A nagyobb orosz befolyás és katonai jelenlét Nigerben számos hosszú távú lehetőséget teremt a Kreml számára, hogy stratégiai szempontból fenyegesse Európát energetikai zsarolással, migrációs beáramlással és hagyományos katonai fenyegetésekkel egyaránt.
Az Iszlám Állam központi médiája 2024 folyamán egyre inkább kiemelte afrikai társszervezeteinek kormányzati tevékenységét. A jelenlegi médiakampány hasonló a 2022-es kampányhoz, amely az IS afrikai irányítására összpontosított, de az új kampány nagyobb hangsúlyt fektetett az IS Száhel-menti tartományára (ISSP), kiemelve annak növekvő erejét és jelentőségét az IS számára Afrikában.
Szudán.
Oroszország a szudáni polgárháborúban egyre inkább a Szudáni Fegyveres Erők (SAF) számára kedvezhet egy vörös-tengeri haditengerészeti támaszpontra való törekvés révén, ami lehetőséget teremtene a fokozottabb iráni-orosz együttműködésre Szudánban és a Vörös-tenger tágabb térségében. Oroszország 2008 óta törekszik egy vörös-tengeri kikötőre, hogy megvédje gazdasági érdekeit a térségben, és javítsa katonai pozícióját azáltal, hogy növeli képességét a Nyugat elleni kihívásra a tágabb értelemben vett térségben, beleértve a Földközi-tengert és az Indiai-óceánt is. A SAF orosz támogatása Irán számára nagy előnyökkel járna, mivel összehangolná az iráni és az orosz politikát és stratégiát a régióban, ami előmozdítaná Irán azon célkitűzését, hogy biztosítsa a szudáni vörös-tengeri bázist. A Kreml ezenfelül másodlagos célokat is követ, többek között az ukrán és az amerikai befolyás háttérbe szorítását Szudánban a SAF-nak nyújtott támogatásával.
Elemzések:
Nyugat-Afrika
Az Egyesült Államok megerősíti a terrorizmus elleni és védelmi együttműködést a nyugat-afrikai part menti országokkal, miközben Nigerből való kivonulását tervezi. Michael Langley tábornok, az USA Afrikai Parancsnokságának parancsnoka április 28. és május 3. között Elefántcsontparton és Beninben találkozott a legfelsőbb polgári és katonai vezetőkkel, köztük az elnökökkel és a védelmi parancsnokokkal. Langley olyan közös célokat vitatott meg velük, mint a regionális stabilitás és a biztonsági koordináció, beleértve a nem terrorista jellegű fenyegetéseket, például az illegális halászatot. Az Egyesült Államok április 30-án közel 3 millió dollár értékű nem halálos katonai felszerelést is átadott a benini kormánynak a határbiztonság érdekében. A Wall Street Journal 2024 januárjában arról számolt be, hogy az Egyesült Államok már előzetes tárgyalásokat kezdett drónbázisok létesítéséről mindkét országban, valamint Ghánában, mivel alternatívákat keres a nigeri bázisok helyett. Az Egyesült Államok legalább 600 katona kivonását tervezi Nigerből, miután a junta márciusban érvénytelenítette a kétoldalú védelmi megállapodásokat.
Az USA már a 2023. júliusi nigeri puccs előtt is növelte a segítségnyújtást és az együttműködést a partvidéki Nyugat-Afrikával a Globális Törékenységről szóló törvény (GFA) révén, hogy megfékezze a szalafi-dzsihádista lázadás terjedését. A GFA célja a közösségek ellenálló képességének növelése és az instabilitás kiváltó okainak kezelése Beninben, Elefántcsontparton, Ghánában, Guineában és Togóban. A program az Egyesült Államok külugyi és védelmi minisztériumának, valamint az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének részvételével zajló, az egész kormányzatot átfogó intézkedés a kedvezményezett országoknak nyújtott célzott fejlesztési, politikai és biztonsági segítségnyújtás végrehajtása érdekében. Az Egyesült Államok és a partnerországok a biztonsági segítségnyújtást, beleértve a hírszerzési, megfigyelési és felderítési támogatást, amelyet a drónbázisok nyújtanának, kulcsfontosságúnak tartják a határbiztonság javításához, hogy a közösségközpontú programok gyökeret ereszthessenek.
Ezeknek az alternatív helyszíneknek még mindig van néhány gyakorlati (vagy inkább hatótávolságbeli) hátrányuk a jelenlegi nigeri amerikai hírszerzési, megfigyelési és felderítési kapacitásokhoz képest. Az amerikai erők Nigerben MQ9 Reaper drónokat használnak, amelyek hatótávolsága 1150 mérföld. A leendő amerikai bázisok helyszínei a Guineai-öbölben nem tennék lehetővé az amerikai erők számára, hogy a drónokkal megfigyeljék a szalafi-dzsihádista sejteket és hálózatokat Líbiában és Algéria nagy részén. Attól függően, hogy az amerikai erők hol állomásoznak, az elefántcsontparti drónok is túl messze lennének nyugati irányban ahhoz, hogy megfigyeljék a Csád-tó medencéjét Nigéria északkeleti részén, ahol az Iszlám Állam nyugat-afrikai tartománya (ISWAP) és regionális közigazgatási csomópontja található.
Miközben az amerikai erők a kivonulást tervezik, az orosz erők már megkezdték a helyettesítésüket, ami rövid távon kockázatot jelent némely korlátozott és alacsony szintű amerikai–orosz összecsapásokra Nigerben. A védelmi minisztériumhoz tartozó Afrika Korpsz orosz katonái április 12-én érkeztek Niameybe. Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter május 3-án megerősítette, hogy ezek a kivonuló amerikai erők közelében állomásoznak, ugyanazon a légi támaszponton Niameyben. Amerikai tisztviselők május 3-án a Politico című lapnak elmondták, hogy bár az oroszok nem jelentenek közvetlen fenyegetést, „egyre inkább aggódnak” amiatt, hogy az orosz katonák olyan módon fognak szembeszállni az amerikai csapatokkal, ami az amerikai erőket válaszlépésre készteti, és tűzpárbajig eszkalálódhat.
A CTP továbbra is úgy értékeli, hogy az orosz egységek valószínűleg az amerikai drónok észak-nigeri bázisát is elfoglalják majd, amint az amerikai erők kivonulnak. Az Afrika Korpsz csapatai azt mondták, hogy a Niameyben való landolás után percekkel át akarják venni az észak-nigeri Agadezben lévő amerikai bázist. Ez azt jelzi, hogy az Egyesült Államok helyébe akarnak lépni. Az orosz erők Maliban országszerte elfoglalták a megüresedett francia és ENSZ-bázisokat, precedenst teremtve a nyugati állások átvételére.
Oroszország jelenléte Nigerben a következő hónapokban a kapacitáskorlátok miatt valószínűleg kicsi marad, de a jelenlét mégis lehetővé teszi a Kreml számára, hogy a jelenlegi hálózatában lévő logisztikai hiányosságokat pótolja, és növelje befolyását Nigerben, hogy jelentősebb hosszú távú lehetőségeket teremtsen. Egy Kreml-közeli milblogger április 12-én - az orosz erők Nigerbe érkezésének napján - azt állította, hogy az orosz védelmi minisztérium már elhalasztotta az Afrikai Korpsz kezdeti nigeri telepítését toborzási problémák miatt. 2023 augusztusában, közvetlenül a Wagner-csoport műveleteinek 2023. augusztusi leépítését követően a Kreml felére csökkentette az Afrika Korpsz eredeti, 40 000 fős toborzási célját mindössze 20 000 katonára 2023 végéig, de még ezt a módosított célt sem sikerült teljesíteni.
Az Africa Korpsz 2024 januárjában egy hasonló méretű, 100 fős kontingenst telepített a szomszédos Burkina Fasóba, és azt mondta, hogy a csoport létszáma végül 300 katonára nő majd, ám azóta sem érkeztek jelentések további csapatok érkezéséről. Ez a hiányosság rávilágít arra, hogy e kisebb telepítések méretnövelésének folyamata hónapokat, ha nem éveket vesz igénybe. Orosz bennfentes források arról számoltak be, hogy az orosz védelmi minisztérium az Afrikai Korpsz nem részletezett egységeit az ukrán határra telepíti át, napokkal azután, hogy új egységeket telepítettek Nigerbe. Ez aláhúzza, hogy Oroszország ukrajnai inváziója még nem állította meg az afrikai alakulatok 2024-es bővítését, de a jövőben veszélyeztetheti azt, ha az átcsoportosítások ezekről az új hadszínterekről érkeznek.
Az Afrika Korpsz nigériai személyzete a nigériai katonák és a nigériai junta közötti kapcsolatokat fogja erősíteni, ami valószínűleg lehetővé teszi Oroszország számára az egyik fontos céljának elérését: a természeti erőforrásokhoz való hozzáférés biztosítását. A RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség szerint az Afrika Korpsz azért települt ki, hogy „kapcsolatokat építsen ki, és a helyiekkel közösen alakítsa és képezze ki a nigériai hadsereget.” Oroszországnak korábban nem voltak erős személyközi kapcsolatai a nigériai juntával, mivel a legtöbb nigériai tiszt a francia vagy az amerikai hadseregnél képezte magát. Oroszország zsoldos bevetései többször is ilyen jellegű személyes kapcsolatok kiépítésére törekedtek más országokban, hogy növeljék az orosz befolyást az autoriter rezsimek felett, és hozzáférjenek a természeti erőforrások koncesszióihoz.
Az Afrika Korpsz nigeri bázisa erősíteni fogja Oroszország logisztikai hálózatát is Afrikában, áthidalva az észak-afrikai és szubszaharai pozíciói közötti szakadékot. Az Agadezben lévő amerikai bázis átvételével az egy orosz bázist legfeljebb 1100 mérföldre helyeznének el az északon lévő, orosz ellenőrzés alatt álló líbiai légi bázisoktól, és alig több mint 1100 mérföldre a nyugaton lévő mali fővárosban és a délkeleten lévő Közép-afrikai Köztársaság fővárosában lévő főbb orosz bázisoktól.
A nagyobb orosz befolyás és katonai jelenlét Nigerben több hosszú távú lehetőséget teremt a Kreml számára, hogy stratégiailag zsarolja Európát energetikai zsarolással, migrációs beáramlással és hagyományos katonai fenyegetésekkel. Az orosz katonai támogatásért cserébe az észak-nigeri nagy uránlelőhelyekhez való orosz hozzáférés növelné Oroszország részesedését a nukleáris energiapiacon, növelve befolyását az orosz energiavásárlások csökkentésére törekvő országokkal szemben. Niger a világ hetedik legnagyobb urántermelője, és egy aktív nagy uránbányával rendelkezik. A bánya 2022-ben mintegy 2020 tonna uránt szolgáltatott, ami a világ össztermelése mintegy 5 százalékának felel meg. Franciaország az elmúlt évtizedben az atomenergetikai létesítményei működtetéséhez importált urán közel 20 százalékának beszerzésében Nigerre támaszkodott, az Egyesült Államok pedig április 30-án tiltotta be az uránüzemanyag közvetlen Oroszországból történő importját.
A junta már megmutatta, hogy hajlandó nyersanyageladásokat folytatni a költségvetése megerősítése érdekében, még a szankciók veszélye mellett is. A franciaországi székhelyű Africa Intelligence oknyomozó szervezet április 30-án arról számolt be, hogy a nigériai junta 2023 vége óta vizsgálja az Iránnal kötendő urániumüzletet – fegyverekért cserébe. A junta egy kínai állami vállalattal is megállapodást írt alá, hogy 400 millió dolláros előleget kapjon az olajeladásokból való részesedése után, amelyet egy kínaiak által épített, Beninbe irányuló csővezetéken keresztül tervez exportálni. Ugyanakkor a kormányzat nem jelezte, hogy szándékában áll-e kisajátítani a jelenleg aktív főbányát működtető francia tulajdonú vállalatot, de azzal fenyegetőzött, hogy visszavonja egy második bányát feltáró kanadai tulajdonú vállalat engedélyét, ha az július 3-ig nem kezdi meg a termelést, és ezzel megteremtette a tulajdonosváltás lehetőségét.
Oroszország valószínűleg arra is felhasználná a Niger északi részén lévő állásait, hogy kihasználja a transzszaharai migránscsempész-útvonalakat az Európába irányuló illegális migrációs hullámok növelése és zsoldosainak gazdagítása érdekében. Az EU határőrizeti ügynöksége és számos európai tisztviselő 2024-ben arra figyelmeztetett, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök megpróbál nagyobb menekültáradatot szítani Afrikából, hogy destabilizálja Európát, befolyásolja a választásokat és gyengítse az Ukrajnának nyújtott támogatást. Oroszország többször és következetesen fegyverként használta fel az európai migrációs válságokat. Az orosz és a fehérorosz kormány 2021 óta menekültekkel árasztja el Finnország, Litvánia és Lengyelország határait. Taktikájukhoz tartozik, hogy a Közel-Keletről és Afrikából érkező menekülteket hamis ígéretekkkel, repülőjáratokon Európába csábítják, majd a határon kiteszik őket. A Kreml emellett tartós instabilitást szít azokon a színtereken, ahol aktívan tevékenykedik, mint például Szíriában, Ukrajnában és most már a Száhel-övezetben is, ami hosszú távú menekültválságokat okoz.
Oroszország mostanra már katonai jelenléttel rendelkezik számos transzszaharai migrációs útvonal mentén, ami növeli lehetőségeit a tömeges migráció elősegítésére. Az orosz zsoldosok a Száhel-övezetben hozzájárultak az emberi jogi visszaélések 2021 óta tapasztalható masszív megugrásához, ami elősegítette az Európába irányuló transzszaharai migráció rekordmagas szintjét. 2023-ban 380 000 migráns próbált meg Líbiából Európába jutni, ami 2016 óta a legmagasabb szám. Oroszország partnerei a nigériai junta 2023 decemberében megsemmisítettek egy EU által támogatott migrációs törvényt, amely ezeket a hullámokat hivatott megfékezni, ami mindkét szövetséges számára előnyös, de közvetlenül növeli az Észak-Afrikába és Európába irányuló migránsáradatot. 2023-ban Oroszország növekvő jelenléte a szubszaharai Afrikában szintén növeli a lehetőséget az orosz zsoldosok számára, hogy a Száhel-övezetből minél több embert csalogassanak Európába.
A nigériai orosz erők be tudnak kapcsolódni a helyi migránscsempész-gazdaságba, hogy tovább növeljék a profitot és a migránsáradatot. Az Észak-Afrikába irányuló migráció megkönnyítése jelentős helyi gazdasági ágazat Agadezben, ahol a migránscsempészek és a helyiek migrációs konvojokat szerveznek, hogy a sivatagon keresztül a líbiai partok felé haladjanak. A nigériai biztonsági erők már részt vesznek ebben a gazdasági tevékenységben azáltal, hogy a biztonsági ellenőrző pontokon a migránscsempészektől díjat szednek, és a migránskonvojokat kísérik. Az orosz csapatok ügyesnek bizonyultak abban, hogy más informális afrikai gazdaságokba is beilleszkedjenek azáltal, hogy kapcsolatokat ápolnak a civil és katonai hatalomgyakorlókkal; ugyanezt fogják tenni Nigerben is, ami lehetővé tenné számukra, hogy egyszerre profitáljanak a migrációból és közvetlenül elősegítsék a migrációt azáltal, hogy segítik a konvojok Földközi-tengerre jutását.
Oroszország nem valószínű, hogy zsoldosaival közeljövőben drónokat telepítene Nigerbe. Az orosz zsoldosbázisok jelenléte Niger északi részén azonban lehetőséget teremtene a Kreml számára, hogy a későbbiekben így tegyen, és a jövőben veszélyeztesse a NATO déli szárnyát. Az orosz zsoldosok Maliban nem telepítettek drónokat és nem is jelezték, hogy ilyen szándékaik volnának. A mali Wagner segédcsapatok a mali erők török TB2 drónjaira támaszkodtak, Niger is rendelkezik saját TB2 drónokkal. Oroszország hagyományos orosz repülőgépekkel támogatta a líbiai Wagner zsoldosait, de drónokkal nem. A Shahed típusú drónok iráni és orosz gyártásának gyors növekedése Oroszország ukrajnai háborúja miatt viszont növeli annak kockázatát, hogy a Kreml kihasználja e gyártási kapacitás egy részét, hogy a jövőben drónokkal szerelje fel az afrikai zsoldosokat.
Az Agadez közelében állomásozó Shahed–136 típusú drónok az USA és a NATO kulcsfontosságú létesítményeinek és a Földközi-tenger egyes részeinek hatótávolságán belül lennének. Az Oroszországban Geranium néven is ismert Shahed–136 maximális hatótávolsága 1553 mérföld (2500 kilométer). Agadez 1523 mérföldre van az olaszországi Szicíliától és az olasz szárazföld déli csücskétől; 1555 mérföldre Gibraltártól, az Egyesült Királyság tengerentúli területétől az Ibériai-félszigeten; és nagyjából 1600 mérföldre az amerikai–spanyol légi és haditengerészeti bázisoktól Dél-Spanyolországban.
Az Iszlám Állam médiakampánya
Az Iszlám Állam központi médiája 2024 folyamán egyre inkább kiemelte afrikai tagszervezeteinek kormányzati tevékenységét. Az IS áprilisban és májusban heti hírleveleinek számos kiadásában olyan állításokat és médiamegjelenéseket tett közzé, amelyek az ISWAP-ot a Csád-tó medencéjében és az ISSP-t mutatták be, ítéletvégrehajtások közben. Ez a médiavisszhang azokra a 2023 júliusa óta egyre növekvő számú publikációkra épül, amelyekben az ISSP az ellenőrzése alá tartozó új területeken hajtja végre a saríát. Az IS emellett az ISSP és a Mozambiki Tartomány (ISMP) prédikációs kampányait is kiemelte heti hírlevelének változataiban és önálló kiadványaiban 2024 folyamán.
A mostani médiatörekvés hasonló egy 2022-es kampányhoz, amely az IS afrikai irányítására összpontosított. A 2022-es kampány túlnyomórészt az ISWAP-ra koncentrált, de tartalmazott utalásokat az ISMP-re, az ISSP-re és az IS Közép-Afrikai Tartományára a Kongói Demokratikus Köztársaságban. A médiakiadványok a hisbah bureau (vallási hatóságok) tevékenységét, a zakat (jótékonysági adományok) elosztását és a prédikációt is kiemelték.
Az új kampány azonban nagyobb hangsúlyt fektetett az ISSP-re, kiemelve annak növekvő erejét és jelentőségét az IS számára Afrikában. Az ISSP azóta van felemelkedőben, hogy Franciaország 2022-ben kivonult Maliból, és az ENSZ szerint 2022 és 2023 júliusa között megduplázta az ellenőrzése alatt álló területet. A csoport ezután arra helyezte át a figyelmét, hogy kormányzati intézkedéseket vezessen be ezeken a területeken, intézményrendszert teremtve az IS számára. Az ISSP az al-Kaida száheliai társszervezetével, a Jama'at Nusrat al Islam wa al Muslimeennel (JNIM) is verseng a Burkina Faso, Mali és Niger hármas határvidékén belüli dominanciáért. A propaganda segít az ISSP-nek abban, hogy reklámozza magát és növelje legitimitását a JNIM-mel szemben, amelyet kifejezetten nevetségessé tett az ISSP kormányzati tevékenységét lefedő nyilatkozatokban. Az ISWAP számos kudarcot is elszenvedett a Boko Haram riválisaival folytatott belharcok miatt, ami korlátozta médiakapacitását és vonzerejét.
A jelenlegi kampány sokkal elszigeteltebb volt, mint a 2022-es kampány, amely a hidzsra Afrikába való áttelepülésére szólított fel, és olyan videókat tartalmazott, amelyeken az IS közel-keleti harcosai dicsérik az afrikai társszervezeteket. Az IS a 2022-es médiakampány során Afrikát a hidzsra és a globális dzsihád új frontjának jelölte meg, hogy külföldi harcosokat bátorítson arra: csatlakozzanak az afrikai társszervezetekhez 2022-ben.
Szudán
Oroszország egyre inkább a SAF-nak kedvezhet a szudáni polgárháborúban egy vörös-tengeri haditengerészeti támaszpont megszerzésére törekedve, ami lehetőséget teremtene a nagyobb iráni-orosz együttműködésre Szudánban és a tágabban vett vörös-tengeri térségben. Mihail Bogdanov orosz külügyminiszter-helyettes és az orosz elnök afrikai és közel-keleti különmegbízottja április 28-án és 29-én kétnapos szudáni látogatása során találkozott Abdel Fattah al Burhan SAF-vezérrel és több más szudáni tisztviselővel. Bogdanov kijelentette, hogy látogatása fokozott együttműködéshez vezethet, és támogatásáról biztosította „az országban meglévő legitimitást, amelyet a SAF által támogatott Szuverén Tanács képvisel.” A franciaországi székhelyű Sudan Tribune szudáni hírportál arról számolt be, hogy Oroszország a találkozók során „korlátlan, jó minőségű katonai segélyt” ajánlott fel, és érdeklődött a régóta fennálló, de végre nem hajtott egyezményéről is, miszerint haditengerészeti bázist hoz létre Port Sudanban.
Oroszország régóta kapcsolatban áll a SAF elemeivel, de elsősorban a Wagner-csoporton keresztül támogatta az ellenzéki Gyors Támogató Erőket (RSF), hogy megvédje a szudáni aranykitermelésben lévő orosz érdekeket, amelyeket az ukrajnai háború finanszírozására és a nyugati szankciók hatásainak enyhítésére használt fel. Az RSF és vezetője, Mohamad Hamdan Dagalo tábornok, más néven Hemedti 2017 óta az ország aranybányáinak nagy részét ellenőrzi, ráadásul már korábban is meglévő kapcsolatokat ápolt orosz szervezetekkel, köztük a Wagner-csoporttal. Amerikai tisztviselők és egy nonprofit csoportoktól származó független jelentés azt állította, hogy Wagner az ukrajnai orosz invázió első évében becslések szerint 32,7 tonna aranyat csempészett ki 1,9 milliárd dollár értékben.
Bogdanov megbeszélései arra utalnak, hogy a Kreml hajlandó kockáztatni azt az aranyat, amelyet a SAF ellen polgárháborút vívó RSF támogatásából kapott, hogy előmozdítsa régóta fennálló vörös-tengeri bázisállítási ambícióit. A Wagner-csoport a polgárháború 2023. áprilisi kitörése óta folyamatosan felfegyverezte és kiképezte az RSF-et. Nem világos azonban, hogy a Wagner-csoport vezetőjének, Jevgenyij Prigozsinnak 2023 augusztusában bekövetkezett halála után ugyanilyen mértékben folytatódott-e ez a támogatás.
Prigozsin halála óta kevés jelentés jelent meg a Wagner-csoport vagy az Afrika Korpsz szudáni tevékenységéről, ami egy lehetséges politikai befagyasztási és újraértékelési időszakra utal, ahogy a Kreml egyensúlyt teremt az állampolitikai célok és a Wagner korábban szűkebben vett üzleti céljai között. A Kreml elfordult a Prigozsin-korszak Wagner-politikájától Csádban, ahol a Kreml egy másik hadsereg és erős katonai vezető javára állította vissza a politikáját. A polgárháború leállított néhány Wagnerhez kötődő aranyműveletet is, csökkentve Oroszország ösztönzését arra, hogy üzleti céllal partneri viszonyba lépjen az RSF-fel.
Oroszország 2008 óta törekszik egy vörös-tengeri kikötőre, hogy megvédje gazdasági érdekeit a térségben, és javítsa katonai pozícióját azáltal, hogy növeli képességét a Nyugat kihívására a tágabb térségben, beleértve a Földközi-tengert és az Indiai-óceánt is. 2017-ben Putyin orosz elnök korábban megállapodást kötött Omar al-Bashir szudáni diktátorral egy vörös-tengeri bázisról, amely 300 orosz katona és négy hajó állomásoztatására alkalmas, cserébe különféle katonai és rendszervédelmi támogatásért. A Kreml ezt követően támogatta mind az RSF-et, mind a SAF-ot, miután Bashirt 2019-ben megbuktatta, hogy folytassák az alku végrehajtását. Hemedti vezette ezeket a tárgyalásokat, miután az RSF és a SAF 2021-ben megbuktatta Szudán civil vezetésű átmeneti kormányát, de az RSF és a SAF között kitört polgárháború ismét felfüggesztette az alkut. A SAF ellenőrzi Szudán partjait, így kulcsfontosságú kapuőrré válik minden haditengerészeti bázis számára.
Az, hogy Oroszország támogatja a SAF-ot, nagyban előnyös lenne Irán számára, mivel összehangolná az iráni és az orosz politikát és stratégiát a régióban, ami előmozdítaná Irán céljait egy szudáni vörös-tengeri bázis biztosítására. Irán 2023 folyamán megerősítette kétoldalú kapcsolatait a SAF-zal, és 2023 végén és 2024 elején drónokat kezdett küldeni a SAF-nak. A Wall Street Journal 2024 márciusában arról számolt be, hogy Irán sikertelenül próbálta felhasználni ezeket a kapcsolatokat és ígéretet tett egy helikopter-hordozó hajó és egy állandó haditengerészeti bázis biztosítására Port Szudánban. Irán az oroszhoz hasonló okokból törekszik egy vörös-tengeri haditengerészeti bázisra – a hatalom nyugatabbra történő kiterjesztése érdekében. Ezt a bázist arra használná, hogy támogassa a területen kívüli haditengerészeti műveleteket és a nemzetközi hajózás elleni támadásokat. Ez a hatalmi projekció magában foglalja a vörös-tengeri hajóforgalom fenyegetését és a felszíni hadihajókról kilőtt rendszerekkel Izrael elleni támadások lehetőségének megteremtését.
A Kreml Szudán-politikáját is összehangolhatja Iránnal, hogy saját katonai kötelezettségvállalásait enyhítse. Április közepén orosz bennfentes források arról számoltak be, hogy az orosz védelmi minisztérium átcsoportosítja az ukrán határra az orosz katonákat a védelmi minisztériumhoz tartozó Afrika Korpsz egységeiből. Ezek az ukrajnai háborúból eredő igények súlyosbítják a hadtest toborzási gondjaiból eredő, folyamatban lévő kapacitásproblémákat. Az Iránhoz igazodó Oroszország lehetővé tenné a Kreml számára, hogy összehangolja a segítségnyújtást Iránnal, és potenciálisan felszabadítaná az RSF támogatására fordított erőforrásokat és katonákat. Bogdanov két nappal a Szudánba utazása előtt találkozott Ali Bagheri Kani iráni miniszterelnök-helyettessel, amikor „a kétoldalú kapcsolatok és a regionális kérdések fontosságáról” tárgyaltak, jelezve, hogy már egyeztetnek a kérdésben. A kétoldalú kapcsolatok és a regionális kérdések fontosságának megvitatására már most is sor kerül.
A Kreml emellett másodlagos célokat is követ, többek között az ukrán és az amerikai befolyás háttérbe szorítását Szudánban a SAF-hoz való közeledéssel. A Sudan Tribune arról számolt be, hogy Bogdanov látogatása során érdeklődött az Ukrajnával folytatott szudáni katonai együttműködésről. Ukrajna katonai támogatást nyújtott a SAF-nak, mint az afrikai támogatás növelésére irányuló számos kezdeményezése egyikét, mivel számos afrikai ország ambivalensen vagy támogatóan viszonyult Oroszország ukrajnai inváziójához. A Wall Street Journal arról számolt be, hogy Ukrajna 2023 augusztusában Burhan kérésére közel 100 főnyi ukrán, különleges erőkhöz tartozó katonát küldött Szudánba, akik alkalmi harcok, dróntámogatás, kiképzés és utánpótlás biztosítása révén támogatták a SAF-t. Az ukrán katonai hírszerzés főigazgatósága április 17-én azt állította, hogy a Kreml információs műveletet tervez, amelyben az ukrán erőket azzal vádolják, hogy illegálisan nyugati fegyvereket használnak Szudánban, hogy lejárassák Ukrajnát és aláássák a nyugati támogatást.
Az, hogy Oroszország támogatja a SAF-t, azzal a kockázattal is jár, hogy megnehezíti a közelgő, az USA által támogatott béketárgyalásokat. Az USA a béketárgyalások újrakezdését sürgette, miután az amerikai-szaúdi erőfeszítések 2023 folyamán kudarcot vallottak. Más külföldi beavatkozások is hozzájárultak ezekhez a kudarcokhoz, mivel felbátorították a szereplőket, hogy keményvonalas tárgyalási álláspontot képviseljenek.
A helyzet nem rózsás – csak legalább ne játszanák ezek az orosz és iráni gyarmatosítók a „felszabadítót”.
A kínaiakról már nem is szólva.
Szele Tamás