Titánok harca zajlik az Egyesült Államokban, bár nem harcnak hívják, hanem választási kampánynak. Maga választás csak három nap múlva lesz, de hogy utána mi történik majd – győzzön ám bármelyik jelölt – azt jelenleg csak a Jóisten tudja, mindenesetre semmi jó nem várható. Ilyen választási kampányt nem látott még az Egyesült Államok.
(Képünk illusztráció)
Igazság szerint az utóbbi napok ezzel kapcsolatos eseményei inkább tartoznának az elmekórtan tárgykörébe, mint a politikáéba, egymást követik az atrocitások, egyes törvénytelen milíciák még a választások tisztaságának fegyveres ellenőrzésével is fenyegetőznek, de nélkülük is történik elég erőszakos vagy manipulatív cselekmény. Én most a WIRED magazin két tegnap esti jelentése alapján próbálok némi összképet adni ezekről – sajnos bőven van miről, orosz befolyásolási műveletektől fizikai agresszióig. Akkor kezdjük a befolyásolási műveletekkel.
Egy orosz dezinformációs kampány például a jobboldali hírportálok kommentszekcióinak moderálatlan tereit használja fel narratíváinak terjesztésére.
„A pennsylvaniai Bucks megyéből videó érkezett, amelyen egy szavazatszámláló azt mutatja, hogy megsemmisíti a Donald Trumpra leadott szavazólapokat, és megtartja Kamala Harris szavazólapjait a megszámláláshoz” – írta egy „Dan from Ohio” nevű fiók a szélsőjobboldali Gateway Pundit weboldal kommentszekciójában. „Miért nem tartóztatták le ezt az embert?”
Dan azonban nem ohiói, és az általa említett videó hamisítvány. Valójában ő is egyike a több száz hamis fióknak, amelyek egy orosz dezinformációs kampány részeként a jobboldali híroldalak kommentszekcióinak moderálatlan területein posztolnak. Ezeket a fiókokat a NewsGuard médiafigyelő szervezet kutatói fedezték fel, akik megosztották eredményeiket a WIRED-del.
„A NewsGuard 194 felhasználót azonosított, akik mind ugyanazokat a cikkeket célozzák meg, ugyanazokat az oroszbarát beszédtémákat és dezinformációs narratívákat terjesztik, miközben elégedetlen nyugati polgároknak adják ki magukat” – áll a jelentésben. A kutatók ezeket a hamis fiókokat négy Trump-párti amerikai kiadványban: a Gateway Punditban, a New York Postban, a Breitbartban és a Fox Newsban találták meg. Hasonló kommenteket tettek közzé a Daily Mail brit bulvárlapban és a Le Figaro francia weboldalon is.
„A FOX News Digital kommentszekcióit folyamatosan, valós időben figyeli az OpenWeb nevű külső cég, amely több médiaszervezetet is kiszolgál” – mondta a WIRED-nek a cég szóvivője. „A hamis személyiségek és hivatásos trollok által tett kommenteket eltávolítjuk, amint a problémákra mind az OpenWeb, mind a további belső felügyeleti mechanizmusaink révén felhívjuk a figyelmünket.”
A Breitbart oroszul válaszolt a WIRED megkeresésére: „Пожалуйста, скажите Newsguard, чтобы они пошли на хуй”. Magyarul ez azt jelenti, hogy „Kérem, mondja meg a Newsguardnak, hogy menjen a f*szba”.
A The Gateway Pundit és a New York Post nem reagált a WIRED megkeresésére.
„Úgy tűnik, hogy a kampány mögött álló személyek a médiatér egy különösen sebezhető részét használják ki” – mondta a WIRED-nek McKenzie Sadeghi, a NewsGuard AI és külföldi befolyással foglalkozó szerkesztője. „Az olvasói elkötelezettség elősegítésére tervezett kommentszekciókból hiányoznak a hatékony biztonsági intézkedések, így a rosszindulatú felhasználók szabadon posztolhatnak, megváltoztathatják a személyazonosságukat, és a megrendezett propagandát valódi. alulról szerveződő kampánynak álcázhatják.”
A Newsguard szerint az ilyen fiókok által terjesztett dezinformációs narratívák a Storm–1516-hoz kapcsolódnak. A Storm–1516 egy orosz dezinformációs kampány, amely már többször posztolt hamis videókat, hogy a Kreml narratíváit Nyugaton terjessze, és amely kapcsolatban állt egy olyan deepfake videó közzétételével is, amely hamisan azt állította, hogy egy informátor szexuális zaklatásról szóló vádakat fogalmazott meg Tim Walz alelnökjelölt és minnesotai kormányzó ellen.
A videóra mutató linkeket több fiók is közzétette olyan neveken, mint „Disobedient Truth” és „Private Patriot”, olyan kiadványok kommentszekciójában, mint a Breitbart és a Gateway Pundit.
„Rossz hír a demokratáknak! Breaking: Azt állítja a megszólaló, hogy Walz 1997-ben szexuálisan bántalmazta őt, amikor Walz a tanára volt a Mankato West High Schoolban” – állt a kommentekben.
A kommentekben közzétett linkek órákkal azelőtt jelentek meg, hogy a videót megosztották a közösségi média platformokon, például az X-en, ahol több millió megtekintést ért el.
Miután a Bucks megyei videó vírusként terjedt, a kutatók gyorsan visszavezették a Storm 1516-ra. Az amerikai hírszerző ügynökségek ezután megerősítették, hogy Oroszország áll a hamis videó mögött.
Az orosz befolyásolási műveletek a múltban is felhasználták a kommentszekciókat narratíváik erősítésére, többek között a 2016-os választások megzavarására irányuló kampányuk során. Ez az első alkalom, hogy erről a taktikáról a 2024-es elnökválasztás megzavarására irányuló orosz erőfeszítések részeként számoltak be.
„A kommentszálakban való válaszadás olyan taktika, amely nagyon kis befektetéssel is eredményes lehet” – mondta Darren Linvill, a Clemson Egyetem Media Forensics Hub társigazgatója a WIRED-nek. „Azzal, hogy dezinformációt illesztenek be egy nem kapcsolódó beszélgetésbe, az akkor is láthatóvá válhat, ha a használt fióknak nincsenek követői, és csak tegnap hozták létre. Az sem számít, ha a használt fiókot elkapják és lekapcsolják, mert nem veszítettek semmit, öt perccel később egyszerűen létrehozhatnak egy másik fiókot.”
A Newsguard megállapította, hogy a hamis kommenteket azután az orosz állam által támogatott médiumok beszámolóiban is felhasználják, hogy alátámasszák azokat az állításokat, amelyek arról szólnak, hogy a nyugati közönség hogyan reagál egy adott incidensre.
A júliusi Trump-merényletkísérlet után a Cárgrád TV egy cikket tett közzé „Biden nyomai Trump merényletkísérletében” címmel. Az amerikaiak egyetértenek a Kreml verziójával: „Az oroszoknak van igazuk””. A cikk felvázolta, hogy az amerikaiak szerint a Biden-kormányzatnak szerepe volt a lövöldözésben, bizonyítékként „a nyugati médiában megjelent cikkekhez fűzött kommentárokat” idézve.
A NewsGuard kutatói 104 olyan cikket azonosítottak az orosz állami médiában, amelyek idén január és augusztus között nyugati hírügynökségek cikkeihez fűzött kommentárokat idéztek bizonyítékként állításaik alátámasztására.
„Ez a taktika lehetővé teszi a rosszindulatú felhasználók számára, hogy csökkentsék a lebukás kockázatát, és a propagandát finom, látszólag organikus módon ágyazzák be, elvegyítve azt az állítólagos hétköznapi nyugati olvasók alkalmi kommentárjaiba” – mondta Sadeghi.
„Ugyanannak az állításnak több formátumban és kontextusban történő ismétlése létrehozhatja a közismertség érzetét, ami a narratíváknak a hitelesség látszatát kölcsönözheti.”
A fiókhálózatot más narratívák terjesztésére is felhasználták, többek között a hónap elején, amikor a New York Post és a Breitbart több tucat kommentárja azt állította – bizonyítékok nélkül –, hogy Volodmír Zelenszkij ukrán elnök nyugati katonai segélyből vásárolt egy olyan autót, amely egykor Adolf Hitleré volt.
Ezt az állítást a teljesen hiteltelen honlapok hálózata terjesztette, amelyet a volt floridai rendőr, John Dougan irányít, aki most Moszkvában él, és Kreml-barát honlapok hálózatát működteti. Dougan weboldalainak hálózata korábban már többször is megosztotta a Storm–1516 dezinformációs narratíváit.
Ez bizony ritka gonosz módszer, ugyanis a propagandista – vagy akár egy bot – parazitaként rátelepszik a kiadványra és elárasztja a saját mondandójával, kihasználva az olvasottságát. Ennél ugyan van rosszabb is: a Doppelgänger-módszer, amikor magát a kiadványt utánozzák le, mindenestől, csak épp néhány saját írást is belecsempésznek, aztán a bothadsereg teljes gázzal megosztja, akár több millió alkalommal is. Mindkét esetben vége a lap hírnevének, tehát a törzsolvasói réteg is elhagyja... de ez nem fáj Moszkvának, mely amúgy sem hisz a könnyeknek. Viszont lássuk, mi történik azokkal, akik elhiszik az orosz vagy alt-right propagandát? Azok, kérem, a politikai erőszak módszereihez folyamodnak. Álljon itt egy kis gyűjtemény ezekből az esetekből is.
A választások napjának közeledtével a dezinformáció és a felfokozott politikai retorika szó szerint elönti a való világot, majd szabotázsokban, megfélemlítésben és erőszakos cselekményekben nyilvánul meg.
Az amerikai hatóságok idén fokozott készültségben vannak a választásokkal kapcsolatos erőszakos cselekmények miatt. 2020 óta a választási dolgozókat folyamatosan fenyegetések, támadások és zaklatások olyan szintű áradata éri, hogy az igazságügyi minisztérium külön részleget hozott létre csak az ilyen típusú veszélyforrások kivizsgálására. A hírszerzési feljegyzések ehész sora jelzi azt, hogy a tisztviselők felkészülnek a „belső fenyegetésekből” származó potenciális káoszra és szabotázsra, valamint a szavazási infrastruktúra elleni lehetséges támadásokra a 2024-es amerikai választások alkalmával. A V-Dem Intézet, egy svédországi székhelyű, a világ demokráciáinak értékelését adatalapú megközelítéssel végző politikai-tudományos agytröszt, egy jelentésében „a választási erőszak viszonylag nagy valószínűségét” jósolja a választásokra.
Eddig összesen 13 megerősített incidens történt a közelmúltban.
2024. 10. 22. – Tempe, Arizona
A 60 éves Jeffrey Michael Kelly-t letartóztatták és terrorizmus vádjával őrizetbe vették a szeptember végén, két hét leforgása alatt a Demokrata Nemzeti Bizottság irodája előtt elkövetett három lövöldözéssel összefüggésben. A rendőrség szerint borotvapengéket és „biológiai hulladék” feliratú fehér porral teli zacskókat is elhelyezett a háza körül felállított demokrataellenes táblákon. Az otthonában tartott házkutatás során 250 000 lőszert, 120 lőfegyvert és egy gránátvetőt találtak, és úgy vélik, hogy „tömeges támadásra” készült.
2024. 10. 23. – Phoenix, Arizona
Felgyújtottak egy szavazóurnát, és körülbelül 20 levélszavazólapot megrongáltak. A 35 éves Dieter Klofkornt gyújtogatás gyanújával őrizetbe vették. Indítéka jelenleg nem ismert.
2024. 10. 24. – Loxahatchee, Florida
Egy csoport egy helyi, zsidó származású demokrata jelölt mellett kampányolt a közkönyvtár előtt, amely az előrehozott szavazás helyszíne volt. A 30 éves Nicholas Farley állítólag egy fehér furgonnal körözött a helyszínen, és antiszemita és rasszista szidalmakat kiabált a szervezőkre. Később, amikor a képviselők kihallgatták, Farley egy neonáci weboldal címét emlegette, továbbra is rasszista és antiszemita megjegyzéseket tett, és azt mondta, hogy ezeket a szidalmakat mindenkivel szemben használja, aki „bűncselekményt követ el, valamint nem támogatja Amerikát és az olyan hazafiakat, mint ő” – számolt be a The Palm Beach Post.
2024. 10. 24. – San Antonio, Texas
A 63 éves Jesse Lutzenberger állítólag bántalmazott egy idős választási alkalmazottat egy szavazóhelyiségben, aki többször felszólította, hogy vegye le a MAGA-sapkáját. Azóta vádat emeltek ellene idős személy sérelmére elkövetett testi sértés miatt. Úgy tűnik, az erőszak egyik visszatérő gyújtópontját azok az állami törvények jelentik, amelyek megtiltják a választóknak, hogy politikai propagandát tartalmazó öltözéket viseljenek a szavazóhelyiségekben (21 államban létezik ilyen törvény).
2024. 10. 25. – Lancaster megye, Pennsylvania
A választási dolgozók több mint 2500 levélszavazatot jelöltek meg hamisnak. A szavazólapokon különböző politikai pártok jelöltjeinek nevei szerepeltek, és a tisztviselők azt gyanítják, hogy a szavazási folyamatba vetett bizalom aláásására irányuló összehangolt akció részeként küldték be őket. Az esetet jelenleg is vizsgálják.
2024. 10. 26. – Montgomery megye, Pennsylvania
A Republikánus Párt Montgomery megyei központjából bombafenyegetést jeleztek. Az állami rendőrség nyomoz.
2024. 10. 28. – Vancouver, Washington és Portland, Oregon állam.
A washingtoni Vancouverben és az oregoni Portlandben felgyújtották a szavazóurnákat gyújtószerkezetek segítségével. Vancouverben egy harmadik, fel nem robbant eszközt találtak egy másik urna mellett. A nyomozók szerint a közelben „Free Gaza” feliratú táblákat találtak, de figyelmeztettek, hogy ezek nem feltétlenül utalnak az indítékra, mivel a gyanúsított azért is hagyhatta ott őket, hogy a baloldaliakra hárítsa a felelősséget. (Megjegyzés: vagy ki tudja...)
2024. 10. 28. – Delaware megye, Pennsylvania
Val Biancaniello MAGA-aktivistát őrizetbe vették, mert egy szavazóhelyiségben sorban állás közben rendbontó és harcias viselkedést tanúsított, amelynek célja láthatóan a többi szavazó befolyásolása volt. A Biancaniello letartóztatásárólkészült videó virálisan terjedt, és a Republikánus Párt azt állítja, hogy ez a Trump-támogatókat célzó „szavazói elnyomás” bizonyítéka.
2024. 10. 28. – Redding, Kalifornia
Egy főbérlőt elbocsátottak állásából, miután a Redditen közzétett posztjában azzal hencegett, hogy a korábbi bérlők szavazólapjait arra használja, hogy további szavazatokat adjon le Trumpra. A helyi kerületi ügyész az Action News Now-nak elmondta, hogy büntetőjogi vádemelést mérlegel.
2024. 10. 29. – Neptune Beach, Florida
A 18 éves Caleb James Williams egy csapat fiatal férfival együtt jelent meg egy előválasztási helyszínen, Trump-táblát tartva a kezében, és machetével hadonászott egy Harris-szavazó nőkből álló csoport felé. Súlyos testi sértés vádjával néz szembe.
2024. 10. 30. – Champaign, Illinois
Verekedés tört ki egy szavazóhelyiségben, amikor egy választási dolgozó azt mondta egy Trump-sapkás férfinak, hogy nem viselhet politikai üzenetet hordozó ruhadarabot szavazás közben. A férfi állítólag elővett egy kamerát, és elkezdte rögzíteni a választási alkalmazott szavait, majd egy másik szavazóval is szóváltásba keveredett.
2024. 10. 30. – Orangeburg, Dél-Karolina
Egy „Let's Go Brandon” sapkát viselő férfinak azt mondták, hogy nem szavazhat a szavazóhelyiségében, miközben azt viseli. A videón látható, hogy a férfi gyorsan agresszívvá vált, verekedés tört ki, és a szavazóhelyiségben dolgozók, főként fekete nők felé indult. Néhány dolgozónak le kellett fognia, hogy megakadályozzák a további erőszakot.
2024. 10. 30. – Westminster, Maryland
Egy választási vezető sikeresen kivívta a rendőrségtől a távoltartási végzést egy helyi republikánus tisztségviselő és aktivista ellen, aki állítólag zaklatta a választási dolgozókat az előrehozott szavazás során.
Október 21-én az Igazságügyi Minisztérium választási fenyegetésekkel foglalkozó munkacsoportja vádat emelt egy pennsylvaniai férfi ellen, aki megfenyegette az egyik állami politikai párt képviselőjét, aki választási megfigyelőket toborzott. A párt képviselőjének hovatartozását vagy személyazonosságát a bírósági dokumentumok nem fedték fel, de a nyomozók szerint a gyanúsított azzal fenyegetőzött, hogy levadássza és élve megnyúzza a feljelentőjét.
Október 29-én az indianai Madison megye hatóságai letartóztatták az 51 éves Larry L. Savage Jr. 51 éves volt republikánus képviselőjelöltet, aki egy szavazógép-teszt során több szavazólapot ellopott, majd az interneten dezinformációt próbált terjeszteni arról, hogy a gépek hibásak.
Ezek csak a dokumentált esetek, négy nappal a választás előttig, a tegnapi estével bezárólag. Ha azóta még történt valami – és bizonyos, hogy történt – az már kimaradt ebből a lajstromból, bár ennyi is nagyon sok.
Nem győzöm eléggé hangsúlyozni ennek a választásnak a fontosságát. A világ legerősebb szuperhatalmának külpolitikája (is) függ tőle, így aztán még nekünk sem mindegy, ki lesz az elnök, miféle kormány alakul. Ami eléggé féloldalas dolog: ugyanis, habár a mi sorsunk is nagy mértékben függ az eredménytől, mégis, a kérdésben kizárólag az Egyesült Államok polgárai dönthetnek.
Azt pedig kikérem magamnak, hogy az én sorsomról konteó-hívő, antiszemita, machetével hadonászó redneckek döntsenek.
Sötétnek tűnik a jövő, az Egyesült Államoké is, a miénk is. Elképzelhető, hogy egy Harris-győzelem fegyveres zavargásokat vált ki az országon belül, egy Trump-győzelem viszont a NATO és az euroatlanti kapcsolatok meggyengüléséhez vezet, esetleg Ukrajna elestéhez is – vagy ahhoz, hogy az Egyesült Államok megszünteti Izrael támogatását. Hosszú ideje magyarázom, hogy a világpolitika az egyensúly fenntartásának tudománya vagy inkább művészete. Ezt a második világháború óta úgy-ahogy fennálló, időnként billegő, majd helyreálló egyensúlyt akarják most bizonyos körök teljesen felborítani. Nem is kétséges, hogy amennyiben sikerül, a végeredmény világháború lesz.
Ha pedig nem sikerül, folytatni fogják a próbálkozásaikat. Mindenesetre az, hogy itt tart most az Egyesült Államok, legnagyobb részt a Kremlnek és ügyes kis cselszövényeinek köszönhető.
Köszönje meg nekik a radai rosseb.
Szele Tamás