Forgókínpad

Forgókínpad

Szele Tamás: Megafon a Fehér Házban

2025. április 05. - Szele Tamás

Kérem, gondolatkísérlet következik. Képzeljük el, hogy egy szép, tavaszi délelőttön a Megafon vagy a Pesti Srácok egyik üdvöskéje besétál a Parlament épületébe, leül Orbán Viktor elé, és megmondja neki, hogy szerinte kiket kellene elbocsátani a polgári titkosszolgálatok éléről. Orbán meg bólogat, és indoklás nélkül elbocsátja őket. Nos, ez még engem is meglepne, bár nincsenek kétségeim a magyar kormányfő képességei felől. Mindenkit képes meglepni, bármikor, de erre ő sem lenne hajlandó.

ovalis_iroda1_aprilis_5_2025.jpg

(Képünk illusztráció)

Egy ilyen jelenet egyszerűen elképzelhetetlen volna. Még nálunk, a korlátlan lehetetlenségek hazájában is. Washingtonban viszont pont ez játszódott le Laura Loomer konteó-blogger és Donald Trump elnök között a minap, amint azt a The New York Times írja.

Loomer asszony, a szélsőjobboldali agitátor és összeesküvés-elméleti szakember az Ovális Irodában, közvetlenül az elnökkel szemben ülve egy iratcsomót tartott a kezében, amely a Nemzetbiztonsági Tanács „hűtlen” tagjaira vonatkozó vádakat részletezte. A nemzetbiztonsági tanácsadó, Michael Waltz késve érkezett, és csak nézhette, amint Loomer asszony a munkatársait gyalázta.

Trump úr utasította Waltzot, hogy bocsássa el az érintetteket – mondták szerdán a megbeszélésről értesültek. Az elnök dühös volt, és azt követelte, hogy derítse ki, miért vették fel ezeket az embereket egyáltalán.

A szerdai és csütörtöki események, amelyek során több mint féltucatnyi nemzetbiztonsági tisztviselőt bocsátottak el Loomer asszony tanácsára, még néhány veterán Trump-párti tisztviselőt is elbizonytalanítottak. De a helyzet tökéletesen jellemzi Trump régi hajlamát arra, hogy kétes forrásokból szerezzen információkat. A különbség most, Trump második ciklusában az, hogy kevesebb olyan ember van körülötte, aki megpróbálja távol tartani ezeket a forrásokat.

Egy pénteki közösségimédia-posztban Loomer asszony elmagyarázta, hogy miért szerepelt a listáján két olyan ember, aki a héten elvesztette az állását. Timothy D. Haugh tábornokot, a Nemzetbiztonsági Ügynökség és az amerikai kiberparancsnokság vezetőjét Mark Milley tábornok, az egyesített vezérkari főnökök korábbi elnöke választotta ki, akit Loomer árulónak nevezett. Haugh tábornok helyettese, Wendy Noble pedig közel állt James Clapperhez, a nemzeti hírszerzés korábbi igazgatójához, aki Trump erélyes bírálója.

Ízlelgessük a gondolatot: Haugh vétke ezek szerint az volt, hogy Milley találta alkalmasnak vezetői pozíciójára, Noble vétke meg az, hogy egyáltalán ismerte Clapper igazgatót.

Haugh tábornokhoz közel álló források azt nyilatkozták, hogy a tábornok nem tudja, miként került Ms. Loomer célkeresztjébe. Két volt amerikai tisztségviselő szerint éppen Japánban járt, amikor a Pentagon közölte vele, hogy „szolgálataira a továbbiakban nincs szükség” – minden további magyarázat nélkül.

A Fehér Ház illetékesei nem válaszoltak a találkozóval kapcsolatos kérdésekre. A Fehér Ház sajtótitkára, Karoline Leavitt közleményében azt mondta:

Trump elnök nagyszerű csapatot állított össze, akik fáradhatatlanul dolgoznak országunk jobbá tételéért. Ahogy mindig is hangoztattuk, és az elnök tegnap este is fenntartotta, amikor az Air Force One-on újságírókkal beszélgetett, továbbra is bízik Mike Waltzban és nemzetbiztonsági csapatában.”

Trump első hivatali ciklusa alatt néhány tanácsosa, különösen John F. Kelly, a volt tengerészgyalogsági tábornok, aki az elnök leghosszabb ideig hivatalban lévő kabinetfőnöke volt, napjai nagy részét azzal kellett töltse, hogy blokkolja az általuk „őrülteknek” nevezett embereket.

2020 végére azonban ezek az erőfeszítések teljesen meghiúsultak. Trump vagy kirúgta a kapuőröket, vagy azok maguktól (erősen undorodva) lemondtak pozíciójukról, és a szélsőséges figurák hada könnyen bejutott az Ovális Irodába.

Azok az emberek, akik buzgón táplálták azt a meggyőződését, hogy a novemberi elnökválasztási kampányt ellopták tőle, szabadon hozzáférhettek Trumphoz első ciklusának utolsó heteiben. Köztük volt Mike Lindell, a MyPillow vezérigazgatója és Sidney Powell, egy volt szövetségi ügyész, aki vad összeesküvés-elméleteket terjesztett a 2020-as választásokba való külföldi beavatkozásról.

Mivel Trump most már magabiztosabban bízik végrehajtó hatalmában és ösztöneiben, és egy olyan csapat erősíti, amely osztozik vele az „üldözöttség” érzésében, már nem tűnik úgy, hogy ellenőrizhető vagy irányítható lenne. Az Ovális Irodába vezető ajtó tárva-nyitva áll, és közvetlenül előtte ül Natalie Harp, egy korábbi szélsőjobboldali televíziós műsorvezető, aki az internet legbűzösebb mocsaraiban éli világát, és mélyen ragaszkodik az elnökhöz.

Loomer asszony nem volt egyedül az elnökkel a szerdai megbeszélésen. Különböző időpontokban jelen volt még a teremben JD Vance alelnök, Susie Wiles, a kabinetfőnök, Howard Lutnick, a kereskedelmi miniszter és Sergio Gor, az elnöki személyzeti osztály vezetője. Egy bizonyos ponton csatlakozott hozzájuk Scott Perry pennsylvaniai képviselő, aki Powell asszonyhoz és Lindellhez hasonlóan kulcsszerepet játszott Trump mellett abban, hogy 2020-as veresége után is ragaszkodjon a hatalomhoz.

Perryt hónapokkal ezelőtt nevezték ki a képviselőház hírszerzési bizottságába, ami bizonyos szintű rálátást biztosít számára a hírszerzés folyó ügyeire és a Trump kormányában folyó tevékenységekre, beleértve a találkozón érintett ügynökségek némelyikét is.

De míg Perry úr választott törvényhozó, addig Loomer asszony, aki kétszer is sikertelenül indult a kongresszusi választásokon, az a fajta brutális ügynök, amilyenekhez Trump 1973 óta vonzódik, amikor felvette Roy M. Cohnt, először mint ügyvédet, majd mint mentort és szervezőt.

Loomer asszony Roger J. Stone Jr.-t, aki egyúttal Cohn másik csatlósa és Trump leghosszabb ideje hivatalban lévő politikai tanácsadója, a mentorának nevezi. De míg Stone több évtizeden keresztül dolgozott a fővonalbeli politikai jelölteknek, és közel állt az üzleti és politikai elit legfelsőbb rétegeihez, addig a mindössze 31 éves Loomer asszony Trump úr első elnökségéig teljes mértékben a politikai periférián tevékenykedett. És az ő felfogása szerint a politikai hadviselésben semmi sem tilos.

A 2024-es republikánus előválasztási verseny során, amikor vitathatatlanul ő volt Trump úr legagresszívabb online szószólója, azt az alaptalan összeesküvés-elméletet terjesztette, hogy riválisa, Ron DeSantis floridai kormányzó felesége csak megjátszotta a mellrákját.

Trump és néhányan a környezetében úgy tekintenek Loomer asszonyra, mint egy tehetséges kutatóra, aki képes olyan felkutatni minden olyan szennyes titkot, amit mások nem tudnak vagy nem akarnak feltárni. Trump pedig régóta élvezi, ha vannak olyan szövetségesei, akik hajlandóak olyan támadásokra, amelyeket még ő maga is túl kockázatosnak tartana, így az elnök elhatárolódhat tőlük.

Loomer asszony a kormányzaton kívül álló, a lojalitásért felelős „végrehajtóként” állítja be magát, de elég komoly kapcsolatokkal rendelkezik ahhoz, hogy Trump naptárában bármikor akadjon hely egy találkozóra vele. Néhány hete Loomered Strategies néven ellenzéki kutatócéget alapított, és gyakran tesz közzé információkat a közösségi médiában, amelyekkel lejáratja és megkérdőjelezi a Trumpnak dolgozó emberek lojalitását.

Nemrégiben arra összpontosított, hogy olyan bírákat vegyen célba, akik ellenezték Trump lépéseit, és megnevezte a kormányzat több munkatársát, akikről azt állította, hogy felforgatóak vagy nem valók az általuk betöltött pozícióba.

A találkozót megelőző napokban – amelyet eredetileg hétfőre terveztek, de elhalasztották, mivel nem tudott időben Washingtonba utazni – Loomer asszony az N.S.C. (Nemzetbiztonsági Tanács) több olyan munkatársáról írt, akiket szerinte el kell távolítani. Röviddel ezután az N.S.C. elkezdett néhány embert visszaküldeni a saját korábbi hivatalába.

A korábbi kormányoknál az N.S.C. munkatársai jellemzően nem estek át az elnöki személyzeti átvilágítási folyamaton, mint a többi tanácsadó. De a Trump-féle Fehér Ház mostani időszakában az N.S.C. munkatársait a kormányzat tisztviselői világították át. Az egyik felvételt a felvételi folyamat közepén leállították, amikor Trump személyzeti csapata felfedezte, hogy az illető kissé kritikusan nyilatkozott a 2021. január 6-i Trump-párti zavargásokról a Capitoliumban.

De az intenzív összpontosítás arra, hogy ki tekinthető „lojálisnak” és ki nem, az átmenet óta meghatározó tényező. A kritériumok gyakran zavarosak, a magas rangú tisztviselők nyilvánosan és magánéletükben is vegyes üzeneteket küldözgetnek erről.

Csütörtökön Loomer asszony megvédte Gort az X közösségi médiaoldalon, mondván: „Sergionak 100%-ban igaza van a LOJALITÁS OSZTÁLYÁNAK bevezetésében. Hagyjátok békén Sergiót!”

Az elnök csütörtökön az Air Force One fedélzetén újságíróknak nyilatkozva ragaszkodott ahhoz, hogy Loomer asszonynak semmi köze az elbocsátásokhoz. De azt is mondta: „Ő ajánlásokat tesz dolgokkall és emberekkel kapcsolatban, én pedig néha meghallgatom ezeket az ajánlásokat”.

Péntek reggel Loomer asszony még több elbocsátás mellett érvelt.

Véleményem szerint Trump elnöknek újra kellene értékelnie az egész Nemzetbiztonsági Tanács összetételét” – mondta, miközben Bill Maher műsorvezető elleni vallomására készült. Loomer asszony októberben beperelte a humoristát rágalmazásért, mert az adásban megjegyzéseket tett a Trumphoz fűződő állítólagos vagy lehetséges kapcsolatáról.

Hozzátette, hogy „ha az elnök még mindig bízik Michael Waltz azon képességében, hogy hatékony N.S.C. igazgató lehet, akkor Michael Waltznak vagy el kell végeznie egy tanfolyamot az átvilágításról, vagy meg kell tanulnia jobb munkát végezni az átvilágítások terén”.

Annyit még meg kell jegyezni, hogy Laura Loomer olyan konteók terjesztője volt, mint például az, amely szerint a haiti menekültek megeszik az amerikai polgárok kutyáit és macskáit. Ráadásul nem is ő találta ki ezt az őrültséget, hanem a jelenlegi alelnök, J. D. Vance: ő csak terjesztette, ahogy az „ellopott választás” elméletét is, szóval szerzőként nincsenek érdemei, maximum szorgos kis rikkancsként (ebben is hasonlít a megafonosokra, ők sem a saját szellemi termékeiket osztogatják). Szóval: bement a slapaj a fehér Házba és kirúgatta a Nemzetbiztonsági Tanács vezetőségét, mert nem kedvelte őket. Ez ennyire egyszerű.

Pillanatnyilag nem vagyok naprakész a magyar szolgálatok ügyeiben, teljesen soha nem is voltam az, de nem kétlem, hogy egy ilyen kísérletnek minálunk minimum az lenne az eredménye, hogy az üdvöske többet a kormánymédiának és a kormánypolitikának még a környékére sem tehetné be a lábát, maximum meg inkább el se képzeljük, mivel járhatna ez. Jobban járunk, ha nem képzeljük el.

De Laura Loomernek a jelek szerint ezt is szabad.

Meg nem erősített források szerint a moszkvai Lubjanka téren az FSZB székházából napok óta részeg hejehuja hangjai szűrődnek ki, akkora az ünneplés. Már a második hektó vodka is kezd elkopni, és állítólag Bortnyikov igazgató hetvenhárom éves kora ellenére gopakot táncol a háztetőn örömében, a nyakában tangóharmonikával, Nariskin pedig mellette kurjongat. Kim Philby meg forog a sírjában, hiszen ő éveket dolgozott a brit és amerikai hírszerzés tönkretételén, mégsem sikerült neki maradéktalanul, ezzel szemben Laura Loomer pár perc alatt lefejezte a Nemzetbiztonsági Tanácsot. És még csak el sem kellett menekülnie Nyugatról!

Komolyan mondom, meg fogja kapni az összes plecsnit, a Barátság-rendtől az Oroszországi Föderáció Hősén keresztül a Szent György-keresztig. De meg is dolgozott értük, az igaz.

Pedig, ha jobban megnézzük, ő csak az üzenetet adta át, szokása szerint. Az eredmény már Trump érdeme.

Sebaj, majd őt is kitünteti Putyin. Elvégre neki is megvannak a maga érdemei.

 

Szele Tamás

süti beállítások módosítása