Bolondnak kell lenni ahhoz, hogy tagadjuk a klímaváltozás tényét – a bőrünkön tapasztaljuk minden nap, hogy nagy a baj. Donald Trump szerint azonban még sincs, és ezt egy olyan ember mondja, aki az elmúlt évek folyamán maximum légkondicionált épületekben lévő irodák között közlekedett, légkondicionált járművek segítségével, szóval komoly tapasztalatai lehetnek ez ügyben.
(Képünk illusztráció)
Mégis „klímaszkeptikus”, ugyanis mindenfajta környezetvédelem idegen volna a világképétől. És egyes iparágak olyan szép, nagy bevételt tudnak biztosítani... például az olajipar, még a beiktatása után is azt mondta, hogy „Drill, baby, drill”, vagyis „Fúrunk, bébi, fúrunk”. Most viszont kifejezetten abban sántikál – mint a The New York Times kiderítette – hogy az Egyesült Államokban helyezze hatályon kívül a környezetszennyezést szabályozó törvényt. Ehhez szerinte csak arra van szükség, hogy a megfelelő tudósokat fizesse meg, aztán higgyen nekik.
Igen, Trump olyan tudósokat alkalmaz, akik kételkednek az éghajlatváltozással kapcsolatos konszenzusban
A három tudós azután csatlakozott a kormányzathoz, hogy az elbocsátott több száz szakértőt, akik azt vizsgálták, hogy a globális felmelegedés milyen hatással van az Egyesült Államokra. Jelenleg az energiaügyi minisztérium legalább három olyan tudóst alkalmaz, akik a The New York Times által átnézett feljegyzések szerint közismertek arról, hogy elutasítják az éghajlatváltozással kapcsolatos széleskörű tudományos konszenzust.
A nyilvántartások szerint a tudósok az Energiaügyi Minisztérium belső e-mail rendszerében az ügynökség jelenlegi alkalmazottaiként szerepelnek. Ilyen Steven E. Koonin fizikus, egy bestseller szerzője, aki a klímakutatást „bizonytalannak” nevezi; John Christy légkörkutató, aki kételkedik abban, hogy az emberi tevékenység okozta a globális felmelegedést; és Roy Spencer meteorológus, aki szerint a felhők nagyobb hatással vannak a felmelegedésre, mint az emberi tevékenység.
Alkalmazásukra azt követően került sor, hogy a Trump-kormányzat elbocsátott több száz tudóst és szakértőt, akik azt a szövetségi kormányzati csúcsjelentést állították össze, amely arról szólt, hogy az éghajlatváltozás miként hat az országra. A kormányzat emellett szisztematikusan eltávolította a klímaváltozással kapcsolatos említéseket a kormányzati honlapokról, miközben csökkentette a globális felmelegedés kutatására szánt szövetségi támogatásokat.
Ezen túlmenően Trump hivatalnokai tudósokat toboroztak, hogy segítsenek nekik hatályon kívül helyezni a 2009-es „veszélyeztetettségi megállapítást”, amely kimondta, hogy az üvegházhatású gázok veszélyt jelentenek a közegészségre és a közjólétre, és amely most az amerikai kormány globális felmelegedés lassítására vonatkozó jogi hatáskörének nagy részét alátámasztja – állítja két, az ügyben tájékozott személy, akik névtelenséget kérve nyilatkoztak, mert nem voltak felhatalmazva arra, hogy nyilvánosan véleményt mondjanak.
Nem volt azonnal világos, hogy min dolgozott a három tudós, és hogy kaptak-e fizetést. Dr. Koonin, Dr. Spencer és az Energiaügyi Minisztérium képviselői nem válaszoltak a sajtó megkereséseire.
Dr. Christy egy rövid telefoninterjúban és az azt követő e-mailben azt állította, hogy nem dolgozik a veszélyeztetettségi megállapításon, és nem kap kormányzati bért. További információt nem kívánt közölni.
A tudósok túlnyomó többsége világszerte egyetért abban, hogy az emberi tevékenység – elsősorban a fosszilis tüzelőanyagok, például az olaj, a gáz és a szén elégetése – veszélyesen felmelegíti a Földet. Ez megnövelte a hőhullámok, a szárazságok és a hatalmas esőzések gyakoriságát és intenzitását, ilyen volt például az a vihar is, amely a Texas középső részén pusztító halálos árvizeket okozta.
A tudósok egy kis csoportja azonban elutasítja ezt a konszenzust. Dr. Koonin, aki elmondása szerint Chris Wright energiaügyi miniszter barátja, az egyik leghangosabb ellenzője ennek a nézetnek.
Trump elnök első ciklusa alatt Dr. Koonin azt javasolta, hogy a Környezetvédelmi Ügynökség (E.P.A.) végezzen egy „vörös csapat, kék csapat” típusú gyakorlatot, amely megkérdőjelezné a klímatudomány uralkodó nézeteit. A klímaszkeptikusokból álló „vörös csapat” kritizálná a globális felmelegedésről szóló főbb tudományos jelentéseket, a klímakutatókból álló „kék csapat” pedig cáfolná ezeket az állításokat. Akkoriban a mainstream klímakutatók azt mondták, hogy a javaslat a kutatási módszerek megcsúfolását eredményezné, és olyan marginális nézeteknek adna teret, amelyeket a tudományos vita során már megcáfoltak.
Scott Pruitt, az E.P.A. akkori igazgatója közölte a szénipari vezetőkkel, hogy a gyakorlatot végre kívánja hajtani. John F. Kelly, a Fehér Ház akkori kabinetfőnöke azonban végül megakadályozta a kísérletet.
Most Dr. Koonin „különleges kormányzati alkalmazottként” szerepel az Energiaügyi Minisztérium belső e-mail rendszerében – derül ki a feljegyzésekből. A szövetségi törvények szerint a különleges kormányzati alkalmazottak a végrehajtó hatalom által kinevezett személyek, akiket arra neveznek ki, hogy „fontos, de korlátozott mértékű szolgálatokat végezzenek a kormány számára, díjazással vagy anélkül, legfeljebb 130 napig” egy egyéves időszak alatt. Elon Musknak is ez volt a besorolása, amikor elkezdte Trump költségcsökkentési kezdeményezését, az úgynevezett kormányzati hatékonysági minisztériumot megszervezni.
Dr. Koonin a Hoover Intézet, a Stanford Egyetem campusán működő konzervatív irányultságú kutatószervezet munkatársa is. Korábban dolgozott fizikusként a New York-i Egyetemen, a BP olaj- és gázipari vállalat kutatójaként, valamint az Obama-kormányzat idején az Energiaügyi Minisztériumban államtitkárként.
A 2021-ben megjelent „Unsettled: What Climate Science Tells Us, What It Doesn't and Why It Matters” („Rendületlenül: Mit mond, mit nem mond és miért fontos az éghajlattan”) című könyvében Dr. Koonin amellett érvelt, hogy bár a bolygó melegedése kétségtelen és az emberi tevékenység szerepet játszik benne, a tudományos konszenzus nem teljesen bizonyos, nem annyira egyértelmű és nem olyan borzalmas a helyzet, mint ahogyan azt gyakran ábrázolják.
Egy novemberi telefoninterjúban Dr. Koonin elmondta, hogy a könyv nagy hatással volt mr. Wrightra, aki a Liberty Energy olaj- és gázipari vállalatot vezette, mielőtt februárban megerősítették az energiaügyi miniszteri tisztségében.
„Megkeresett, amikor megírtam a könyvet, és azt mondta: Ez nagyszerű”" – emlékezett vissza Dr. Koonin. „Egyszer megkért, hogy menjek el a cégéhez beszélgetni – ez néhány évvel ezelőtt volt –, és megismerkedtünk egymással”.
Hozzátette: „Chris és én elég sokat beszélgettünk az elmúlt néhány évben, és úgy gondolom, hogy egyetért azzal, amit a könyvben írtam”.
Dr. Spencer, a huntsville-i Alabama Egyetem kutatója szintén kapcsolatban áll mr. Wrighttal. A Liberty Energy által tavaly közzétett jelentésében Wright idézte a Dr. Spencer által gyűjtött légköri hőmérsékleti adatokat. „Az emberi élet javítása” című átfogó jelentés azt állította, hogy a fosszilis tüzelőanyagok „nélkülözhetetlenek” a globális szegénység megszüntetéséhez, amit egyes szakértők félrevezetőnek találnak.
Az Alabamai Egyetemen betöltött feladata mellett Dr. Spencer politikai tanácsadója a Heartland Institute-nak, egy konzervatív csoportnak, amely elutasítja a klímakutatás főáramát. Korábban a NASA tudósaként és a Heritage Foundation vendégkutatójaként dolgoztak, amely jobboldali csoport felelős a Project 2025 konzervatív tervezet megalkotásáért az új kormány számára.
Dr. Spencer azzal érvelt, hogy bár az emberi tevékenység okozott némi felmelegedést, annak hatása kisebb volt, mint a globális felhőtakaró természetes ingadozásáé. Bár Dr. Spencer korábbi munkáinak egy részét a kormány finanszírozta, azzal vádolja a szövetségi éghajlatkutatókat, hogy elfogultak, mivel az adófizetők pénzéből részesülnek.
„Az a közkeletű vélemény, hogy az államilag finanszírozott kutatások elfogulatlanok, meglehetősen naivnak tekinthető” – írta 2010-ben megjelent „A nagy globális felmelegedési baklövés” című könyvében, melynek alcíme: Hogyan verte át az Anyatermészet a világ legjobb klímakutatóit" című könyvében.
Dr. Christy szorosan együttműködött Dr. Spencerrel az Alabamai Egyetemen a légköri hőmérséklet-nyilvántartások karbantartásában. Emellett 2000 óta Alabama állami klimatológusa. Az éghajlati modellek éles hangú kritikusa, aki síkra szállt a „vörös csapat, kék csapat” kísérletért, és az első Trump-kormányzat idején az E.P.A. tudományos tanácsadó testületében szolgált.
Amikor az Energiaügyi Minisztériumban betöltött szerepéről kérdezték egy rövid telefoninterjúban, Dr. Christy azt mondta, hogy „ő egy nem fizetett személy, aki a minisztérium rendelkezésére áll, ha szükségük van rá”.
Michael Mann, a Pennsylvaniai Egyetem klímakutatója aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az Energiaügyi Minisztérium alkalmazta a három tudóst.
„Ez azt mutatja, hogy a kormányzat nem tiszteli a tényleges tudományos eredményeket, amelyek túlnyomó többségükben egy növekvő katasztrófa irányába mutatnak, mivel a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével tovább melegítjük a bolygót, amelynek következményeit az elmúlt hetekben halálos hőguta és áradások formájában láthattuk itt az Egyesült Államokban” – írta Dr. Mann egy e-mailben.
Dr. Mann hozzátette, hogy úgy tűnik, a Trump-kormányzat „tényleges kormányzati tudományos szakértők” százait rúgta ki, és helyükre „néhány megbízható talpnyalót” állított.
Andrew Dessler, a Texasi A&M Egyetem klímakutatója szerint aggasztó lenne, ha ez a három tudós részt venne a 2009-es veszélyeztetettségi megállapítás hatályon kívül helyezésében, amely megnyitotta az utat a kormány számára, hogy szabályozza az autók, erőművek és más ipari források által kibocsátott, bolygót melegítő gázok mennyiségét.
A Fehér Házba való visszatérésének első napján Trump aláírta azt az elnöki rendeletet, amely megbízta az E.P.A.-t, hogy vizsgálja felül a veszélyeztetettségi megállapítás „jogszerűségét és további alkalmazhatóságát”. A múlt héten pedig az ügynökség elküldte a Fehér Ház költségvetési hivatalának a megállapítás felülvizsgálatára vonatkozó javaslatát, ami az első lépés a megállapítás hatályon kívül helyezéséhez.
Az E.P.A. szóvivője, Mike Bastasch nem kívánta kommentálni a javaslatot annak nyilvánosságra hozatala előtt.
Száz szónak is egy a vége: Trumpnak nem erőssége a klímakutatás, volt már arra is példa, hogy hurrikánok ellen hidrogénbombákat akart bevetni, alig lehetett lebeszélni erről az őrültségről, de úgy általában véve sem erőssége a módszeres gondolkodás. Eldöntheti, hogy hisz-e a saját emberei által írt jelentésnek – hinni fog, persze – és azt is eldöntheti, hogy hatályon kívül helyezi-e a veszélyeztetettségi megállapítást, ez mind módjában, sőt, jogában áll.
Betilthatja, ha úri kedve úgy tartja, akár a szorzótáblát is (bár nem fogja: anélkül nincs tőzsde).
De jelenségeket, folyamatokat nem tilthat be.
A klímaváltozást sem.
Szele Tamás