Forgókínpad

Forgókínpad

Szele Tamás: A szakácském

2024. július 27. - Szele Tamás

Érdekes fogásra került sor Párizsban, ahol az olimpiai játékokat minden áron meg akarják zavarni az orosz szolgálatok: a nyitóünnepség szerencsére zavartalan maradt, de meglepően nagy mennyiségű orosz ügynököt tartóztattak le, akik most maximum annak örülhetnek, hogy a francia börtönkoszt finomabb, mint amit a Matroszkaja Tyisinában adnak.

szakacs1_julius_27_2024.jpg

(Képünk illusztráció)

Ráadásul most már saját szakácsuk is van, aki ugyan nem a Nagy Levin, de valóban kiváló képzésben részesült, csak hát – ő is kémkedett, és pont az olimpia nyitóünnepségét akarta megzavarni. Lássuk az ő történetét a The Insider közlése alapján.

Egy orosz ügyvédből lett szakácsot, aki egykor hazájában egy társkereső show-ban szerepelt, a Kreml hírszerző szolgálatai arra utasítottak, hogy „nagyszabású” destabilizációs akciókat rendezzen a július 26-i franciaországi olimpiai játékok megnyitóján - tudta meg a The Insider. A The Insider meg tudja erősíteni, hogy Kirill Griaznov, aki a bolgár Fekete-tenger partján egy vacsora közbeni ittas beszélgetés során kifecsegte terveit, kiterjedt kapcsolatokat ápol az FSZB és a GRU tisztjeivel. Griaznovot a francia biztonsági szolgálatok letartóztatták, és elegendő bizonyítékot találtak ahhoz, hogy kémkedéssel vádolják.

Kirill Griaznov, a negyvenéves haute cuisine szakács, aki több mint egy évtizede legálisan tartózkodott Franciaországban, most egy francia bírósági vizsgálatnak néz elébe, amely a külföldi hírszerzés, pontosabban az orosz belbiztonsági szolgálat, az FSZB megbízásából végzett állítólagos munkáját vizsgálja. A francia nyomozók szerint az volt a feladata, hogy „ellenségeskedésre buzdítson Franciaországban”. Ehelyett ittas fővel kísérletet tett rá, hogy fontosságával hencegjen, és ez vezetett a leleplezéséhez.

Griaznovot július 19-én tartóztatták le párizsi otthonában. „Diplomáciai jellegű anyagot” tartott magánál, a városi ügyészség szerint, és négy nappal később vádat emeltek ellene. Ha elítélik, 30 évre is rács mögé kerülhet. A francia hatóságok szerint „nagyszabású” akciót tervezett, amelynek „súlyos” következményei lehettek volna. Őrizetbe vétele hihetetlenül feszült pillanatban történt a francia hatóságok számára, akik már így is számos provokációval vagy Moszkvában előkészített, meghiúsult terrorista akcióval szembesültek. Ezek többsége Franciaországnak az ukrajnai háborús tevékenységhez nyújtott erőteljes katonai és diplomáciai támogatásához kapcsolódik. Július 26-án azonban megkezdődnek a nyári olimpiai játékok Párizsban, és a biztonsági intézkedések rendkívül komolyak: több tízezer rendőrt mozgósítottak, és egymillió embert vizsgáltak át, mielőtt beengedték őket a játékok legjobban őrzött helyszíneire. Az Associated Press szerint már 5000 embert tiltottak ki az olimpiáról, egyötödüket „külföldi beavatkozással – mondhatjuk, hogy kémkedéssel” gyanúsítják, Gérald Darmanin francia belügyminiszter szavaival élve.

A The Insider, a Le Monde és a Der Spiegel közös nyomozása szerint valóban az olimpia volt Griaznov célpontja. „A franciáknak” – mondta két hónappal ezelőtt az FSZB felettesének – „olyan megnyitóünnepségük lesz, mint még soha”.

A KGB-legendák magasan képzett orosz ügynökeihez képest, akik esetleg egy nemzetközi sporteseményen akarnak pusztító akciót végrehajtani, Griaznov aligha tűnik megfelelőnek erre a célra. Az Instagramját elárasztják az ételfotók, a róla készült szelfik jól szabott öltönyben vagy bundában, és a konyhában készült videók, amelyeken rament főz, és a török Salt Bae főzési influencert parodizálja.

A Lenta.com-hoz, (ami egyfajta orosz Wal-Mart, áruház-láncolat) kapcsolódó magazinokban is publikálta haute cuisine receptjeit. „A legkellemetlenebb dolog a cseresznyével való munka során” – jegyezte meg – „a magok eltávolítása”.

Pufókabb, fiatalabb, szemüveges korában Griaznov még a valóságshow-val is kísérletezett: szerepelt a „Válassz engem” című orosz társkereső sorozatban, melyben „sikeres üzletemberként és vendéglősként” mutatkozott be.

Ez vitathatóbb, mint egy másik tulajdonsága. Alkoholista és nagyon indiszkrét a poharazgatás közben – legalábbis ezt állítja egy sor volt barátnője, akik emiatt megszakították vele a kapcsolatukat, derül ki Griaznov kiszivárgott e-mailjeiből. Egyik volt partnere odáig ment, hogy szakításkor figyelmeztette, hogy „az alkohol egy nap még végez veled”. Történetesen pont így bukott le Griaznov.

Május 7-én Oroszországban tartózkodott, és Moszkvából Isztambulba kellett volna repülnie, ahonnan másnap szállt volna fel a párizsi átszállásra. Csakhogy nem tudott. Az isztambuli reptéren ugyanis annyira leitta magát, hogy nem engedték felszállni a gépére. Ehelyett Griaznov taxival ment a bolgár határig, ahol egy másik autóval elszállították Szt. Vlasba, a Fekete-tenger partján fekvő üdülővárosba, ahol Griaznovnak ingatlanja van.

Griaznov néhány napig a lakásában maradt, mielőtt továbbutazott volna Várnába, a Szt. Vlastól 60 mérföldnyire északra fekvő bolgár városba. Onnan Párizsba repült tovább. Az egyik tengerparti vacsora során ismét berúgott, és elárulta a szomszédoknak, hogy ezen a nyáron különleges megbízatást kapott Párizsban, az a feladata, hogy megzavarja az olimpiai nyitóünnepséget. A szomszédok először hitetlenkedtek. Ekkor Griaznov felmutatta az FSZB-igazolványát – mondták a szemtanúk a The Insidernek. Néhány nappal később Griaznov Várnába utazott, és ott felszállt egy repülőre. Mielőtt Párizsba repült volna, Griaznov felhívta az FSZB-s felettesét, és tájékoztatta, hogy a művelet sínen van. Griaznov még azt is elmondta, hogy beszervezett „még egy moldovait is Chișinăuból”. Ez a részlet felkeltette a francia nyomozók figyelmét.

Novemberben egy moldovai házaspárt tartóztattak le Párizsban, mert Dávid-csillagokat stencileztek vagy fújtak a város különböző pontjaira, ami az izraeli-Hamász háború közepette az antiszemitizmustól való félelmet szította. A házaspárt később az FSZB külföldi hírszerzési részlegének, az Ötödik Szolgálatnak az ügynökeivel hozták kapcsolatba. Az akcióért 300 és 500 euró közötti összeget kaptak. Bár nincs bizonyíték arra, hogy Griaznovot ehhez vagy bármely korábbi franciaországi orosz pszichológiai vagy propagandatevékenységhez kapcsolják, egy névtelenséget kérő nyugati hírszerzési tisztviselő a The Insidernek elmondta, hogy a moldovaiak olcsók és könnyen beszervezhetőek. „Ez Európa egyik legszegényebb országa, és az a lehetőségük, hogy akadálytalanul utazhatnak Moldovából Európa bármely más pontjára, nagy áldás az orosz kémek számára, akik erre nem képesek” – mondta az elhárítótiszt.

Az azóta eltelt időszakban más orosz összeesküvéseket és ügynököket is lelepleztek Franciaországban. Az egyik során koporsókat helyeztek el az Eiffel-torony előtt, francia zászlókba burkolva, amelyeken az állt, hogy „Francia katonák Ukrajnából” – ez a provokáció látszólag válasz volt Emmanuel Macron francia elnök ellentmondásos és hipotetikus elképzelésére, miszerint végül francia csapatokat telepítenének Odesszába. Júniusban Maxim Dvirnik, egy 26 éves orosz–ukrán állampolgárságú férfi arcán és testén sérült meg, miközben a Charles de Gaulle repülőtér közelében lévő szállodai szobájában robbanószerkezetet épített. Dvirnik sikertelen küldetése az volt, hogy házi készítésű bombáját egy Bricorama üzletben, egy híres francia barkács- és dekorációs üzletlánc tagjánál helyezze el. Vádat emeltek ellene „terrorista szervezkedés bűntette” és „terrorista vállalkozással kapcsolatos, személyeknek okozott rombolás vagy sérülés előkészítésére irányuló szándékkal beszerzett anyagok vagy robbanóanyagok birtoklása” miatt.

Griaznov séfként szerzett háttere, amely egyre gyakoribb fedőfoglalkozás vagy „legenda” az orosz hírszerzés ügynökei számára, szintén gondosan megrendezettnek tűnik, és több mint egy évtizedes múltra tekint vissza.

Griaznov önéletrajza szerint, amelyet a The Insider megszerezett, a 2000-es évek elején szülővárosában, az oroszországi Permben járt jogi egyetemre, és csak 2010-ben tanult meg főzni a Le Cordon Bleu Parisban, az ünnepelt francia kulináris akadémián. Három évvel korábban Griaznov a Hoogewerf & CIE-nél és az OCRA Worldwidenál, két luxemburgi székhelyű, jogi és pénzügyi tanácsadással foglalkozó cégnél dolgozott. 2011-ben Griaznov Courchevelbe, a francia Alpokban található előkelő síparadicsomba költözött, ahol az orosz elit által kedvelt, Michelin-csillagos étterem, a K2 konyhájában töltötte szakmai gyakorlatát.
A Le Monde által megkeresett francia barátainak Griaznov soha nem említette korábbi moszkvai és luxemburgi pénzügyi karrierjét. Victor, Griaznov régi barátja a Le Monde-nak nyilatkozva megdöbbent: „Ismerem az egész családját és ők is engem. Jártam a házában Moszkvában és Permben. Franciaországba jött, mert utálja Putyint, és nem akart a frontra (Ukrajnába) menni”.

Hat hónappal később, 2012. szeptember 9-én Griaznov kapott egy e-mailt Viviane H.-től, a párizsi második kerületben bérelt lakásának tulajdonosától. A nő ellenőrizte őt. Válaszában minden részlet mellőzésével megjegyezte: visszament Moszkvába, hogy „tisztviselőként” dolgozzon az „orosz kormányban”. Griaznov önéletrajzában sehol nem szerepel semmilyen orosz kormányzati állás.

Testvére, Dmitrij, akivel Grjaznovnak közös ingatlanja van Szent Vlasban, a Belarusz-Oroszország Uniós Gyűlés titkárságán szolgál kabinetfőnökként. Ez a jövőbeli orosz–belarusz „uniós állam” látens törvényhozó testülete. Ezt a szervet jellemzően az FSZB tisztjeivel töltik fel. Ráadásul a The Insider a telefonhívások alapján megállapította, hogy Dmitrij Griaznovnak közös személyi sofőrje van Andrej Csekanovval, a GRU, vagyis az orosz katonai hírszerzés egyik tisztjével. Csekanov Moszkvában, a Sorge tér 36-ban lakik, ugyanabban az épületben, ahol egy másik GRU-kém is: Gyenyisz Szergejev, a 29155-ös egységként ismert merénylő- és szabotázsosztag egyik magas rangú tagja. Szergejev volt az operatív parancsnok, aki felügyelte a Szergej és Julija Szkripal elleni sikertelen mérgezési kísérletet az angliai Salisburyben 2018-ban.

Kirill Griaznov e-mail postafiókjában is van néhány furcsa levélváltás, amelyhez a The Insider a nyomozás során jutott hozzá. Ezek egyike, 2009-es keltezésű, egy bizalmas katonai dosszié Andrej Beljacsov őrnagyról, a GRU légideszantos Szpecnaz-tisztjéről, aki a második csecsen háborúban harcolt - nem egy tipikus dokumentummelléklet, amely egy átlagos ügyvédből lett szakács postaládájában lappang.

Egy másik, 2008. április 11-én, Griaznov luxemburgi tartózkodása idején kelt e-mailben izgatottan írta angolul Lord Robert Skidelsky brit peer-nek: „Annyira örülök, hogy tegnap találkoztunk! Remélem, hamarosan találkozunk Moszkvában! Rengeteg megbeszélnivalónk van! Várom a válaszát!”

Skidelsky még aznap válaszolt: "Én is örültem a találkozásnak – do vszkoroj sztrecsi (a legközelebbi viszontlátásig).

Április 13-15. és 22-24. között Moszkvában leszek, majd júniusban ismét”. Úgy tűnik azonban, hogy ebben az időszakban nem került sor találkozóra, mivel Griaznov 2008. szeptember 24-ig nem írt vissza, csak a luxemburgi találkozásukra hivatkozva, és Skidelsky-t – ismét felkiáltójelekkel tarkított mondatokban – arról tájékoztatta, hogy most Moszkvában van, és reméli, hogy találkozhatnak.

Az orosz származású Skidelsky gazdaságtörténész és életrajzíró, aki 1991-ben a kelet-sussexi grófságban található Tilton bárója lett. A Lordok Házából 2023 novemberében felfüggesztették, miután nem jelentette be kapcsolatait egy olyan agytröszttel, amelyet Mihail Gucerjev orosz oligarcha és fia, Szaid finanszíroznak, akiket az Európai Unió és a brit kormány szankciókkal sújtott, mert támogatták a fehéroroszországi demokratikus tüntetések brutális leverését, amelyet Alekszandr Lukasenko, az ország régóta hivatalban lévő diktátora hajtott végre. Skidelsky bírálta, hogy London támogatja Ukrajnát az Oroszország teljes körű inváziójával szembeni védekező háborúban, és támogatta az ország etnikai nyelvi vonalak mentén történő balkanizálását. Ellenezte Svédország és Finnország közelmúltbeli NATO-csatlakozását is.

Griaznov közvetlen kapcsolatai az orosz különleges szolgálatokkal az e-mailjei és utazási szokásai alapján is nyilvánvalóak. A repülési feljegyzések szerint 2019-ben olyan repülővel utazott szülővárosából, Permből Moszkvába, amelynek jegyét Vlagyimir Bondarcsuk ezredes, az FSZB 53916-os egységének, a szolgálat belbiztonsági osztályának korábbi főfelügyelője vásárolta meg számára.

Talán véletlenül vagy talán trollkodásként, nyilvános Facebook-oldalán Griaznov posztolt magáról egy fotót, melyen a prágai KGB Múzeum előtt áll, valamint néhányat a múzeumon belüről is, ahol Joszif Sztálin mellszobra mellett áll, és szovjet titkosrendőrsapkát viselve régi pisztolyt és puskát tart a kezében.

Griaznov, úgy tűnik, az Egyesült Államokban is járt. 2013 januárjában a Facebookon bejelentkezett a Hudson Hotelből, mely Manhattan Upper West Side-ján, a Columbus Circle negyedben áll.

Ezen az utazáson a jelek szerint a Central Park South mellett található Marea nevű csúcskategóriás olasz étteremben is vacsorázott, és azt posztolta, hogy „New Yorkban az a különleges,hogy szombat este foglalás nélkül lehet elmenni egy étterembe, ahol rengeteg szabad asztal van, nagyszerű belső térrel, elfogadható árakkal, remek ételekkel és bónuszként 2 Michelin-csillaggal.”

A kiszivárgott e-mailekből az is kiderül, hogy 2017 novemberében, egy másik amerikai útja során Griaznov részt vett a Marinsky Orchestra koncertjén a Carnegie Hallban, és megnézett egy Knicks – Nets mérkőzést. Egy napot horgászattal is eltöltött Miamiban. Útvonala kanyargós volt: hosszabb szakaszok Franciaországban, Svájcban, Csehországban és Bulgáriában, rövidebbek az Egyesült Királyságban, Kínában és Indiában.

A mozgás felemelő szabadsága a múlt héten hirtelen véget ért.
Július 19-én reggel hat órakor a francia operatív brigád behatolt az általa bérelt lakásba Párizs második kerületében, a Rue Saint-Denis utcában. A Le Monde által gyűjtött információk szerint a razziára a veszélyesnek vagy gyanúsnak ítélt személyeket célzó „adminisztratív házkutatás” jogi keretein belül került sor. A párizsi ügyészség által indított bírósági vizsgálat július 23-án vádat emelt Griaznov ellen „idegen hatalom számára végzett hírszerzésért, melynek célja az volt, hogy Franciaországban belső ellentétet szítson”. Azóta előzetes letartóztatásba helyezték.

Griaznovnak, a gourmet szakácsnak álcázott ügynöknek a története, feltűnően hasonlít egy másik oroszéhoz, akit az Insider már bemutatott. Vitalij Kovaljov, aki katonai elektronikai mérnökként végzett, a Mil, az orosz katonai helikoptergyártó tulajdonában lévő vállalat kutatás-fejlesztési tevékenységében vett részt, mielőtt hirtelen abbahagyta ezt a karriert, hogy két hónapig szakácsnak képezze át magát szülővárosában, Szentpéterváron, ahol aztán helyi éttermekben dolgozott. Kovalev ezután különleges tehetségkutató vízumot kapott, hogy nyugatra költözhessen – az ő esetében az Egyesült Államokba, egy olyan országba, amelyet katonai biztonsági minősítése miatt az FSZB kifejezett engedélye nélkül soha nem látogathatott volna meg. Kovaljov New York és Washington, D.C. előkelőbb éttermeiben dolgozott, és Griaznovhoz hasonlóan fedésben sem riadt vissza a nyilvánosságtól: amerikai reggeli műsorok főzőműsoraiban szerepelt. Aztán letartóztatták.

2020-ban Kovaljov kilométereken át száguldozott a floridai Key Westben egy autópályán, és addig kerülgette a rendőrségi járőröket, amíg durrdefektet nem kapott, és Mustangja az út szélére sodródott. Csomagtartója tele volt különös megfigyelő- és jelzőberendezésekkel. Kovaljovot az amerikai kormány később az FSZB 16. igazgatóságához, egy kiberegységhez kirendelt GRU-s műszaki tisztként azonosították.
Az ügyét vizsgáló FBI-ügynöknél később az anomális egészségügyi eseményekkel, más néven Havanna-szindrómával egyező tünetek jelentkeztek, és szerepelt a 60 Minutes című műsorban, amelyben a The Insider és a Der Spiegel oknyomozó partnerként dolgozott. Kovaljov két évet töltött börtönben, majd visszaköltözött Oroszországba, ezután mozgósították és az ukrajnai frontra küldték harcolni, ahol rejtélyes körülmények között meghalt.

Ami Griaznovot illeti, „nagyon erősen feltételezzük, hogy destabilizációs, beavatkozási, kémkedési műveleteket akart szervezni” – mondta Gérald Darmanin francia belügyminiszter a BFM TV-nek adott interjújában. „Most az igazságszolgáltatás kezében van, amely képes lesz megerősíteni a rendőrség gyanúját”.

Mindig is potenciális vezetőnek találtam magam” – állította Griaznov az önéletrajzában, hozzátéve, hogy „megbízható, hiteles, tiszteletre méltó, nagy bizalmat élvező és megbecsült tagja volt egy csapatnak, amely képes volt a kitűzött célok elérésére”.

Most, hogy egy párizsi börtöncellában ül, hihetetlenül meggondolatlan és vodkától fűtött hencegése eredményeként, Griaznov felettesei a moszkvai központban talán egészen másként értelmezik ezt az önértékelést.

Griaznov ezt alaposan kifőzte magának. Maximum fogolycserével szabadulhat, és amit Moszkvában kap, annak nem fog örülni.

Már, ha egyáltalán túléli.

Szele Tamás

süti beállítások módosítása