Forgókínpad

Forgókínpad

Szele Tamás: Neonácik Romániában

2024. december 06. - Szele Tamás

Újból romániai hírekkel érkezek, és ez vasárnapig, sőt, hétfőig így is marad, de kérem, higgyék el: ez a választás most nagyon fontos, Magyarországnak, Európának, sőt, a NATO-nak is. Senkit se tévesszen meg, hogy a magyarországi napi sajtó keveset és többnyire hanyagul vagy értetlenül foglalkozik vele: ezen a hét végén többről lesz szó, mint pusztán annyiról, hogy ki lesz Románia elnöke. Sorsdöntő napokat élünk.

vasgardistak_december_6_2024.jpg

(Képünk illusztráció)

Az események fontossága abban áll, hogy jelenleg annak látjuk iskolapéldáját, miszerint kellő mennyiségű pénz és technika birtokában meg lehet-e gyökeresen változtatni pár hét alatt egy önálló, uniós és Magyarországnál kétszer népesebb európai ország közvéleményét? Ugyanis ha ez megoldható ott – és ne feledjük, nem egy távoli, egzotikus államról beszélünk! – akkor lehetséges itt is, máshol is, sőt: bárhol. Ez esetben a huszonegyedik század geopolitikája teljesen másként alakulhat, mint azt várnánk, és főként a propagandára, dezinformációra és álhírek terjesztésére fog támaszkodni, sutba vágva a diplomácia és a katonapolitika eddig elfogadott, hagyományos eszközeit. Az idei évben lezajlott két másik orosz próbálkozás – Moldovában és Grúziában – vegyes eredménnyel járt: Grúzia elesett, bár az ellenzék még tartja a frontot, Moldova szoros versenyben ugyan, de Európát és az euroatlanti orientációt választotta.

Igaz, hogy még előbb Szlovákiában győzött ugyan Fico, az Egyesült Államokban pedig Trump, és ez elég nagy baj: de mindkét politikusnak komoly támogatói tábora volt ezeket a választásokat megelőzően is, tehát nem beszélhetünk gyors és teljesen váratlan közvélemény-változásról. Mindezekből az a tanulság, hogy a demokratikus választási rendszerek világszerte válsággal küzdenek, ugyanis az autokráciák rájöttek, hogy a demokrácia a fentebb említett eszközökkel meghackelhető. Viszont ezen néhány gyors javítás, átalakítás, a közösségi hálózatok valódi szabályozása még segíthet. Mindenesetre mostantól nagyon észnél kell lenni, és hatalmas siker lesz minden szabad és tisztességes ember számára, ha Romániában vasárnap nem Georgescu győz.

Ami mintha elképzelhetőnek tűnne. Lássuk a legfrissebb, tehát tegnapi közvélemény kutatásokat a hotnews.ro nyomán, mely ma is híreink legfőbb forrása.

Mindössze 24 óra alatt megváltozott a rangsor a romániai elnökválasztás versenyében – derül ki az Atlas Intel felmérésének legfrissebb adataiból, amelyet 2024 decemberének első napjaiban végeztek el 505 fős mintán.

A felmérés egy nappal azután készült, hogy nyilvánosságra kerültek a CSAT (Legfelsőbb Védelmi Bizottság) ülésén bemutatott titkosszolgálati jelentések Călin Georgescu választási kampányáról, és szintén egy nappal azután, hogy egy másik Atlas Intel-felmérés szerint 47 százalékon állt, négy százalékponttal megelőzve Elena Lasconit a szavazási szándék tekintetében.

Az új felmérésben Elena Lasconi 48,6 százalékkal átvette a vezetést, míg Călin Georgescut 46,4 százalékon jegyzik. Ugyanakkor a felmérésre válaszolók 3,1 százaléka azt mondja, hogy érvénytelen szavazatot fog majd leadni, 1,9 százalék pedig nem tudja, kire szavazzon.

Az Atlas Intel közvélemény-kutatásának hibahatára plusz-mínusz 1,1% 95%-os megbízhatósági szinten, és digitálisan randomizált módszerrel készült.

A szavazás hamarosan megkezdődik a diaszpórában. A törvény szerint a választások előtt 48 órával vagy a szavazás napján tilos közvélemény-kutatásokat bemutatni. Románia területén december 8-án, vasárnap 7.00 órakor nyitják meg az urnákat.

A diaszpórában a szavazás 2024. december 6-án, pénteken helyi idő szerint 12:00 és 21:00 óra között kezdődik, és 2024. december 7-én, szombaton és december 8-án, vasárnap helyi idő szerint 7:00 és 21:00 óra között folytatódik. Lehetőség van hosszabbításra 23:59-ig azon polgárok számára, akik 21:00 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodnak, valamint azok esetében, akik a szavazóhelyiségen kívül állnak sorban, hogy beléphessenek oda.

Az első becsléseket vasárnap 21.00 órakor több exit pollban is bemutatják.

A hír jó, de vajon elég jó-e? Nem törnek ki zavargások egy alacsony, öt százalék alatti különbség esetén? Moszkvának például az is megfelelne eredményként... de lássuk, mi a helyzet az elnökjelöltek meg nem tartott vitája körül.

Georgescu elefántcsont-tornyába zárkózott, és nem áll szóba Lasconival, a hölgy hiába áll a kapu előtt és énekli neki, hogy „Csigabiga gyere ki, ég a házad ideki”, nem jön az Istennek sem.

A román köztelevízió azt állítja, hogy meghívta az elnöki székért versengő két jelöltet, Elena Lasconit és Călin Georgescut egy televíziós vitára, de csak az USR jelöltje vállalta a részvételt.

A TVR honlapján azt írja, hogy az elnökválasztás második fordulójában induló két jelöltet személyes vitára hívta meg a köztelevízió műsorába, de a független jelölt nem reagált a meghívásra.

„Elena Lasconi, az USR jelöltje az elnökválasztás második fordulójában csütörtök este részt vett a „Románia elnöke” című műsorban, amelyet Ramona Avramescu és Marian Voicu moderált. Călin Georgescu, a második fordulóba jutott független jelölt nem válaszolt a TVR meghívására” – írja a TVR.

„A TVR nyilvánosan többször is felhívást küldött mindkét jelöltnek, meghívva őket a közvetlen szembenézésre, de azt a változatot fogadta el, ahogy azt kezdettől fogva nyilvánosan kommunikálta, amelyben mindkét jelölt válaszol az újságírók kérdéseire. A Román Televízió tehát ilyen műsort szervezett volna, ha Călin Georgescu elfogadta volna a meghívásunkat. Azt, hogy a TVR az egész megközelítést professzionálisan építette fel, bizonyítja a tény, hogy a TVR ugyanezt tette a választások első fordulójában is: mind a 14 jelöltet meghívta egy vitára, bár csak 8-an válaszoltak a meghívásra, köztük Călin Georgescu is. A TVR nem vetette el a vitaműsort, és november 15-én le is adta azt. Călin Georgescu viszont most nem erősítette meg a részvételét az újabb vitán, amelynek 20.30-kor kellett volna kezdődnie” – közölték Ramona Avramescu és Maria Voicu újságírók.

Elena Lasconi elfogadta a meghívást, és részt vett a TVR műsorában, ahol a közszolgálati műsorszolgáltató és a magáncsatornák újságírói által feltett kérdésekre válaszolt.

Georgescu korábban azt mondta, hogy csak a közszolgálati rádió vagy televízió valamelyik csatornáján szeretne részt venni egy vitában Elena Lasconival (de hiszen az RTV pont ebbe a kategóriába esik...). A „független” jelölt csütörtökön délben még interjút adott a Radio Romania Actualităținek.

A két elnökjelölt csapata nem jutott megállapodásra a TVR által közvetítendő személyes választási vita megszervezéséről – közölte a közszolgálati televízió december 4-én, szerdán kiadott közleményében.

A csatorna közölte, hogy mivel szerdáig nem jutottak megállapodásra az egymás elleni vita lebonyolításáról, a közszolgálati műsorszolgáltató többféle formátumváltozatot javasolt a csapatoknak.

„Tekintettel arra, hogy a TVR által a román parlamentnek javasolt szerkesztőségi ajánlat elküldésének időpontjáig a két jelölt emberei között nem született konszenzus a vitáról, két különböző műsorformátumot javasoltunk, amelyben a két jelölt együtt vagy külön-külön vehet részt” – közölte a TVR.

A közszolgálati műsorszolgáltató azt is közölte, hogy a két kampánycsapattól több javaslatot is elfogadott a műsorrendre vonatkozóan, hogy mindkét jelölt jelenlétét lehetővé tegye, és várta a csapatok végleges válaszát.

„Tekintettel a rendkívül korlátozott időre és egy ilyen televíziós produkció összetettségére, a TVR bízik abban, hogy a jelöltek képviselői elemezni fogják a beérkezett javaslatokat, és a lehető leghamarabb visszajeleznek” – magyarázta a TVR.

Călin Georgescu csapata a maga részéről szerdán bejelentette, hogy a tárgyalásoknak vége, és az USR jelöltjét okolta a tárgyalások kudarcáért. Egy nappal korábban viszont Elena Lasconi vádolta azzal a
„független” jelöltet, hogy fél a részvételtől.

Aki azt hiszi, hogy Georgescu esetében csak ennyit jelent a toronyba zárkózás, az téved. Călin Georgescu tegnapig egy WhatsApp csoporton keresztül tartotta a kapcsolatot a sajtóval, ahol a kampánycsapata kérdéseket fogadott, és az esetek körülbelül 10%-ában még válaszolt is rájuk.

Csütörtök délben a jelölt bejelentette a szabályok megváltoztatását: „Először is szeretnénk megköszönni az eddigi megértésüket. Tekintettel arra, hogy az elmúlt két napban Călin Georgescu úr két televíziós műsorban is szerepelt, amelyekben a moderátorok az Önök kérdéseit is átvették a kommunikációs csoportból, átmenetileg úgy tekintjük, hogy a csoportból több kérdést nem fogadunk el. Az aktuális események alakulásától és jellegétől függően további közleményeket fogunk kiadni”.

A kommunikációs csoport azt is bejelentette, hogy az újságírókat meg fogják hívni egy „zárt helyszínre a vasárnapi választások estéjén, amelyet Călin Georgescu úr egyik támogatója önként bocsátott rendelkezésre, hogy az egész sajtó számára elérhető legyen”. A helyszínről „egy későbbi időpontban” tájékoztatják a sajtót.

„Ebben az összefüggésben azt is megemlítjük, hogy Călin Georgescu úr minden kérdésükre válaszol majd akkor, függetlenül a választások eredményétől. Köszönjük” – olvasható a sajtóközleményben.

Világos tehát: ne kérdezzen se Lasconi, se a sajtó, se senki más, mert bizony a felmerülő kérdések nagyon kínosak lehetnek, és kellemetlen volna rájuk válaszolni. De miért?

Például azért, mert a CSAT-dokumentumok titkosításának feloldásakor kiderült, hogy a SRI (a román elhárítás) azt állította, miszerint Călin Georgescu számára már 2016-ban is készült 797 fiók a TikTok-on. A közvéleményben felmerült, hogy a SRI tévedett a CSAT-nak adott tájékoztatójában, mivel a TikTok csak 2017-ben vált elérhetővé Kínán kívül. Az SRI szerint ez nem hiba, és meg is magyarázza, miről van szó.

A TikTok hálózat Kínán kívül csak 2017-ben vált elérhetővé, sőt, Európában egyenesen 2018-ban. Azonban már 2016-ban is létrehozhattak és használhattak fiókokat a platformon a Kínán kívüli személyek „virtuális magánhálózat-típusú anonimizálási szolgáltatásokat” (magyarul: VPN-t) használva – áll a SRI december 5-én kiadott és az Agerpres által átvett közleményében.

A SRI szerint „2017 novemberében a vállalat felvásárolta a sanghaji székhelyű Musical.ly startupot, egy 2014 júliusában létrehozott videomegosztó alkalmazást (amely a felvásárlás idején több mint 70 millió letöltéssel és több mint 200 millió fiókkal rendelkezett), a meglévő fiókokat pedig átvette és integrálta a TikTok alkalmazásba”.

„A TikTok által a Musical.ly-tól átvett fiókok többsége a korábbi felhasználójának nevét kapta, amelyet véletlenszerű számjegyek követtek (pl. „user472350”). Emellett a közösségi médiaplatformokon már létrehozott fiókok kereskedelmi forgalomba hozatala nagyon gyakori eset” – tette hozzá az SRI sajtóközleménye.

A SRI jelentései, amelyeket a CSAT november 28-i ülésén vitattak meg, és amelyeket Iohannis elnök szerdán feloldott a titkosítás alól, egy Călin Georgescu javára zajlott, előre előkészített műveletről beszélnek, amely „egy állami szereplő módszereire utal”.

A SRI szerint a Călin Georgescu kampányához közvetlenül kapcsolódó fiókhálózat kezdetben 25 000 fiókból állt a TikTok-on, amelyek két héttel az első forduló előtt nagyon aktívvá váltak. A hálózatot eredetileg alkotó fiókok közül 797-et hoztak létre még 2016-ban.

Akkor viszont két megoldás lehetséges.

  1. Georgescut már nyolc éve tartották a spájzban, polcon, befőttesüvegben, és csak most vették elő, de adja magát a kérdés, hogy kik? Az oroszok vagy a kínaiak?

  2. Georgescut senki sem tartotta a spájzban, viszont a fiókokat valamelyik szolgálat a biztonság kedvéért már akkor létrehozta, és most aktiválták őket az ő érdekében. A kérdés továbbra is fennáll: kik voltak ezek: az oroszok vagy a kínaiak, esetleg mindkét gumitalpú csapat, szövetségben?

Lenne egy másik kellemetlen kérdés, amit fel kéne tenni a „független” jelöltnek, ugyanis nem csak ilyesféle különös ismerősei vannak, hanem igazi, virtigli neonácik is. Az volna a kérdés, hogy mi köze ezekhez?

Csütörtök délután egy, a roma kisebbség jogaiért küzdő civil szervezet tagjai életveszélyes fenyegetéseket kaptak a közösségi médiában. Például ezt: „Heil Hitler. A zsidókat és a cigányokat ki kell irtani. És minden tisztátalan fajt velük együtt.”Alin Banu, a Romák a Romániai Demokráciáért nevű civil szervezet képviselője a HotNewsnak elmondta, hogy „több kollégám is kapott fenyegetéseket és lőfegyverekről készült fotókat a közösségi média-fiókjaira”.

A képeken félkatonai felszerelést viselő, maszkos emberek láthatóak. Néhányan közülük fegyvereket, vasgárdista-legionárius szimbólumokat és az SS-alakulatokra jellemző jelképeket viselnek.

Alin Banu elmondta, hogy vannak olyan csoportosulások, amelyek célja, hogy azonosítsák azokat, akik az ő nézeteiktől eltérő véleményt vallanak, vagyis olyan embereket, akik Európa-párti üzeneteket terjesztenek a közösségi média-fiókokon.

Az egyik névtelen fenyegetőző saját oldalán több olyan posztot is közzétett, amelyeken tűzfegyvereket és kardokat mutat be, majd „baloldaliaknak és homoszexuálisoknak” címzi üzenetét, amelyben azt írja, hogy „lelövik őket”, ha kimerészkednek az utcára.

A megjelenített szimbólumok között szerepel a Legionárius Mozgalom zászlaján lévő címer (vagyis a hármas börtönrács) is. Ugyanezt a szimbólumot viselte korábban Eugen Sechila, az újlegionárius mozgalom vezetője kabátján, aki Călin Georgescut kísérte el a Marius Tucă Show-ba.

A „Romák a Romániai Demokráciáért” mozgalom Facebook-oldalán válaszolt a kapott fenyegetésekre.

Bízunk a romániai intézményekben, reméljük, hogy még mindig képesek a munkájukat elvégezni, és hogy azonnal és határozottan fellépnek ezekkel az alakokkal szemben. Most kell cselekedni, mielőtt túl késő lenne!”

Azt is írják, miszerint további információkkal fognak szolgálni arról, hogy „hogyan szerveződik a szélsőjobboldal és miként toboroznak félkatonai csoportokat az elnökválasztás idején az egyik jelöltet támogató telegram-csoportokon keresztül”.

Ezek után állítsa Georgescu, hogy „nincs és soha nem is volt köze semmiféle radikális politikai csoporthoz vagy mozgalomhoz” – amint azt korábban nyilatkozta.

Meg kell jegyeznem egyébként, hogy más nyomai is vannak Georgescu neonáci kapcsolatainak. Ha még emlékszünk, tegnap egy bizonyos Bruno Mihăilescu nevű pártember vagy inkább mozgalmár fenyegette meg a teljes romániai sajtót mindenestől, éspedig a Tracia Unită (magyarul: „Egyesült Trákia”) nevezetű, politikai-ezoterikus-áltudományos mozgalom részéről, azzal, hogy be fognak tiltani minden sajtóterméket és elvisznek minden újságírót. (Tudományos kvalitásaikról annyit, hogy képesek voltak 2500 euróért eladni a Kolozs megyei tanfelügyelőségnek egy „pályaalkalmasságot vizsgáló gépet”, mely a „digitális tenyérelemzés” útján működik – van akkora ötlet csaláshoz, mint az önműködő villamosjegy).

Nos, nézzük csak ennek a Tracia Unită nevű álcivil gittegyletnek a honlapját! Van azon minden, éspedig szó szerint, egészen máig harcoló vasgárdista alakulatig, de az oldal alján kifejezetten ajánlják a geopolitika.ro honlapot. Abba viszont érdemes belenézni. Egyfelől: számozott kommünikéket találunk egy „Grupul pentru România” nevű csoporttól, amelyek egyikében (a kilences számúban) például Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping segítségét kérték, hogy megmentsék Romániát a „judeo-euro-atlanti politikai rezsimtől”. De a többi tartalom sem különb, ilyen pregnáns antiszemita, cigány- és magyarellenes szövegek (orosz propagandával és Georgescu támogatásával keverve) szerintem 1944 óta nem jelentek meg sehol. Még a Kurucinfón sem, pedig az aztán kicsit sem volt matyóhímzés.

Szóval itt tartunk most. Georgescu be-és elzárkózik, Lasconi ellenkezőleg, a propaganda dübörög és a neonácik már pucolják a csizmájukat a diadalmenetre.

Mondom, hogy több fog eldőlni vasárnap, mint annyi, hogy ki lehet Románia elnöke. Európa, sőt, az egész emberi civilizáció forog veszélyben, ha a nyíltan deklarált fasizmus bárhol hatalomra kerülhet.

Lapzárta után érkezett: a román Alkotmánybíróság mégis megsemmisítette az elnökválasztások első fordulójának eredményeit, orosz beavatkozásra hivatkozva, így az egész folyamat nulláról indul újra, hogy mikor, arról majd a későbbiekben tudok beszámolni, az időpontot a jelenlegi kormány jelöli majd ki.

 

Szele Tamás

süti beállítások módosítása