Mindenki az Egyesült Államok területén észlelt drónhullámmal foglalkozik – vessünk egy pillantást a helyzetre mi is. Előrebocsátanám, hogy az amerikai közhangulat kissé radikálisan viszonyul a helyzethez, egyesek nagyon komoly nemzetbiztonsági kockázatot emlegetnek, mások tömeghisztériának tartják a jelenséget és az UFO-észlelések hullámiaval példálóznak – az igazság valahol középen lehet.
(Képünk illusztráció)
Komoly szakértők állítják ugyanis, hogy a lefényképezett vagy videóra vett drónok kilencven százaléka egyszerű, polgári repülőgép, sőt, még a pozíciófényeik is pontosan ott vannak, ahol azt az amerikai szabályozás előírja, de a maradék tíz százalékot ők sem nagyon tudják hova tenni. Lássuk tehát a tényeket a WIRED magazin részletes elemzése alapján.
A helyzet az, hogy kísértet járja be az Egyesült Államokat – a drónháború kísértete.
November közepe óta azonosítatlan, pilóta nélküli légi járművek jelennek meg a New Jersey feletti égbolton, megdöbbentve a lakosokat és zavarba hozva a katonai és kormányzati tisztviselőket. Az amerikai hadsereg Picatinny Arsenal kutató- és gyártó létesítménye az állam Morris megyéjében 11 megerősített esetről számolt be, melyek során rejtélyes drónok léptek be illegálisan a légtérbe a hónap közepe óta, míg december elején egy tucat drónt láttak lebegni az amerikai haditengerészet Earle nevű katonai támaszpontja felett Monmouth megyében. Hasonló észleléseket jelentettek az állam legalább hat másik megyéjéből is; a parti őrség szerint a drónok egy csoportja még az egyik hajójukat is „közelről követte” egy nemzeti park közelében.
A New Jersey égboltján észlelt drónhullám riadalmat keltett az állami törvényhozók körében, ami arra késztette az egyiküket, hogy „korlátozott rendkívüli állapotot rendeljen el... amíg a nyilvánosság nem kap magyarázatot” az azonosítatlan drónok eredetére vonatkozóan. Egy republikánus kongresszusi képviselő még azt is állította, hogy a drónok egy iráni „anyahajóról” származnak, amely az állam partjainál leselkedik, de az amerikai védelmi minisztérium azonnal cáfolta ezt az állítást.
„Mint Ön is tudja, a McGuire-Dix-Lakehurst Közös Bázis rendelkezik megfelelő képességekkel az illetéktelen pilóta nélküli légi rendszerek azonosítására és megsemmisítésére, és ezt a képességet már alkalmazták is a létesítmény feletti átrepülések kezelése során” – közölte Chris Smith New Jersey-i képviselő december 10-i levelében Lloyd Austin védelmi miniszterrel. „Sürgősen kérem, hogy azonnal vessék be a Védelmi Minisztérium által birtokolt összes eszközt, hogy azonosítsák és kezeljék a drónok által New Jersey állam területét fenyegető potenciális veszélyeket.
A New Jersey-i törvényhozók egyre növekvő aggodalomai ellenére az amerikai hadsereget, úgy tűnik, viszonylag hidegen hagyják a hirtelen behatolások. Egy december 11-i nyilatkozatban, az USA Északi Parancsnoksága (NORTHCOM) elárulta, hogy a parancsnokság „más katonai szervezetekkel és ügynökségközi partnerekkel konzultálva megfontoltan elemezte az eseményeket, és jelenleg nem kértek tőlünk segítséget ezekkel az eseményekkel kapcsolatban”. Másnap a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója, John Kirby kijelentette, hogy az állítólagos drónészlelések közül, amelyek az elmúlt hetekben riadalmat keltettek a civil megfigyelőkben a helyszínen, sok valójában hagyományos, pilóta által vezetett repülőgép volt. A Szövetségi Nyomozó Iroda és a Belbiztonsági Minisztérium csütörtökön közleményben csatlakozott ehhez az értékeléshez, mondván: „úgy tűnik, hogy a bejelentett észlelések közül sok valójában hétköznapi repülőgép, amelyek törvényesen működnek.”.
„Jelenleg nincs bizonyítékunk arra, hogy ezek a tevékenységek valamilyen külföldi entitástól erednének, vagy egy ellenségünk tevékenységét jeleznék. Továbbra is figyelemmel kísérjük, hogy mi történik” – mondta szerdán Sabrina Singh, a Pentagon helyettes sajtótitkára újságíróknak. „Semmi sem fenyegette a létesítményeinket, míg ez a tevékenység zajlott”. (Az események érdekes egybeesése, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium ugyanezen a napon bejelentette egy kínai állampolgár letartóztatását, aki drónt reptetett a kaliforniai Vandenberg űrrepülőtér fölé és fényképeket készített róla.)
A New Jersey, a szomszédos New York és Pennsylvania felett, valamint különösen az érzékeny amerikai kormányzati létesítmények közelében hirtelen bekövetkezett drónészlelések miatti riadalom, még ha túlzó is, nem teljesen alaptalan: Az Észak-amerikai Légtérvédelmi Parancsnokság (NORAD) – az amerikai-kanadai közös katonai szervezet, amelynek feladata a kontinens légi biztonságágának felügyelete – tisztviselői októberben közölték, hogy 2022 óta közel 600, az USA belföldi katonai létesítményei feletti berepülésről kaptak jelentést.
A probléma az, miszerint az amerikai törvények erősen korlátozzák, hogy az amerikai hadsereg miként reagálhat ezekre a titokzatos drónokra – még akkor is, ha az incidensek száma évek óta növekszik.
Valóban, az év elején több hónapon keresztül azonosítatlan drónok keringtek többször is a kaliforniai 42-es üzem felett, az Edwards Légibázis létesítménye felett, ahol a védelmi vállalkozó Northrop Grumman a légierő új B-21 Raider lopakodó bombázóin dolgozik. 2023 decemberében a virginiai Langley légibázist is rejtélyes drón-átrepülési hullám érte, ami arra késztette a Pentagont, hogy az ott állomásozó F–22 Raptor vadászrepülőgépek egy részét egy másik bázisra helyezze át. A New Jersey-i incidensek pedig a november közepén az Egyesült Királyságban található RAF Lakenheath közelében történt dróntámadások sorozatára emlékeztetnek, amely ugyan nem amerikai belföldi létesítmény, de többek között amerikai vadászrepülőgépek stratégiai fontosságú kontingensének ad otthont.
Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok kontinentális részén működő Pentagon-eszközök már 2019-ben is észleltek ilyen dróntevékenységet, amikor az amerikai haditengerészet Arleigh Burke-osztályú rombolókból álló flottáját több napon keresztül drónok raja kísérte figyelemmel a dél-kaliforniai partoknál lévő hadgyakorlatok és manőverek során. Még abban az évben előfordult egy sor rejtélyes drónészlelés Kelet-Coloradóban, valamint Nebraska és Kansas nyugati részén, amelyek nemcsak a helyi bűnüldöző és szövetségi ügynökségeket hozták zavarba, hanem a légierőt is riasztották a közeli F. E. Warren légibázison Wyomingban, ahol a Pentagon számos Minuteman III ICBM-silójának egyike található.
Ezek az incidensek nem korlátozódnak az amerikai katonai létesítményekre. 2023 októberében több drónt észleltek az amerikai Energiaügyi Minisztérium Nevadai Nemzetbiztonsági Telephelye feletti légtérben, amely intézmény a nukleáris kutatást és fejlesztést szolgálja - jelentette nemrég a Wall Street Journal . Sőt, 2019-ben az arizonai Palo Verde Atomerőmű – az Egyesült Államok legnagyobb teljesítményű atomerőműve – is egy sor tömeges drónbecsapódásnak volt kitéve, amelyet a Nuclear Regulatory Commission tisztviselői később „drón-parádénak” neveztek, bár a The War Zone által 2020-ban megszerzett e-mailek szerint komoly aggodalmat okozott a behatolás.
„Rámutatnék arra, hogy a légtérkorlátozás semmit sem tehet egy ellenséges támadás megállítására, és még az ebben az e-mail-láncban korábban azonosított észlelőrendszerek is csak korlátozottan voltak sikeresek. Még kisebb a valószínűsége annak, hogy a rendfenntartó erők elég gyorsan megérkeznek ahhoz, hogy ténylegesen összecsapjanak a támadókkal” – írta az NRC egyik vezető biztonsági tisztviselője a Palo Verdénél történt incidenssel kapcsolatos e-mailben. „Arra kellene összpontosítanunk a figyelmünket, hogy a szövetségi szabályozások és törvények megváltozzanak, hogy lehetővé tegyék a helyszínek védelmét, és hogy olyan mérnöki megoldásokat keressünk, amelyek mérsékelnék egy ellenséges támadást, mielőtt ott a mi létesítményeink sebezhetővé válnának.”.
Míg a pilóta nélküli légi járművek több generáció óta katonai használatban vannak megfigyelés és felderítés céljából, az amerikai hadsereg nagyrészt felelős azért, hogy a modern drónokat a terrorizmus elleni globális háború első éveiben a precíziós erőszak eszközeivé alakították át, amely politikát különösen Barack Obama amerikai elnök alatt alkalmazták és terjesztették ki. Az utóbbi években az olcsó, kereskedelmi forgalomban kapható pilóta nélküli eszközök, például a hobbisták által használtak elterjedése a kis drónokat a nemzetállamok és az irreguláris erők kedvenc fegyverévé tette más országokban, az olyan militáns csoportoktól kezdve, mint az ISIS Irakban és Szíriában, az Irán által támogatott jemeni houthi lázadók, az orosz és ukrán hadseregekig. A Kínával (Tajvan miatt) fenyegető potenciális konfliktus küszöbén, az amerikai hadsereg „nagyhatalmi versenyre” való átállása jegyében a Pentagon maga is jelentős szándékot mutat mind a pilóta nélküli eszközök, mind a külföldi ellenfelek fegyveres drónjai elleni védekezéshez szükséges technológia fejlesztése terén.
Az amerikai hadsereg lassan, de biztosan alkalmazkodik a rejtélyes drónbetörések számának hirtelen megnövekedéséhez az Egyesült Államok érzékeny helyszínei közelében, éspedig oly módon, hogy kibővített drónellenes stratégiát vezetnek be. December elején Lloyd Austin védelmi miniszter aláírta a Pentagon új stratégiáját a pilóta nélküli rendszerek elleni küzdelemről, amely a védelmi minisztérium különböző törekvéseit igyekszik egységes, koherens keretbe foglalni a drónok által belföldön és külföldön jelentett fenyegetések növekedésével szemben. Ez a lépés hallgatólagosan elismeri, hogy a belföldön észlelt drónfenyegetések növekvő áradata a tolakodó megfigyelési kockázatokból valami sokkal károsabbá nőheti ki magát.
„A Közel-Kelettől Ukrajnáig és világszerte – beleértve az Egyesült Államok belterületét is – a pilóta nélküli rendszerek átformálják a taktikákat, technikákat és eljárásokat; kihívást jelentenek a bevett műveleti elvek számára; és ösztönzik a katonai innovációs ciklusokat” – áll a Pentagon új stratégiájáról szóló, nem titkosított tájékoztatóban. „E rendszerek viszonylag alacsony költségű, széles körben elérhető jellege tulajdonképpen demokratizálta a precíziós csapásmérést”.
A Pentagon az elmúlt években rengeteget dolgozott azon, hogy a tengerentúlra telepített amerikai erők számára új, drónok elleni eszközöket állítson hadrendbe, többek között számítógépes optikával felszerelt hagyományos lőfegyvereket és távirányítású, járműre szerelt
nehézfegyver-tornyokat, lézerirányítású rakétarendszereket, mesterséges intelligenciával segített kinetikus elfogó eszközöket, rádiófrekvenciás és a globális helymeghatározó rendszert zavaró elektronikus hadviselési egységeket, sőt különleges, irányított energiafegyvereket, például nagy energiájú lézerfegyvereket és nagy teljesítményű mikrohullámű eszközöket.
„A kis pilóta nélküli légi rendszerek minden jel szerint belátható időn belül biztonsági és védelmi kockázatot jelentenek majd a katonai létesítmények és más kritikus célpontok számára” – mondta a NORTHCOM főnöke, Gregory Guillot repülőtábornok a sajtónak. „E kockázatok mérséklése elkötelezett erőfeszítéseket igényel valamennyi szövetségi minisztérium és ügynökség, az állami, helyi, törzsi és területi közösségek, valamint a Kongresszus részéről, hogy továbbfejlesszük a képességeket, a koordinációt és megteremtsük a jogi hatásköröket, amelyek szükségesek a hazánkat fenyegető potenciális fenyegetések felderítéséhez, nyomon követéséhez és kezeléséhez.”
Amerikai katonai tisztviselők azonban azt is jelezték az újságíróknak, hogy a Pentagon által a belföldi védelem érdekében bevethető, drónok elleni eszközök típusai a nem kinetikus „puha” módszerekre korlátozódnak, mint például a rádiófrekvenciás és GPS-jelzavarás vagy más, viszonylag alacsony technológiai színvonalú elfogási technikák, mint például a hálók és a „ zsinóros csapdák”, mivel jogi korlátozások vonatkoznak arra, hogy az amerikai hadsereg hazai területen nem vehet részt drónok elleni harcban.
„A fenyegetés, és a fenyegetések elhárításának szükségessége gyorsabban növekszik, mintsem a meglévő irányelvek és eljárások lépést tudnának tartani az eseményekkel” – mondta Guillot. „Sok feladatunk van a hazánkban, ez egy nagyon kifinomult környezet, mivel szabályozási szempontból bonyolult. Ez egy nagyon civilizált közeg. Nem háborús övezet.”
A védelmi tisztviselők ezt az állapotot a Pentagon új drónellenes stratégiájának december eleji bemutatásakor is megerősítették.
„A hazai környezet nagyon más, hiszen itt rengeteg olyan hobbidrón van, amelyek egyáltalán nem jelentenek veszélyt, és csak egyfajta zsúfoltságot okoznak a légtérben” – mondta akkor egy magas rangú amerikai tisztviselő az újságíróknak. „Ugyanakkor jogszabályi és hírszerzési szempontból – nagyon helyesen korlátozottabb a cselekvőképességünk ebből a szempontból”.
A védelmi tisztviselők szerint a kérdéses jogszabály a katonai hatásköröket foglalja magában „bizonyos létesítmények és eszközök pilóta nélküli légi járművekkel szembeni védelmére” vonatkozóan. Az amerikai haderő számára felhatalmazást ad arra, hogy „intézkedéseket” tegyenek a drónok elleni védekezés érdekében, többek között olyan módszerekkel, amelyek „a pilóta nélküli légijárműrendszer vagy pilóta nélküli légi jármű irányításának megzavarására irányulnak, beleértve a pilóta nélküli légijárműrendszer vagy pilóta nélküli légi jármű működésképtelenné tételét a jármű irányítására használt vezetékes, elektronikus vagy rádiós kommunikáció lehallgatásával, zavarásával vagy zavarásának okozásával”, valamint „ésszerű erő alkalmazásával a pilóta nélküli légijárműrendszer vagy pilóta nélküli légi jármű működésképtelenné tételére, megrongálására vagy megsemmisítésére”.
Amint arra a The War Zone rámutat, a szabályozás korlátozza, hogy az amerikai hadsereg mikor és hol vethet be ténylegesen drónok elleni eszközöket az önvédelmen kívül, közvetlen fenyegetés esetén. Különösen megköveteli a védelmi minisztertől, hogy „egyeztessen” mind az amerikai közlekedési miniszterrel, mind a Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) adminisztrátorával minden olyan drónellenes akciót illetően, amely „hatással lehet a repülésbiztonságra, a polgári repülésre és a légiközlekedési műveletekre, a légi járművek műszaki alkalmasságára vagy a légtér használatára”. Nem mellesleg a szabályozás csak a létesítmények egy meghatározott listájára vonatkozik, főként azokra, amelyek az amerikai nemzetbiztonsági apparátus nukleáris elrettentési és rakétavédelmi funkcióival foglalkoznak.
Ez viszont korlátozza, hogy az amerikai hadsereg miféle drónelhárító rendszereket alkalmazhat belföldön. Lehet, hogy a szolgálat tagjai a tengerentúlon tökéletesen ismerik a legfrissebb drónelhárítási technológiákat, de az otthoni szabályozási környezet elég merev ahhoz, hogy az olyan drasztikus megoldások, mint a rakéták, lőfegyverek és más kinetikus elfogóeszközök még csak szóba se kerülhessenek, mert egyszerűen túl nagy a kockázata annak, hogy a végén járulékos károkat okoznának a közeli környék ártatlan és gyanútlan civil lakosainak. Még az olyan megoldások, mint a rádiófrekvenciás vagy GPS-zavarás is koordinációt igényelnek az FAA-val (Szövetségi Légügyi Hatóság) és más föderális ügynökségekkel, hogy megakadályozzák a polgári légi közlekedésben bekövetkező esetleges károkat. Ezek a jóváhagyási kötelezettségek lelassíthatják a biztonsági erők reakcióidejét egy esetleges dróntámadás közepette.
Míg a Pentagon széles körű új drónellenes stratégiája jó irányba tett lépésnek tűnik a belföldi drónvédelem megerősítése terén, a Kongresszus is cselekszik. A decemberben bemutatott éves védelmi költségvetési törvény kompromisszumos változatában a törvényhozók olyan megfogalmazást használtak, amely felszólította a Pentagont, hogy ne csak a drónok elleni technológiai tevékenység értékelését végezze el, hanem készítsen ajánlásokat arra vonatkozóan, hogy a politikai változtatásokkal hogyan lehetne csökkenteni a szövetségi ügynökségek közötti terhes bürokráciát, amely a növekvő számú dróntámadások kezeléséhez szükséges – és egy ideális világban lehetővé tenné az amerikai hadsereg számára, hogy gyorsan és határozottan lépjen fel a kényes létesítményeknél észlelt behatoló drónok ellen, mielőtt azok veszélyessé válnának.
Összefoglalva: a lakossági észlelések jelentős része – távolról sem az összes – lehet tévedés, betudható egyajjta tömeghisztériának is akár. Ne feledkezzünk meg az ötvenes-hatvanas-hetvenes évek tömeges UFO-észleléseiről, melyeket azonban valahogy mégsem követett a földönkívüliek landolása. Azonban a katonai észlelések már teljesen más kategóriába tartoznak. Ott fejlett rendszerek működnek, fegyelem uralkodik és az indulatnak vagy a szóbeszédnek sokkal kisebb a jelentősége (legalábbis az amerikai fegyveres erőknél), mint a civil életben. Ilyen esetekben ha a radar azt mondja, hogy közeledik egy gyors tárgy, akkor az közeledik is. Épp az a tragédia, hogy a belföldi szabályozás miatt nem lőhetnek le egyetlen ilyen légi furcsaságot sem: ugyanis mi van, ha a tizenkét éves Billy hobby-drónját lövik ki, amivel csak játszani akart? Ugyanakkor mégis üdvös lenne a komoly és katonai fellépés, mert egy vadászpilóta meg tud különböztetni egy kis, polgári repülőgépet egy azonosítatlan dróntól. Ami egyébként a radarernyőn sem néz ki repülőgépnek (kivéve, ha abból alakították ki). Az mindenképpen gyanús, hogy lezuhant drónt még sehol sem találtak... pedig, ha úgy rajzanak,mint a szúnyogok, egyiket-másikat csak földhöz, fához, sziklafalhoz csapja egy-egy szélroham.
Summa summarum: nem tudjuk, mi ez a jelenség, de többnek tűnik kettőnél. Tisztázni kéne, mivel áll szemben az Egyesült Államok.
És ameddig a helyzet tisztázódik, a földönkívüliek csendesen kuncognak a markukba.
Szele Tamás