Ez az a játék, ami nem játék, és ha van igazság Európában – márpedig van – akkor a high score-lista résztvevőit börtönévekben mérhető jutalommal kell honorálják a román hatóságok. Arról van szó, hogy egy orosz zsoldban álló, moldovai-besszarábiai terrorszervezet sikerült gamifikálja, játékossá tegye a neonáci bűncselekményeket!
(Képünk illusztráció)
Két részes cikksorozatomban először magát a szervezetet mutatom be, a második részben pedig arra világítok rá, hogyan sikerült ezeknek a „játékos fiataloknak” belekeveredniük a rövidesen tartandó romániai elnökválasztás harcaiba és miképpen kacérkodott a bevetésükkel a sajnos teljesen legálisan működő, bár radikálisan szélsőjobboldali és kisebbségellenes AUR párt. Az írás forrása a romániai oknyomozó PressOne című hírportál. Akkor lássuk csak, mi is az az U731-es csoport.
Mint a PressOne munkatársai felderítették, egy moldovai neonáci csoport Telegramon keresztül toboroz román, többnyire középiskolás fiatalokat. Az újoncoknak hajléktalanokat kell megverniük, zsidó emlékműveket megrongálniuk és „ellenségeket” meggyilkolniuk, tetteikért pedig pontokat kapnak – mint egy videojátékban.
A tagjelöltek alapfeladatai közé tartozik romák és bevándorlók elleni erőszakra való buzdítás, vagyonuk megrongálása, a holokausztot megörökítő emlékművek megrongálása, az „U731” felirat és más szélsőjobboldali szimbólumok falakra vagy rendőrautókra való festése a cél. Bónuszpontokat kapnak, ha cselekményük célpontjai közigazgatási épületek, rendőrautók, zsinagógák vagy zsidó sírok.
Szabadon választható feladatok: „ellenségeik” házait vagy autóit robbanóanyaggal megsemmisíteni, valamint megcsonkítani, terrorizálni, sőt megölni őket. Ez csak néhány a „toborzási” követelmények közül, amelyeknek meg kell felelni ahhoz, hogy valaki hivatalos tagjává válhasson a 731-es egységnek, annak a neonáci szervezetnek, amely Romániában és a Moldovai Köztársaságban működik, és Telegram-botokon keresztül toboroz fiatalokat.
A csoport a japán császári hadsereg egyik „kutató” egységének nevét viseli, amely 1936 és 1945 között több mint 200 ezer kínai állampolgárt gyilkolt meg biológiai/kémiai fegyverek és halálos emberkísérletek útján – a nácik által Európában elkövetett atrocitásokhoz hasonló kegyetlenséggel.
A 731-es egység Nichita Popescu, egy Németországban letelepedett moldovai neonáci műve, aki azzal dicsekszik, hogy Oroszországban és Ukrajnában működő hasonló szervezetek mintáját követi.
Toborzás Telegram-boton keresztül
Vegyünk példának az egyik toborzóvideót. „Hello, brother!” – kezdődik a dialógus két fiatal és egy ázsiai munkás között. A beszélgetés egy romániai vagy moldovai vidéki városban zajlik. Egy érthetetlen szóváltás után az egyik fiatal, aki kétszer olyan magas, mint az általa megszólított munkás, lábon rúgja. Az áldozat a földre zuhan és segítségért kiált. A támadók azonnal eltűnnek a helyszínről.
A videó egy orosz nyelvű, „hackerekből” álló csoportban, az Inquisition-ban található, ahol azt a közösség adminisztrátora, Inquisitor tette közzé. Véletlenül (de egészen véletlenül, ugyebár) ő a transznacionális neonáci csoport, az „Unitatea 731” alapítója is, amelyet később AR88-ra, jelenleg pedig S.E.C.-104-re neveztek át.
„Néhány srác a taktikai egységemből. Hello brother” – viccelődik Inquisitor, amikor a videót közzéteszi a Telegramon. Moldovából származó egysége ma több romániai városban is aktív, és együttműködik az azonos ideológiai irányultságú orosz csoportokkal.
Azokkal a nemzetközi szervezetekkel összhangban, amelyeket a szakértők neonáci „gyilkos szektáknak” tartanak, mint például az orosz–ukrán MKY (n.r. Manyijaki: Kult Ubijsztva, vagyis „Mániákusok: a Gyilkosság Kultusza”), amelyet a 731-es egység tagjai nyíltan csodálnak, a csoport célja, hogy megfélemlítse azokat, akiket ellenségének tart: a zsidó származásúakat, a romákat, a bevándorlókat és általában minden olyan személyt, aki nem felel meg a nácik „árja” normáinak.
A csoport által támogatott tevékenységek közé tartozik a doxxing (személyes, bizalmas és érzékeny adatok szándékos nyilvánosságra hozatala), a nyilvános fizikai bántalmazás, az „ellenségek” megcsonkítása vagy akár meggyilkolása is. A csoport emellett ösztönzi a közintézmények megrongálását, robbanóanyagok használatát és a „ügy” finanszírozását kábítószer-kereskedelem útján.
Egyes tetteiket a tagok maguk dokumentálják Instagramon, TikTokon és Telegram-csoportokban, ahol videókat tesznek közzé, amelyeken utcagyerekeket, romákat és bevándorlókat támadnak meg – mindannyiukat alacsonyabb rendű lényeknek minősítve. Máskor a támadások célpontjai az antifasiszta aktivisták, akiket nyilvánosan zaklatnak és megaláznak, a közösséget alkotó fiatalok legnagyobb örömére.
Legszélsőségesebb formájában a 731-es Egység retorikája terrorizmusra és a társadalmi rend felbomlására buzdít különböző erőszakos cselekmények révén, amelyeket „gamifikálnak”, vagyis fasiszta szellemiségű erőszakos játékokká alakítanak egy belső pontrendszer és rangsor (high score-lista) segítségével, amelynek célja a tagok közötti verseny és radikalizálódás ösztönzése. A toborzás online történik, főleg a Telegramon, és román fiatalokat céloz meg, akiknek személyes találkozókat javasolnak az úgynevezett toborzási „feladatok” végrehajtása érdekében.
A 4. Birodalom „inkvizítora” és helyettesei
Az Inquisitor álnév mögött álló valós személy neve Nichita Popescu. Bár nagyon óvatos és tucatnyi náci ihletésű álnév mögé rejtőzik, a Revolut platform segítségével sikerül azonosítani, miután az alkalmazásban megkeresték a férfi által a szervezet több zárt csoportjában használt felhasználónevet, amelyhez (elméletileg) csak a tagok férhetnek hozzá: ez a „fastintegral”.
A Moldovából származó és ideiglenesen Németországban élő Nichita a toborzási rendszer megalkotójának számít, és a 731-es egység legfőbb vezetőjének tartja magát. A múltban, több, általa a Telegram, Wire és Simplex csoportokban közzétett üzenet szerint, Nichita Popescu korábban egy moldovai fasiszta szervezetnek, a „Cuibul Basarabean”-nak (Besszarábiai Fészek) volt tagja(itt nem teljesen világos, hogy a név Besszarábiára, vagy a havasalföldi Basarab-dinasztiára utal).
A moldovai sajtó szerint a "Cuibul Basarabean" működése hasonló volt a mostani U731-éhez, és akkori tevékenységüket Szergej Donika, egy orosz állampolgárságú neonáci koordinálta, akit a moldovai hatóságok „a polgárok jogegyenlőségének megsértése” (a moldovai Büntető Törvénykönyv 176. cikkelye) miatt bíróság elé állítottak.
„A 34 éves fiatalember, akit nácizmus terjesztése miatt büntetőeljárás alá vontak, orosz állampolgár és az Oroszországi Föderáció területén élt. Korábban már kiutasították Ukrajnából destabilizációs kísérlet miatt. Moldovába való visszatérése után a gyanúsított csatlakozott a Cuibul Basarabean nevű csoporthoz. (...) A szervezet Telegram-csatornákon keresztül szélsőséges, antiszemita és idegengyűlölő tevékenységeket folytatott” – írta Donikáról a moldovai sajtó 2024-ben.
Ami a romániai területen is működő 731-es egységet illeti, az Inquisitor koordinálja a vandalizmust, a sírok meggyalázását és a több hátrányos helyzetű csoport ellen irányuló erőszakos cselekményeket. Támogatói egy szűk körű, fiatalokból álló csoportot alkotnak, ők az általa létrehozott csoportok adminisztrátorai, akiket mind online toboroztak, neonáci vagy hasonló neolegionárius (új-vasgárdista) csoportokból.
A Nichita által kidolgozott hierarchikus struktúrában csak ők állhatnak közvetlen kapcsolatban az Inquisitor nevű fővezérrel, aki továbbítja nekik a cselekvési terveket. Pontosabban, a szervezet hierarchiája a következőképpen működik:
- Nichita Popescu, alias Inquisitor a vezető vagy másként: a legfőbb adminisztrátor. Ideális esetben nem lép közvetlen kapcsolatba a „hétköznapi” tagokkal, hanem megbeszéléseket szervez a koordinátorral és a divíziók vezetőivel, akik aztán továbbítják az üzeneteket vagy terveket a területeken. A valóságban azonban, néhány helyetteseivel kialakult konfliktus következtében, az Inquisitor vette át a közvetlen kapcsolattartást a szervezet tagjaival.
- Gabriel Pasat, alias „Skvll 731” vagy „Skvll88”, egy iași-i diák, akit a szervezet koordinátorává neveztek ki. Egyes tagok hosszú ideig a csoport társalapítójának tartották a fiatalembert. Személyazonosságát Nichita Popescu, az úgynevezett Inquisitor fedte fel egy vita után – Pasatot ugyanis azzal vádolta, hogy megpróbálta elvenni tőle a vezető pozíciót. Néhány inkognitóban zajló interakció során, amelyekben a PressOne riporterei nem fedték fel újságírói mivoltukat, Pasat utalt arra, hogy a mai napig sem tudja, ki az, akitől az elmúlt fél évben a parancsokat kapta.
- Tyler 731 – a toborzási osztály vezetője, Piatra Neamțból származik, az új tagok kiválasztásáért felelős. Ő felügyeli és koordinálja a frissen toborzottak tevékenységét, hogy megszerezzék a hivatalos tagsághoz szükséges pontokat.
- A „liberter” nevű felhasználó – a propagandaosztály önjelölt vezetője. Ungheni-i (Moldova) származású.
- Az „albanezul” (az albán) becenevű felhasználó – egy konstancai fiatal, aki magát a taktikai osztály vezetőjének tartja. A csoport magánüzenetei szerint több büntetőeljárás is folyik ellene: egy romák elleni erőszakos cselekmények miatt, a többi kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatos ügyekben. A csoportokban a nagyobb hitelesség kedvéért „Albanezul” tetovált képet posztol magáról, fegyverrel a kezében.
Hogyan toboroz a 731-es egység?
Az új tagokat egy Nichita Popescu által létrehozott Telegram-bot segítségével toborozzák. Azok, akik a bottal interakcióba lépnek, kódszámot kapnak, attól függően, hogy melyik megyéből származnak. Így Bukarestet a #11, Bacăut pedig a #56 jelöli. A továbbiakban, az egység privát csoportjaiban a tagokat a Telegramon használt felhasználónevük és a megyéhez tartozó kód alapján azonosítják, ami megkönnyíti a csoport regionális akcióinak központi szervezését.
Egy próbaidőszak után az újoncokat beosztják valamelyik divízióba, hogy biztosítsák a jobb koordinációt.
Ilyen például a taktikai divízió, amely leírása szerint „stratégiai műveletekkel és beavatkozásokkal” foglalkozik. Pontosabban, a fiatalokat (akik közül néhányat középiskolásként toboroztak be) arra utasítják, hogy neonáci matricákkal és graffitikkel rongálják meg a közterületeket, zsidó sírokat gyalázzanak meg, hajléktalanokat vagy a fehér faj ellenségének tartott etnikai kisebbségeket támadjanak meg. Szélsőséges esetekben a fiatalokat arra ösztönzik, hogy öljék meg azokat az embereket, akiket a szervezet szubhumánoknak minősít – romákat, feltételezett pedofilokat és hajléktalanokat.
„A besúgók számára alacsonyabb rendű életük elvétele megbocsátás” – áll egy Telegramon közzétett hirdetésben, amelyben egy egész listát közölnek a csoport „árulóiról”, vagyis azokról a többnyire fiatalkorú volt tagokról, akiket a román hatóságok megfigyelnek. Ezekről az U731 gyanítja, hogy „besúgóként” működtek a csoport vezetője, az Inquisitor ellen. Az árulók neve, vezetékneve, telefonszáma és néha családjukról szóló részletek is szerepelnek a listán – ezzel azt sugallják, hogy online és a való életben is meg kell büntetni őket.
A kiberbiztonsági divízió felelős a csoporthoz tartozó tagok anonimitásának és a csoport digitális infrastruktúrájának védelméért, valamint a mozgalom ellenségének tartott szervezetek – antifasiszta aktivisták (Antifa), kisebbségek jogaiért küzdő civil szervezetek vagy állami intézmények – elleni informatikai támadások végrehajtásáért. A divízió néha csalóka profilokat hoz létre pedofíliával gyanúsított emberek tőrbe csalása céljából. Ha a feltételezett pedofil belesétál a csapdába, az Inquisitor arra buzdítja a tagokat, hogy találkozzanak vele egy félreeső helyen, és juttassák kórházba – vagy a koporsóba.
A propaganda-divízió felelős az „információ manipulálásáért és a közvélemény befolyásolásáért”. A gyakorlatban ez az osztály szerkeszti a beérkező információkat, és közzéteszi azokat a közösségi médiában, hogy új tagokat toborozzon, és erőszakra buzdítson. Gyakori témáik: a doxxing és a vandalizmus dicsőítése, a náci és a vasgárdista esztétika fetisizálása. A propagandaképeket főleg fiatal férfiak körében népszerű stílusú zeneszámok kísérik a TikTokon és az Instagramon.
A toborzó divízió a toborzottak koordinálását és a toborzási feladatok elvégzésének biztosítását végzi.
„Az egység divíziói együttműködnek a maximális hatékonyság és biztonság érdekében” – magyarázta Gabriel Pasat, alias Skvll, a koordinátor egy üzenetváltásban a többi tagnak. A hálózat műveletei néha a hírekbe is bekerülnek – így történt egy 18 éves bacăui fiatalemberrel, az egység tagjával, akit letartóztattak a hatóságok, miután a helyi zsidó temetőt náci szimbólumokkal gyalázta meg.
Ezek olyan „hőstettek”, amelyekkel később a csoportokban dicsekednek, és amelyekért pontokat kapnak az Inquisitor és Skvll által kitalált náci gamifikációs rendszerben.
A hálózat egykori tagja, Cosmin Ionescu büntetőeljárás alá került tavaly év végén, miután a Roma for Democracy nevű civil szervezet több tagját életveszélyesen megfenyegette. A nyomozással tisztában lévő források szerint Ionescu azt állította a hatóságoknak, hogy a fenyegető üzeneteket nem ő küldte, hanem a 731-es egység vezetői, akik feltörték vagy meghamisították a közösségi média-fiókjait, hogy bűnbaknak használhassák.
Ezt a forgatókönyvet részben a csoport tagjai is megerősítették több magánbeszélgetésben, amelyekből kiderül, hogy Ionescu csak egy egyszerű báb volt. Az Inquisitor egyébként gyakran dicsekszik azzal, hogy képes feltörni fiókokat és „doxxolni” azokat, akik így vagy úgy „ellenségeivé” válnak.
Amikor a fasiszta erőszak „játékká” válik
A toborzási folyamat során végzett tevékenységeket a Nichita Popescu által fejlesztett bot kezeli és pontozza. A tagok ezzel a bottal kommunikálnak, amely összegyűjti az egyes tagok privát elvégzett tevékenységüket tartalmazó csatornáinak adatait. A tevékenységeket ezután megfelelően pontozzák, ha azok megfelelnek a követelményeknek.
Az anyagok feltöltésének kettős szerepe van: egyrészt bizonyítékul szolgálnak a pontszám érvényesítéséhez, másrészt a propagandaosztály átveszi az anyagokat, és újra felhasználja azokat a csoport tevékenységének népszerűsítésére a közösségi média csatornáin, többek között az Instagramon és a TikTokon.
A bot által felsorolt felhasználási feltételekben a felhasználókat arra ösztönzik, hogy pontokat gyűjtsenek meghatározott feladatok elvégzésével, amelyek mindegyikének teljesítése egy bizonyos pontszámmal jár. A megszerzett pontokat aztán felhasználhatják szintek elérésére vagy a csoport különböző divízióiban való előrelépésre.
Az utasítások leírják a toborzási folyamat feladatait, amelyek mindegyike meghatározott pontszámmal jár. Például minden Unit 731-et népszerűsítő matricával 5 pont szerezhető. A „U731” feliratú graffiti 10 pontot ér, és ha egy másik szélsőséges szimbólum is szerepel rajta, további 10 pont jár érte. Ha a graffiti érzékeny célpontokon, például rendőrautókon, zsidó sírokon vagy zsinagógákon jelenik meg, a bónusz 50 pontra nő.
A verések – amelyeket a "szubhumánoknak" tartott személyek ellen hajtanak végre – 33 és 55 pont között járnak, a támadás súlyosságától függően. A maximális pontszám akkor jár, ha a verést csoportosan szervezik, videóra veszik, majd utólag a csoport logójával ellátva közzéteszik.
A szélsőségesebb vandalizmus, például szimbolikus vallási célpontok megrongálása vagy „szubhumán” személyek házainak felgyújtása 30 és 200 pont közötti jutalommal jár, a vandalizmus súlyosságától és módjától függően. Csonkításért és terrorizálásért a tagok 100 pontot kapnak, gyilkosságért pedig 1000 pontot.
A rendőrségnek vallomást tett volt tagok szerint a gyilkosságra való bujtítás a való életben is nyomot hagyott: két Arad megyei romát állítólag a 731-es egység taktikai divíziója gyilkolt meg.
A legaktívabb és „legtermelékenyebb” tagokat egy listán tüntetik fel, amelyet a Telegramon tesznek közzé és folyamatosan frissítenek. Az egység vezetője által létrehozott boton keresztül minden felhasználó valós időben láthatja, mit tettek a többiek, ami ösztönzi a radikalizálódást és a minél több akcióban való részvételt. Ezen felül a Telegram által bevezetett új funkció révén a jó hírű tagok pénzbeli „ajándékokat” kaphatnak rajongóiktól – ami további ösztönző a minél radikálisabb cselekmények elkövetésére.
A 731-es egység belső felépítése
A bot mellett a 731-es egység egy csatornát is használ, amelyen több csevegőablak található, ahol a tagok nyíltan kifejezhetik rasszista nézeteiket és radikális politikai elképzeléseiket. Néha a beszélgetések banális, mindennapi eseményekről szólnak – hogyan vágatták le a hajukat, milyen ruhát viseltek, mit csináltak az iskolában vagy az egyetemen –, de ezek is gyorsan elfajulhatnak, és személyes fotókra is kiterjedhetnek, amelyeken fegyveresen láthatók.
A csevegő egy „Edits” nevű szekciójába a fiatalok fotókat és videókat töltenek fel, amelyekkel bizonyítják, hogy részt vettek különböző akciókban. Ezeket szerkesztik és TikTok-tartalommá alakítják az úgynevezett „propagandaosztály” segítségével.
Egy másik részben, az úgynevezett „Judes”-ban, az újoncokat és újoncjelölteket antiszemita és neonáci propagandának teszik ki, amely állítólag leleplezi a „zsidók világuralmi terveit”. A csoporton belül úgynevezett „konferenciákat” is szerveztek, ahol az új tagokat a régebbiek ideológiailag képezték. Egy volt toborzó elárulta nekünk, hogy ő is ezért csatlakozott az egységhez: hogy „történelmet tanuljon”. Pontosabban a vasgárdisták történelmét.
Például egy 2025 februárjában tartott konferencián a veteránok „a saját vérükért való küzdelem fontosságáról” beszélgetnek. Néhány nappal később egy másik konferencián tagadták a holokausztot, és a holodomorot az ukránok ellen elkövetett, orosz zsidók által szervezett népirtásként mutatták be. Minden ilyen beszélgetés végén megkérik a résztvevőket, hogy ismételjék el a holokauszt tagadásának „bizonyítékait”, hogy ellenőrizzék, megértettek-e valamit a „tananyagból”.
Az „oktatási program” ezzel még nem ér véget. A szervezet csevegőcsoportjaiban fegyverek kezelésére vonatkozó utasításokat, hacking/doxxing oktatóanyagokat, improvizált robbanószerkezetek gyártásának leírásait, valamint „hogyan öljünk puszta kézzel” című kézikönyveket is terjesztenek. Egy alkalommal rajtakapták az Inquisitort, amint arra buzdította a tagokat, hogy mérget használjanak a hajléktalanok megölésére.
Ezen felül a tagság részletes utasításokat kap arról, hogyan védjék meg online identitásukat, és hogyan kerüljék el, hogy a valós életben, „utcai akciók” közben elfogják őket. Az anonimitás elengedhetetlen a csoport vezetői számára, tekintve, hogy végső céljuk az infrastruktúra elleni támadások és szervezett merényletek elkövetése, amelyeket állításuk szerint orosz neonáci szervezetekkel (397-es egység, MKY) együttműködésben hajtanak végre.
A tárgyalt témák miatt a csevegések nem maradnak sokáig fenn a Telegramon, mert megsértik a platform belső szabályzatát. Az egység koordinátorai azonban minden alkalommal áttérnek más üzenetküldő alkalmazásokra – Simplex, Wire – és továbbra is új tagokat toboroznak a mozgalomba.
Hogyan reagálnak a 731-es egység vezetői: halálos fenyegetések
A PressOne-nak sikerült beszélnie az egység két vezetőjével: Gabriel Pasattal, (alias Skvll), és Nichita Popescuval, aki nem más, mint az Inquisitor, személyesen.
Az első tagadta, hogy bármilyen kapcsolata lenne a 731-es egységgel – ezt cáfolja azonban több egységhez tartozó csoportban való aktív jelenléte és az évek során közzétett több száz üzenete. Annak ellenére, hogy (inkább ironikusan) ragaszkodott ahhoz, hogy csak véletlen egybeesésről van szó a név és a becenév tekintetében, egy WhatsApp-beszélgetés során rajtakapták, ahogy olyan felhasználóneveket említett, amelyeket csak a mozgalomban részt vevők ismerhettek.
„Vannak csoportok, ahol olyan emberek gyülekeznek, akik ugyanúgy gondolkodnak, mint én, zárt csoportok, ahol szabadon kifejezhetjük a véleményünket” – teszi hozzá a fiatal, amikor közölték vele, hogyan találtak rá néhány nyilvánosabb fasiszta csoportban is.
Nichita Popescu többször is elutasította a Telegramon küldött hívásokat. Inkább írásban akart kommunikálni. Amikor elmondtuk neki, miről van szó, először ignorálta a sajtó munkatársait, majd visszatért egy sor üzenettel, amelyekben azt kérte, küldjék el neki az elkészült írás linkjét, és halálosan megfenyegetette az újságírókat.
„Ha az adatok nem teljesek, akkor személyesen foglak megtalálni és megölni” – fenyegette meg Nichita Popescu, alias Inquisitor, a PressOne egyik riporterét. A halálos fenyegetést a Contact 731 Telegram-fiókból küldték, amely szintén a besszarábiai neonácihoz tartozik.
A cikk megjelenéséig a román ügyészség nem válaszolt a szerkesztőség kérdésére, amely azt kérdezte, hogy jelenleg folyik-e hivatalos nyomozás a 731-es egység ügyében.
Nos, ha nem folyik, az nagy hiba. Ezek között a „játékosok” között nem is éveket, hanem évtizedeket lehetne szétosztani, mármint fejenként: a soknemzetiségű Romániában a kisebbségek elleni uszítás, sőt, nyílt erőszak, mi több, gyilkosságok magának az államnak az alapjait ássák alá. Ráadásul érthetetlenek is.
Ha azt vesszük, nem kell ahhoz atomtudósnak lenni, hogy lássuk: az U731 bizony orosz kreatúra, amit Moszkva irányít, sőt, valószínűleg pénzel is. A diverziós akciók célja pedig – hiába hivatkoznak a román etnikum tisztaságára, fehér fajra, hasonló blablákra – világos, hogy egy orosz megszállás előkészítése, támogatása és végső soron Románia bekényszerítése így vagy úgy az Oroszországi Föderációba.
És most jön a nagy koppanás. Ha erre sor kerül, az etnikai és „faji” tisztaságért harcoló ifjú vasgárdisták – egy etnikailag, sőt, felekezeti szempontból is sokkal tarkább, összetettebb birodalomban találják magukat, mint a mai Románia. Lesz abban mordvintól jakutig, csuvastól csecsenig mindenféle ember. És bizony nem mindegyik „fehér”. Szóval addig harcolnak az etnikai homogenitásért, míg meg nem kapják az ellenkezőjét.
Csak hát ahhoz, hogy ezt megértsék, ész is kéne, és az a neonáciknál ritka portéka. Sorba se álltak érte, mikor osztogatták.
Akkor hát így néznek ki a játékos, „gamer” újfasiszták-vasgárdisták. Holnap azt mutatom majd be, hogyan akartak részt venni az elnökválasztási kampányban és ez a kísérlet milyen gyászos véget ért.
Halkan megjegyezném: a jelenség valószínűleg nem korlátozódik Romániára. Egyáltalán nem csodálkoznék, ha Magyarországon is működnének ilyen csoportok – hiszen ennek elvi akadálya nincs. És Moszkva sem fogyott még ki a rubelből.
Szele Tamás