Nos, jó hír hozója volnék, ha ez egyáltalán jó hír: a tegnapi romániai országgyűlési választásokon nem győzött a szélsőjobboldal, ellenben az RMDSZ valószínűleg kormánytényező lesz. Ugyanakkor elkerülhetetlennek tűnik egy nagykoalíciós kormány megalakítása: ennek viszont nem kizárt, hogy Ilie Bolojan lesz a miniszterelnöke.
(Képünk illusztráció)
Tekintsük a számokat. A Hotnews szerint a 2024-es parlamenti választások szavazatszámlálása már majdnem lezárult, és már most látszik, hogy hét pártnak lesz képviselője a szenátusban és a képviselőházban a következő mandátumban.
Az időzóna-különbségek és a parlamenti választások sajátos külföldi szavazási rendje (november 30. szombat és december 1. vasárnap, helyi idő szerint reggel 7.00 és este 21.00 óra között) miatt a romániai időszámításhoz képest 59 órán át tartott a választási folyamat külföldön - olvasható az idézett forrásban
A 951 külföldi szavazóhelyiségben 775 413-an szavaztak.A szavazóhelyiségek 99,61%-ának adatainak központosítása után a rangsor a következő:
Képviselőház:
-
(22,15%): PSD – 2 026 237 (22,15%).
-
AUR – 1 637 546 (17,90%)
-
PNL – 1.219.227 (13,33%)
-
USR – 1 124 488 (12,29%)
-
SOS – 663,649 (7,26%)
-
RMDSZ – 584 281 (6,39%)
-
POT – 582 884 (6,37%)
-
SENS – 273 133 (2,99%)
A Szenátus eredményei sem térnek nagyon el ettől (tized százaléknyi különbségek mutatkoznak).
A Mentsétek meg Romániát (USR) Szövetség állt az első helyen Bukarestben a választói preferenciák tekintetében, mind a szenátusra, mind a képviselőházra vonatkozóan, miután a szavazóhelyiségek több mint 99 százalékának jegyzőkönyeit hitelesítették – derül ki az Állandó Választási Hatóság honlapján hétfő reggel valós időben közzétett adatokból.
Az AUR párt szerezte meg a legtöbb diaszpórában leadott szavazatot mind a szenátusba, mind a képviselőházba, miután a szavazóhelyiségek 86%-ának külföldi szavazatait megszámolták.
Az Európa-párti szociáldemokraták kerültek ki győztesen a vasárnapi romániai parlamenti választásokból, de a szélsőjobboldal megerősítette erős lendületét, bizonytalanságba taszítva a szomszédos EU- és NATO-tag Ukrajnát – jelentette hétfő reggel a France Presse.A szélsőjobboldali erők együttesen több mint 31 százalékot értek el, háromszor többet, mint a korábbi, 2020-as választásokon - jegyzi meg a romániai választásokat nagy figyelemmel kísérő nemzetközi hírügynökség.
Cristian Pîrvulescu politológus szerint a parlamenti választások semmit sem tettek a helyzet „tisztázása” érdekében. „Rendkívül széttagolt parlamenttel állunk szemben, ami sok kockázatot rejt magában”, és azt jelenti, hogy nehéz tárgyalások várnak ránk a kormányalakítás érdekében - mondta az AFP-nek.
PNL képviselője, Rareș Bogdan, a PNL régi vezetőségének tagja (mit keres a PNL-ben, hiszen szélsőjobboldali?), aki az elnökválasztás első fordulójának kudarca után visszalépett, azt mondja, hogy az általa képviselt pártnak komolyan meg kellene fontolnia – legalább egy évre – az ellenzékbe vonulás lehetőségét. (Vonuljon, kérem, sőt, ha teheti, kolostorba is, mint Ophélia).
Megjegyzendő, hogy az AUR, az SOS és az új POT párt együttesen a diaszpóra szavazatainak több mint 55%-át szerezte meg.
Nicolae Ciucă a PNL Dolj megyei listavezetőjeként 8 szavazatot kapott szülőfaluja, Plenița egyik szavazókörzetében.
Ezzel a PNL elvesztette a választásokat a megyében a: PSD 41%-on áll, az AUR 18%,-on, a PNL 12% -on.
A helyzetet kiértékelve azt kell mondanom, hogy habár előretört a szélsőjobboldal, mégsem kormányképes, és egyelőre nem is lesz az. A rendszer alkupozícióinak köszönhetően akármekkorát is vesztett a PNL, tehát a nemzeti liberális párt, nem zárhatjuk ki Ilie Bolojan miniszterelnökségét, ami az én világnézetem szerint nem lenne kellemes, csak hát nekem nem osztottak lapot ebben a partiban.
Valószínűleg egy technokrata kormányra számíthatunk, aminek tagja lesz az RMDSZ is, és ez talán nem is olyan nagyon nagy baj. Hogy aztán december 16-án és 29-én megválasztják-e Georgescut, vagy mégis győz Lasconi, az egyelőre nyitott kérdés, én magam Lasconit pártolnám, bár kétségtelen, hogy ha Georgescut választanák meg államelnöknek, egyszerűen nem lenne kormánya egy PSD-USR dominanciájú parlamentben. Szóval, fel van adva a lecke, bár Lasconi győzelme esetén még fel sem tevődik a kérdés.
Egy szempontot viszont nem hagyhatunk ki: ugyan a választási eredmények nagyjából eldőltek, a végeredmény csak este várható, mikor meglesznek a kompenzációs lista eredményei is, bár nagy változás ettől nem várható. A romániai kompenzációs lista a világ csodái közé tartozik: néhány dologról nem tudjuk, mire jó, ilyen a pápa pöcse, a férfi csöcse, a szakszervezet és Stonhenge. Szóval, pár mandátum még változhat, de nagy csodára nem érdemes számítani.
Egyelőre győzött tehát a PSD. Hogy úgy mondjam: a vasgárdistáknál minden jobb....
Szele Tamás